Pomysły na aktywne spędzanie wolnego czasu i sposoby na wdrożenie ich w życie

Pani na rowerze z kołem ratunkowym
Fot. Muriel de Seze / Getty Images
Aktywne spędzanie czasu wolnego to jeden z najważniejszych sposobów na przedłużenie sobie życia. Potwierdzają to autorytety naukowe i liczne badania. Jak jednak sprawić, by aktywny tryb życia stał się drugą naturą, a zamiast oglądania filmów na kanapie najlepszą rozrywką był sport?

Już pół godziny spaceru dziennie korzystnie wpływa na zdrowia człowieka i faktycznie przedłuża mu życie. Co można robić, by wypoczywać aktywnie?

Więcej:

Aktywne spędzanie czasu wolnego na co dzień

Najprostszym sposobem na wprowadzenie aktywności do codziennej rutyny jest spacerowanie. Można iść do pracy na piechotę lub wybrać odcinek do przejścia – wysiąść wcześniej z autobusu czy tramwaju lub wsiąść później. Innym sposobem jest wybór roweru czy rolek zamiast samochodu lub komunikacji miejskiej. Najważniejsza jest regularność, ponieważ jeśli robi się coś codziennie, po jakimś czasie odruchowo sięga się już po wygodniejsze buty i bez wysiłku planuje czas.

Można codziennie spacerować, biegać, korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, chodzić z kijkami do nordic walkingu… możliwości są w zasadzie nieograniczone.

Warto sprawić, by codzienna aktywność stała się nawykiem . Aby ją wprowadzić, trzeba co wieczór przygotować sobie niezbędne przedmioty – buty i strój do biegania lub kijki do nordic walkingu niedaleko wejścia czy matę do jogi przy łóżku. Od razu po zauważeniu przygotowanych akcesoriów należy je wykorzystać. Z czasem stanie się to odruchem.

Zobacz także: Jak dobrze biegać?

Aktywne formy spędzania czasu wolnego to oczywiście także „tradycyjny” sport. Warto zapisać się na zajęcia z przyjacielem lub przyjaciółką. Nie dość, że trzeba zapłacić i regularnie uczęszczać, to jeszcze dodatkowo mobilizuje ta druga osoba.

Pomysły na zajęcia sportowe:

 • aerobik,
  • aqua aerobik,
   • rumba,
    • taniec brzucha,
     • joga,
      • tenis,
       • sporty walki.

        Aktywne rozrywki od święta

        Jak spędzać wolny czas aktywnie? Można pójść do klubu i… zagrać w kręgle, rzutki, bilard. Kto powiedział, że aktywny tryb życia składa się z wyrzeczeń? W większej grupie można aktywnie spędzić czas, grając w paintball czy laser tag. Dla miłośników mocnych wrażeń lub graczy uwielbiających wyścigi idealne jest wyjście na gokarty.

        Dość  nowym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi jest ucieczka z escape roomu. Organizatorzy zamykają grupę osób w pokoju i dają im określony czas na wydostanie się. W tym czasie można sprawdzić swoją umiejętność współpracy z przyjaciółmi.

        Jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem?

        Aktywne wycieczki z dziećmi to nie tylko sposób na formowanie zdrowych nawyków u wszystkich członków rodziny, ale także okazja do budowania relacji z najbliższymi i tworzenia wspólnych wspomnień, do których miło będzie wrócić. Doskonałym celem takich wypadów są parki narodowe, w których szlaki są dostosowane do różnych możliwości turystów. Dostępna jest tam także odpowiednia infrastruktura oraz muzea tematyczne czy skanseny.

        Razem z dzieckiem można jeździć na hulajnodze, deskorolce, wrotkach czy rolkach. W zimie warto wybrać się na sanki. Dla dzieci i dorosłych atrakcją będzie wycieczka rowerowa czy spływ kajakowy. Z dzieckiem można odkrywać sporty, które bez problemu uprawia się wspólnie. Są to np. tenis, ping-pong, jazda na łyżwach i nartach (małe dzieci doskonale sobie z tym radzą!), pływanie czy wspinanie się na coraz liczniejszych ściankach wspinaczkowych. Popularność zdobywają także parki linowe.

        Zobacz także: Jaki prezent dla sportowca wybrać?

        W każdym mieście są miejsca, które można zwiedzić wspólnie z dzieckiem. Spacerowanie po interaktywnym muzeum czy poznawanie historii swojego miasta przez oglądanie zabytków to także aktywny wypoczynek!

        W aktywny tryb życia wpisuje się również piknik z rodziną. Pod warunkiem, że w koszyku piknikowym znajdzie się miejsce na piłkę czy zestaw do badmintona. Wcześniej można wspólnie z dzieckiem przygotować piknikowe menu, co będzie dodatkową atrakcją.

        Aby aktywnie spędzać czas z dzieckiem , warto choćby na chwilę oderwać się od wszelkiego rodzaju mediów – laptopów, telewizorów, tabletów. Już samo to stanowi wstęp do wspólnych działań.

        Zobacz film: Zuzanna Bijoch w czasie wolnym. Źródło: Dzień Dobry TVN

        Jak aktywnie spędzać czas z psem?

        Spacerowanie z psem jest samo w sobie aktywnym sposobem spędzania czasu wolnego. Warto urozmaicić nieco rutynę i wybrać się np. do lasu lub innego niż zwykle parku. Ciekawym pomysłem jest np. robienie zdjęć podczas spaceru czy wyścigi ze swoim czworonogiem. Właściciel może się także wspomagać rowerem, rolkami czy deskorolką.

        Aby aktywnie bawić się z psem na spacerze, można rzucać mu frisbee, piłeczkę czy po prostu patyk. Retrievery i spaniele to rasy psów, które przepadają za aktywnością w wodzie. Można się z nimi wybrać nad jezioro i rzucać im do wody piłkę albo po prostu wspólnie pływać.

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
        Materiał promocyjny

        Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?