zamek

  zamek

  Zamek św. Jerzego w Lizbonie to najczęściej odwiedzane miejsce w całej Portugalii. Znajduje się w najstarszej dzielnicy miasta, Alfamie, na wzgórzu stromego zbocza. Cały kompleks składa się z zamku, budynków pomocniczych, ogrodu oraz sporej wielkości tarasu. Stąd też rozpościera się przepiękny widok na stolicę kraju. Można zobaczyć m.in. rynek, mieniące się, czerwone pokrycia dachów, wąskie uliczki, a także wieżę Belem, skąd Vasco da Gama ruszył w swoją wyprawę.

  Wszyscy, którzy chcą poznać wyjątkową stronę Rumunii, powinni zawitać do jednego z jej najpiękniejszych regionów – Transylwanii. Zobaczyć tu można piękne krajobrazy, jednak największą popularnością, szczególnie wśród miłośników historii, cieszą się miejscowe zabytki, niektóre z nich liczące ponad 500 lat.

  Za górami, za lasami, po środku pięknego parku krajobrazowego stoi pałac jak z bajki - Zamek Moszna. Wygląd budowli, jej wnętrza i zdobiące ją wieże przypominają dom Śpiącej Królewny lub Księżniczki na ziarnku grochu. Aż trudno uwierzyć, że pałac w Mosznej jest budowlą autentyczną, a nie scenerią przygotowaną na potrzeby filmu fantasy.

  Tarnów to miasto warte odwiedzenia przede wszystkim dla miłośników pięknej architektury oraz historii. Starówka Tarnowa nazywana jest niekiedy "perłą renesansu". Wiele zabytków Tarnowa ma też związek z dużą społecznością żydowską, zamieszkującą miasto do wybuchu II Wojny Światowej.

  Zamek w Gniewie był siedzibą komtura, zwierzchnika Krzyżaków. Wznoszony przez 40 lat, wielokrotnie przebudowywany, stał się potężną warownią ulokowaną na lewym brzegu Wisły, górującą nad całą okolicą. Obecnie na terenie zamku odbywają się rekonstrukcje bitew i turnieje rycerskie.

  Zamek królewski w Windsorze – największy zamek w Wielkiej Brytanii, a przy tym najdłużej zamieszkiwany przez panujących monarchów. Rozbudowywany od końca XI wieku ma dziś aż 800 metrów długości. Powierzchnia samych podłóg wynosi 45000 m². Pochowane na zamku Windsor osoby (dokładniej w Kaplicy Św. Jerzego), to jak łatwo się domyślić dostojni monarchowie Anglii.

  Nottingham to tzw. miasto jaskiń, znane głównie z opowieści o Robin Hoodzie. W aglomeracji tej mieszka aż 670 tysięcy mieszkańców, a na turystów czeka kilka wyjątkowych atrakcji. Sprawdź, co ciekawego można zobaczyć w leżącym w Wielkiej Brytanii mieście Nottingham.

  Zamek Grodziec znajduje się niedaleko wsi Grodziec w powiecie Złotoryja w województwie dolnośląskim. Zbudowano go na szczycie stromego wzniesienia powulkanicznego o wysokości 389 m n.p.m. Na terenie zamku często odbywają się imprezy nawiązujące klimatem do czasów średniowiecza. Można tam wtedy spotkać rycerzy i damy dworu, a często także sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie czy spróbować specjałów regionalnej kuchni.

  To jedna z najbardziej znanych atrakcji Wiednia. Zamek Hofburg należy do grona stały punktów niemal każdej wycieczki do tego miasta, gdyż znajduje się w nim m.in. wiele muzeów, dziedzińców i bibliotek. Siedziba Habsburgów budzi wiele emocji wśród turystów – dowiedz się dlaczego.

  Zamek Lipowiec, a właściwie jego ruiny, znajdują się na wzgórzu o tej samej nazwie, wznoszącym się na wysokość 362 m n.p.m. Mimo że zamek był kilkakrotnie przebudowywany, zachował swój gotycki styl i oryginalny kształt. Z wieży zamkowej widać okolice Oświęcimia i Zatora, a przy ładnej pogodzie dostrzeżemy też Beskidy.

  Zamek w Kórniku to budowla w stylu neogotyckim pochodząca prawdopodobnie z połowy XV wieku. Zwiedzanie zamku w Kórniku jest atrakcją nie tylko przez wzgląd na walory estetyczne, ale też dlatego, że z zamkiem łączą się legendy i tajemnicze historie.

  Zamek w Ogrodzieńcu to ważny ośrodek turystyczny leżący na Szlaku Orlich Gniazd. Znajdujący się w pobliskiej wsi Podzamcze zamek Ogrodzieniec to jedne z piękniejszych ruin zamkowych w Polsce. Poza warownią miejscowość ma do zaoferowania również liczne atrakcje – m.in. park rozrywki, park linowy, park miniatur.

  O średniowiecznym zamku w Bobolicach krąży wiele legend, a jego historia to pasmo przeróżnych konfliktów. Szczęśliwie po ponad dziesięcioletniej rekonstrukcji udało się przywrócić mu pierwotny wygląd, dzięki czemu odbudowany zamek w Bobolicach prezentuje się niemal jak w latach swojej świetności.

  Niemcy znane są z imponującej liczby zamków, fortec i warowni. Najwięcej budowli tego rodzaju powstało w średniowieczu i XIX wieku. Niemcy są krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, a liczne szlaki pozwalają przemierzać kraj wszerz i wzdłuż samochodem, motorem, a nawet rowerem. Turyści mogą poznawać kraj, wędrując Szlakiem Zamków i Piwa, Szlakiem Zamków lub Szlakiem Hohenzollernów.

  Zamek Spiski wznosi się na wapiennej skale o wysokości ponad 600 m n.p.m. Jest to jeden z najstarszych kompleksów historycznych w Europie Środkowej. Cały kompleks, który Zamek Spiski tworzy ze Spiskim Podzamczem i Spiską Kapitułą, jest zjawiskiem unikalnym na mapie Europy, mimo iż większość zamku jest obecnie zrujnowana, a część murów została odbudowana współcześnie.

  O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z Rogalina, gdzie odwiedził Pałac Raczyńskich. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających XVIII- wieczną rezydencję?

  Czy na zamku w Ogrodzieńcu rzeczywiście można spotkać "Białą Damę" i "Czarnego Psa"? Tomasza Zubilewicza, w tajniki legend zamku w Ogrodzieńcu, wprowadził przewodnik Emilian Jaworski.

  Daniel Olbrychski, który szablą posługiwać się potrafi i na koniu jeździ doskonale, przybędzie dziś do Uniejowa, by wziąć udział w XIII Wielkim Turnieju Rycerskim. Zaś Dorota Wellman zaprasza wszystkich do... swojego zamku! A my zapraszamy na poranek z Dzień Dobry Wakacje w niedzielę od 8:30.