Małopolska – atrakcje turystyczne na weekend i na wakacje

Małopolska Polska
Zbigniew Nowak/Getty Images
Bogata w atrakcje Małopolska co roku przyciąga miliony turystów z Polski i ze świata. Coś dla siebie znajdą tam zarówno miłośnicy zwiedzania pięknych miast, jak i pasjonaci aktywnego odpoczynku na łonie natury. Jakie atrakcje Małopolski zasługują na szczególną uwagę?

Ze względu na Kraków, Zakopane i Tatry Małopolska jest najczęściej odwiedzanym przez turystów regionem w Polsce. Znaleźć tam można wiele pięknych miejsc i ciekawych rozrywek, a także ważnych dla kraju muzeów sztuki, historii i kultury. Co więcej, atrakcje turystyczne województwa małopolskiego są równocześnie jednymi z najpopularniejszych w całym kraju. Można wybrać się tam zarówno na weekendowy wypad, jak i na dłuższy urlop, w rodzinnym gronie z małymi dziećmi, jak i z grupą znajomych.

Najważniejsze atrakcje turystyczne województwa małopolskiego

Małopolskie atrakcje znane są na całym świecie. Niektóre z nich odgrywają ważną rolę w kulturze całego kraju, dlatego każdy Polak powinien odwiedzić je choć raz w życiu. Które z atrakcji Małopolski zaliczyć można do najważniejszych?

 • Kopalnia Soli W Wieliczce: Kopalnia soli kamiennej „Wieliczka” to atrakcja unikatowa w skali światowej. Liczy ona dziewięć poziomów na głębokości od 64 do 327 metrów. Przez trzy z nich przechodzi 3-kilometrowa trasa turystyczna, na której podziwiać można m.in. podziemne jeziora, kaplicę czy zabytkowe stanowiska eksploatacyjne.
  • Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu: Muzeum powstałe na terenie dawnego obozu zagłady w Oświęcimiu to nie tylko jedno z najważniejszych miejsc upamiętniających Holokaust, lecz także jedno z najważniejszych muzeów historycznych na świecie. W jego murach poznać można najsmutniejszą część historii Polski i Europy.
   • Energylandia w Zatorze: Najpopularniejszą małopolską atrakcją dla rodzin jest ogromnych rozmiarów park rozrywki Energylandia. Zajmuje on ponad 35 hektarów powierzchni, a na jego terenie znaleźć można blisko 80 różnorodnych kolejek, karuzeli i innych rozrywek przeznaczonych dla różnych grup wiekowych.
    • Zamek w Niedzicy: W południowej części Małopolski odwiedzić warto Zamek Niedzica. Średniowieczna warownia leży w niezwykle malowniczym miejscu, tuż nad brzegiem Zbiornika Czorsztyńskiego. Po drugiej stronie jeziora prezentują się zaś piękne ruiny Zamku Czorsztyn. Miejsce to przyciąga również pasjonatów sportów wodnych i górskich wędrówek.
     • Ojcowski Park Narodowy: Ojcowski Park Narodowy to jeden z najbardziej spektakularnych rezerwatów w Polsce. Podziwiać w nim można nie tylko piękną faunę i florę, lecz także finezyjne formy skalne oraz liczne podziemne jaskinie. Najsłynniejszą skałą w parku jest charakterystyczna Maczuga Herkulesa.
      • Pustynia Błędowska: Nieco mniej znaną, ale wartą zobaczenia atrakcją Małopolski jest Pustynia Błędowska – największy w Polsce obszar lotnych piasków. Wśród malowniczych krajobrazów piaskowego pustkowia poprowadzonych zostało wiele szlaków turystycznych i ustanowionych kilka punktów widokowych.
       • Zakopane i okolice: Mówiąc o Małopolsce, nie można zapomnieć również o Podhalu i jego sercu, czyli Zakopanem. W leżącym u podnóża najwyższych w Polsce gór mieście można poznać tradycyjną góralską kulturę, posłuchać góralskiej muzyki oraz spróbować góralskiego jedzenia. Tamtejsze okolice to idealny kierunek zarówno na letnie wakacje, jak i ferie zimowe.

        Małopolska – atrakcje na weekend

        Pragnąc odwiedzić Małopolskę jedynie na weekend, na kierunek swojej minipodróży najlepiej wybrać stolicę województwa – Kraków. Można się do niego dostać w łatwy sposób z wszystkich większych miast w Polsce, a on sam pochwalić się może bogatą bazą miejsc noclegowych. W dawnej stolicy Polski warto zwiedzić przede wszystkim rynek i znajdujące się na nim Sukiennice i Bazylikę Mariacką, a ponadto Zamek Królewski na Wawelu, dawną żydowską dzielnicę Kazimierz, Kopiec Kościuszki.

        Inne atrakcje Małopolski na weekend to różnorodne miejsca znajdujące się w okolicach Krakowa, takie jak chociażby Zamek na Pieskowej Skale i znajdująca się nieopodal Maczuga Herkulesa, Opactwo Benedyktów w Tyńcu czy kopalnia soli w Wieliczce.

        Małopolskie atrakcje dla aktywnych

        Małopolska i jej atrakcje turystyczne przyciągają również pasjonatów aktywnego spędzania czasu. Znaleźć tam można bowiem wiele miejsc idealnych do uprawiania wielu różnorodnych sportów. Co więcej, lokalizacje te bardzo często istne skarby natury.

        Numerem jeden wśród małopolskich atrakcji jest bez wątpienia Tatrzański Park Narodowy. Poprowadzone przez niego szlaki piesze i trasy rowerowe zachwycą nawet najbardziej wymagających amatorów sportu. W tamte okolice turystów przyciągają również liczne atrakcje zimowe. Małopolska słynie bowiem z licznych (niejednokrotnie najsłynniejszych w Polsce) tras narciarskich. Miłośnicy wspinaczki powinni wybrać się zaś w bogatą w różnorodne skały i skałki Jurę Krakowsko-Częstochowską, a fani spływów kajakowych – nad Dunajec.

        >>> Zobacz także:

        Agroturystyka odrabia straty. Wolnych miejsc w kwaterach nie ma do września

        Planujesz wakacyjny wyjazd na Mazury? Natalia Sitarska poleca atrakcje, które spodobają się całym rodzinom

        Tajemnicze miejsca, które warto poznać. Podróżnik: „Polska jest pięknym krajem i ma bardzo wiele do zaoferowania”

        Autor: Adrian Adamczyk

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości