Co warto zobaczyć w San Marino? Atrakcje i ciekawostki

San Marino
Photo by Hanneke Luijting/Getty Images

San Marino to nowoczesne miasto-państwo – stolicą San Marino jest San Marino, a obszar całego państwa składa się z największego miasta, stolicy i terytoriów sąsiednich. Zwiedzając San Marino, trudno nie poczuć klimatu przepełnionego bogactwem historii tego miejsca.

Sąsiadujące z Włochami San Marino jest jednym z najbogatszych państw świata (per capita), które – co więcej – nie posiada zadłużenia zagranicznego. Do głównych atrakcji San Marino należy między innymi bazylika świętego Maryna a także Statua Wolności.

Ciekawa historia San Marino

Gdzie jest San Marino i co to za państwo? Znajdujące się nieopodal Włoch San Marino posiada piękną i bogatą historię, a usytuowane jest w centralno-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego. Naukowcy szacują, że ziemie San Marino zamieszkiwane były w starożytności, jednakże prawdziwa historia miasta (i zarazem stolicy San Marino o tej samej nazwie – San Marino) rozpoczyna się w średniowieczu. Do X wieku San Marino było lennem książąt z rodu Spoleto, należącym do Królestwa Franków, a wcześniej Longobardów. Ustrój polityczny San Marino polegał na dwuwładzy kapitanów regentów. Pierwsze prawo państwowe o kształcie przypominającym republikę powstało w 1263 roku a niedługo później, w 1291 roku, niezależność San Marino potwierdziła sama Stolica Apostolska.

Terytorium San Marino było przedmiotem kilku poważniejszych sporów w historii. Przykładem może być okupacja San Marino przez Cezara Borgię (syna papieża Aleksandra VI) w 1503 roku, a także krótka okupacja państwa przez kardynała hiszpańskiego, Giulia Alberoniego, w 1739 roku. W trakcie II wojny światowej San Marino oficjalnie nie brało udziału w walkach (ogłosiło neutralność), jednak ze względu na położenie geograficzne stało się miejscem przemarszów wojsk obydwu stron konfliktu.

Za najpoważniejszy konflikt może uchodzić burzliwa relacja między San Marino a Włochami już po zakończeniu wojny światowej. To w tym czasie w San Marino objęli władzę komuniści i socjaliści (bardziej jednak identyfikowani z nurtem zachodnioeuropejskiej Nowej Lewicy niż klasycznej koncepcji marksizmu-leninizmu). Rządy te dokonały szeregu ważnych reform, między innymi wybudowano najgęstszą na świecie sieć dróg, a także zwalczono epidemię chorób przybyłych tu w czasach wojny. Widząc prężny rozwój sąsiada, Włochy – po serii różnych incydentów – w latach 50. XX wieku wkroczyły i okupowały terytorium San Marino. Ostatecznie powołano rząd chadecki, przychylny wówczas Republice Włoskiej, a wielu politycznych dygnitarzy sanmaryńskich wtrącono do więzień.

Co warto zobaczyć w San Marino? Zamek i inne atrakcje miasta

Pierwszym i najważniejszym zabytkiem San Marino, który zdecydowanie warto zobaczyć, jest słynny zamek San Marino, czyli twierdza La Rocca o Guaita. Obiekt został wybudowany już w XI wieku. To największa twierdza San Marino, która służyła do celów obronnych. Składa się z wysokiej wieży wybudowanej bezpośrednio na skale, murów obronnych i niewielkiej kaplicy. W pobliżu znajdują się pozostałe sąsiadujące fortyfikacje. W jednej z nich, w La Cesta o Fratta, można udać się do Muzeum Starej Broni, w którym zobaczymy historię oręża związanego z dziejami San Marino.

W San Marino warto zwiedzić także bazylikę świętego Maryna (wł. Basilica di San Marino), która stanowi największy obiekt sakralny miasta. Usytuowana jest przy placu Piazza Domus Plebis. Powstała w roku 1855 roku, stając na miejscu dawnego kościoła epoki przedromańskiej. To właśnie w tym miejscu można podziwiać podwójny tron władzy regentów San Marino. W bazylice znajdują się także prochy Świętego Maryna.

Niewątpliwie ważną atrakcją San Marino jest Statua Wolności, choć nie jest to monument spokrewniony konstrukcyjnie z paryskim lub nowojorskim odpowiednikiem. Statua Wolności w San Marino znajduje się w centrum Placu Wolności (wł. Piazza della Liberta), który wypełniony jest urokliwymi kawiarniami. Zwiedzając San Marino, nie sposób odmówić sobie zwiedzenia Muzeum Tortur, w którym poznamy historię tortur i zobaczymy przegląd narzędzi, które im służyły. Przy Placu Garibaldiego (wł. Piazza Garibaldi) w San Marino znajduje się także Muzeum Sztuki Sakralnej – niektóre z eksponatów znajdujących się w muzeum powstały już w XIV wieku.

San Marino – ciekawostki

Z San Marino wiąże się wiele ciekawostek. Jedną z nich jest fakt, że pod placem miejskim (wł. Palazzo del Governo) znajduje się ogromna sieć cystern gromadzących wodę pitną dla mieszkańców w sytuacji zagrożenia. San Marino jest jednym z najbogatszych państw na świecie, które nie posiada długu zagranicznego. Luksus tego państwa-miasta widoczny jest zarówno w inwestycjach, bogatej infrastrukturze turystycznej, ale także w sporcie – San Marino słynie z organizacji wyścigów F1. Ciekawostką jest też fakt, że San Marino słynie z bezpieczeństwa na drogach – wypadków śmiertelnych w San Marino jest kilka w skali roku.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Etna ciągle aktywna. 12 erupcji wulkanu w ciągu miesiąca

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości