Bajkowy zamek wybudowany przez pasjonata historii i architektury Bogdana Dynię znajduje się na Rodzinnych Ogródkach Działkowych w Żurczynie pod Bydgoszczą. Reporter Dzień Dobry TVN, Piotr Wojtasik spotkał się z Marleną Nowak opiekunką obiektu, by poznać szczegóły na temat tej niecodziennej budowli.
Zamek w Mosznej skrywa wiele tajemnic, nazywany jest nawet polskim Hogwartem. Znajduje się na terenie województwa opolskiego. Wokół niego rozlegają się tereny zielone, co sprzyja długim spacerom, w których trakcie możemy zachwycić się przyrodą, architekturą i sztuką.
Król Wilhelm-Aleksander nagrał wideo z wnętrza swojego pałacu, w którym zwrócił się do obywateli Holandii. Monarcha chce im podziękować, dlatego zorganizuje obiad dla 100 wybranych osób z zarządzanego przez siebie kraju. Bardziej niż samo wydarzenie, światowe media zaciekawiły cztery kąty władcy.
Bajkowa budowla w Puszczy Noteckiej wyglądem przypomina zamek krzyżacki w Malborku. Na sztucznie usypanej wyspie w samym sercu Puszczy Noteckiej powstaje najprawdziwszy, 15-kondygnacyjny zamek. Budowla ma imponujące rozmiary, a sama inwestycja od początku budzi wiele kontrowersji ze strony ekologów i Ministerstwa Środowiska. Jakie losy czekają zamek w Stobnicy i kto stoi za tym niezwykłym projektem?
Gołuchów to miejscowość, która znajduje się na terenie powiatu pleszewskiego. Posiada wiele pięknych i historycznych atrakcji dla przybywających tutaj turystów.
Imponuje wielkością, zachwyca włoskim przepychem i intryguje – zamek Krzyżtopór to bez wątpienia jedyna tak okazała budowla, jaką kiedykolwiek wzniesiono na polskich ziemiach. Choć pałac nie miał szczęścia do właścicieli, a liczne konflikty zbrojne pozostawiły trwały ślad w jego murach, dziś jest cenionym zabytkiem i wielką atrakcją turystyczną ziemi świętokrzyskiej. Poznaj sekrety, jakie skrywają ruiny zamku Krzyżtopór.
Zamek Neuschwanstein to jeden z najpopularniejszych zamków Bawarii. Zbudowany na rozkaz Ludwika II Wittelsbacha, do dziś przyciąga miliony turystów. W Niemczech Zamek Neuschwanstein jest popularny tak samo, jak w Polsce Malbork. To punkt obowiązkowy w czasie zwiedzania Bawarii.
Zamek w Ojcowie, a właściwie jego ruiny, to pozostałość budowli, którą wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego. Ciekawa architektura, resztki murów obronnych, a także niesamowita panorama na Dolinę Prądnika to tylko niektóre z powodów, dla których warto go odwiedzić.
Zamek św. Jerzego w Lizbonie to najczęściej odwiedzane miejsce w całej Portugalii. Znajduje się w najstarszej dzielnicy miasta, Alfamie, na wzgórzu stromego zbocza. Cały kompleks składa się z zamku, budynków pomocniczych, ogrodu oraz sporej wielkości tarasu. Stąd też rozpościera się przepiękny widok na stolicę kraju. Można zobaczyć m.in. rynek, mieniące się, czerwone pokrycia dachów, wąskie uliczki, a także wieżę Belem, skąd Vasco da Gama ruszył w swoją wyprawę.
Wszyscy, którzy chcą poznać wyjątkową stronę Rumunii, powinni zawitać do jednego z jej najpiękniejszych regionów – Transylwanii. Zobaczyć tu można piękne krajobrazy, jednak największą popularnością, szczególnie wśród miłośników historii, cieszą się miejscowe zabytki, niektóre z nich liczące ponad 500 lat.
Za górami, za lasami, po środku pięknego parku krajobrazowego stoi pałac jak z bajki - Zamek Moszna. Wygląd budowli, jej wnętrza i zdobiące ją wieże przypominają dom Śpiącej Królewny lub Księżniczki na ziarnku grochu. Aż trudno uwierzyć, że pałac w Mosznej jest budowlą autentyczną, a nie scenerią przygotowaną na potrzeby filmu fantasy.
Tarnów to miasto warte odwiedzenia przede wszystkim dla miłośników pięknej architektury oraz historii. Starówka Tarnowa nazywana jest niekiedy "perłą renesansu". Wiele zabytków Tarnowa ma też związek z dużą społecznością żydowską, zamieszkującą miasto do wybuchu II Wojny Światowej.
Zamek w Gniewie był siedzibą komtura, zwierzchnika Krzyżaków. Wznoszony przez 40 lat, wielokrotnie przebudowywany, stał się potężną warownią ulokowaną na lewym brzegu Wisły, górującą nad całą okolicą. Obecnie na terenie zamku odbywają się rekonstrukcje bitew i turnieje rycerskie.
Zamek królewski w Windsorze – największy zamek w Wielkiej Brytanii, a przy tym najdłużej zamieszkiwany przez panujących monarchów. Rozbudowywany od końca XI wieku ma dziś aż 800 metrów długości. Powierzchnia samych podłóg wynosi 45000 m². Pochowane na zamku Windsor osoby (dokładniej w Kaplicy Św. Jerzego), to jak łatwo się domyślić dostojni monarchowie Anglii.
Nottingham to tzw. miasto jaskiń, znane głównie z opowieści o Robin Hoodzie. W aglomeracji tej mieszka aż 670 tysięcy mieszkańców, a na turystów czeka kilka wyjątkowych atrakcji. Sprawdź, co ciekawego można zobaczyć w leżącym w Wielkiej Brytanii mieście Nottingham.
Zamek Grodziec znajduje się niedaleko wsi Grodziec w powiecie Złotoryja w województwie dolnośląskim. Zbudowano go na szczycie stromego wzniesienia powulkanicznego o wysokości 389 m n.p.m. Na terenie zamku często odbywają się imprezy nawiązujące klimatem do czasów średniowiecza. Można tam wtedy spotkać rycerzy i damy dworu, a często także sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie czy spróbować specjałów regionalnej kuchni.
To jedna z najbardziej znanych atrakcji Wiednia. Zamek Hofburg należy do grona stały punktów niemal każdej wycieczki do tego miasta, gdyż znajduje się w nim m.in. wiele muzeów, dziedzińców i bibliotek. Siedziba Habsburgów budzi wiele emocji wśród turystów – dowiedz się dlaczego.
W środku burgundzkiego lasu we Francji powstaje niezwykła budowla. Od kilkudziesięciu lat inżynierowie, archeolodzy, a także wolontariusze budują średniowieczny zamek. Co ciekawe, korzystają tylko i wyłącznie z technik stosowanych dawniej. Na jakim są etapie i kiedy zamek będzie gotowy? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Zamek w Liwie znajduje się na Mazowszu, ok. 90 kilometrów od Warszawy. Kiedyś odgrywał bardzo ważną rolę, ponieważ stał na granicy księstwa mazowieckiego z Litwą. Bardzo lubiła w nim przebywać królowa Bona. O tym, co można zobaczyć w tym niezwykle ciekawym miejscu, powiedział prezenter pogody Bartek Jędrzejak.