Ten nietypowy pomiar wykonasz w domu. Dlaczego temperatura mokrego termometru jest ważna?

Upał na południu Europy
Czym jest temperatura mokrego termometru?
Źródło: Europa Press News / Contributor/Getty Images
W ostatnich dniach wysokie temperatury dają się wszystkim mocno we znaki. To, jak odczuwamy ciepło, zależy od kilku czynników tj. klimat czy ilość wody w powietrzu. Wartość temperatury mokrego termometru pozwala określić potencjalnie śmiertelną kombinację ciepła i wilgotności. Jak ją zmierzyć?
Z artykułu dowiesz się, że:
  • Temperatura mokrego termometru to sposób pomiaru potencjalnie śmiertelnej kombinacji ciepła oraz wilgotności.
  • Wartość mokrego termometru można sprawdzić w warunkach domowych w prosty sposób.
  • Temperatura mokrego termometru wynosząca więcej niż 35 stopni Celsjusza jest niebezepieczna dla zdrowia człowieka.

Dalsza część artykułu dostępna jest pod materiałem wideo.

DD_20240713_Pies_REP_napisy
Jak schłodzić psa i pomóc mu w upalne dni? - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest temperatura mokrego termometru?

Ostatnie dni nie były łaskawe dla mieszkańców południowej Europy. Wysokie temperatury zaatakowały Madryt i Andaluzję, gdzie termometry pokazywały wartości znacząco powyżej 40 stopni Celsjusza. Według hiszpańskich służb meteorologicznych, w sobotę 28 czerwca w mieście El Granado ustanowiony został nowy rekord ciepła dla czerwca, wynoszący 46°C. W Polsce nie było lżej - tutaj również dotarła fala dotkliwych, a czasem i niebezpiecznych upałów.

Warto wiedzieć, że choć wysokie temperatury bywają uciążliwe, nie są odczuwane w ten sam sposób w różnych zakątkach globu. Wpływ na to ma klimat oraz wilgotność powietrza.

Temperatura mokrego termometru to sposób pomiaru potencjalnie śmiertelnej kombinacji ciepła oraz wilgotności. W uproszczeniu - jest to miara ciepła i wilgotności rozumianej jako ilość wilgoci lub pary wodnej w powietrzu w tym samym czasie.

Temperatura mokrego termometru - jak odczytać?

Temperaturę mokrego termometru można odczytać w warunkach domowych w bardzo prosty sposób. Wystarczy owinąć wacikiem termometr szklany i zrosić go wodą, tak by stał się intensywnie wilgotny. W ten sposób poznamy temperaturę podczas odparowywania wody. Pobierając ciepło, woda schładza termometr do "temperatury mokrego termometru". Dlaczego ten pomiar jest istotny? Ludzki organizm schładza się poprzez proces pocenia. Woda wydalana jest z organizmu, a gdy paruje - odprowadza nadmiar ciepła. Jeśli temperatura powietrza jest zbliżona do temperatury ciała, a wilgotność jest wysoka trudno poczuć ulgę i naturalnie się schłodzić.

Badanie z 2020 r. opublikowane w czasopiśmie Science Advances wykazało, że "temperatura mokrego termometru wynosząca 35 stopni Celsjusza wyznacza naszą górną granicę fizjologiczną. Warto dodać, że już niższe wartości mają poważny wpływ na zdrowie i produktywność." W tej wartości trudno jest przetrwać organizmowi człowieka, który po dłużej chwili będzie niezdolny do oddania nadmiaru ciepła przez skórę. Na szczęście wysokie temperatury mokrego termometru są zwykle niższe niż typowe odczyty i rzadko sięgnęły aż 35 stopni Celsjusza przez dłuższy okres.

Jak wskazują badania Science Adavances wraz ze wzrostem globalnych temperatur prawdopodobnie zaobserwujemy większą wilgotność, co spowoduje wzrost odczytów mokrego termometru.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości