Zamek w Niedzicy to jedna z najpiękniejszych średniowiecznych budowli w Polsce. Co kryją jego mury?
Maciej Musiałowski, artysta, człowiek wielu talentów, ale i marzyciel, który, śmiało można powiedzieć, marzenia spełnia. Gra, śpiewa i obcuje ze sztuką, która towarzyszy mu od najmłodszych lat.
Pałac Rzeczypospolitej uparcie nazywany jest przez wszystkich warszawiaków Pałacem Krasińskich. Obiekt zyskał nowe życie, bo po raz pierwszy w historii został otwarty dla ludzi. Jego historię przybliżyła widzom Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Jest nie tylko piękny, ale też kryje wiele tajemnic.
Zamek w Niedzicy, znany również jako Zamek Dunajec, znajduje się na wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim w Pieninach.
Tarnów to miasto warte odwiedzenia przede wszystkim dla miłośników pięknej architektury oraz historii.
Zamek Książ to wyjątkowe miejsce na mapie Wałbrzycha. Wybierając się tam, można podziwiać odrestaurowane komnaty oraz liczne pamiątki, które zachowały się po księżnej Daisy. Co konkretnie można tam zobaczyć i dlaczego jeszcze warto odwiedzić Zamek Książ?
Życie w zamku to niezwykłe doświadczenie. To miejsce, które pełne jest historii i niekończących się rozdziałów. Do swojej średniowiecznej nieruchomości drzwi otworzył przed nami Maciej Musiałowski, właściciel zamku położonego w Domanicach u podnóża Sudetów. Zdradził nam, jak wygląda życie w otoczeniu historii. Natomiast w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Klaudią Naklicką i jej mamą, która również kupiła ruinę i zmieniła ją w prawdziwą perełkę oraz z Ewą Bakotą, która jest podcasterką ruinerską z Mazur.
Księżna Daisy von Pless jest najbardziej znaną mieszkanką Zamku Książ w Wałbrzychu. Postać tej niezwykłej angielskiej arystokratki wciąż budzi ogromną ciekawość. Dlaczego? Co było w niej takiego niezwykłego?
Jak prezentuje się ta turystyczna atrakcja Małopolski?
Bajkowy zamek wybudowany przez pasjonata historii i architektury Bogdana Dynię znajduje się na Rodzinnych Ogródkach Działkowych w Żurczynie pod Bydgoszczą. Reporter Dzień Dobry TVN, Piotr Wojtasik spotkał się z Marleną Nowak opiekunką obiektu, by poznać szczegóły na temat tej niecodziennej budowli.
Zamek w Mosznej skrywa wiele tajemnic, nazywany jest nawet polskim Hogwartem. Znajduje się na terenie województwa opolskiego. Wokół niego rozlegają się tereny zielone, co sprzyja długim spacerom, w których trakcie możemy zachwycić się przyrodą, architekturą i sztuką.
Już w sierpniu odbędzie się tam Festiwal Sztuk Zjednoczonych.
Jak wygląda imponująca posiadłość aktora?
- Zawsze byłeś królewiczem, a teraz już w pełnej okazałości - skomentowała Julia Wieniawa.
"Po tym pożarze już się do swojej dawnej świetności nie podniósł".
Król Wilhelm-Aleksander nagrał wideo z wnętrza swojego pałacu, w którym zwrócił się do obywateli Holandii. Monarcha chce im podziękować, dlatego zorganizuje obiad dla 100 wybranych osób z zarządzanego przez siebie kraju. Bardziej niż samo wydarzenie, światowe media zaciekawiły cztery kąty władcy.
Bajkowa budowla w Puszczy Noteckiej wyglądem przypomina zamek krzyżacki w Malborku. Na sztucznie usypanej wyspie w samym sercu Puszczy Noteckiej powstaje najprawdziwszy, 15-kondygnacyjny zamek. Budowla ma imponujące rozmiary, a sama inwestycja od początku budzi wiele kontrowersji ze strony ekologów i Ministerstwa Środowiska. Jakie losy czekają zamek w Stobnicy i kto stoi za tym niezwykłym projektem?
Średniowieczne obiekty zachwycają metrażem.
Magdalena Woch jest kierownikiem działu muzealno-edukacyjnego Zamku Książ w Wałbrzychu. Marzyła o pracy w tym miejscu już jako 6-letnia dziewczynka.
Jaka jest historia Zamku Krasickich i jakie sekrety kryją jego mury?
Gołuchów to miejscowość, która znajduje się na terenie powiatu pleszewskiego. Posiada wiele pięknych i historycznych atrakcji dla przybywających tutaj turystów.
Jakie legendy krążą wokół tego miejsca?
Maluchy zaczęły spadać z dużej wysokości.
Imponuje wielkością, zachwyca włoskim przepychem i intryguje – zamek Krzyżtopór to bez wątpienia jedyna tak okazała budowla, jaką kiedykolwiek wzniesiono na polskich ziemiach. Choć pałac nie miał szczęścia do właścicieli, a liczne konflikty zbrojne pozostawiły trwały ślad w jego murach, dziś jest cenionym zabytkiem i wielką atrakcją turystyczną ziemi świętokrzyskiej. Poznaj sekrety, jakie skrywają ruiny zamku Krzyżtopór.
Zamek Neuschwanstein to jeden z najpopularniejszych zamków Bawarii. Zbudowany na rozkaz Ludwika II Wittelsbacha, do dziś przyciąga miliony turystów. W Niemczech Zamek Neuschwanstein jest popularny tak samo, jak w Polsce Malbork. To punkt obowiązkowy w czasie zwiedzania Bawarii.
Zamek w Ojcowie, a właściwie jego ruiny, to pozostałość budowli, którą wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego. Ciekawa architektura, resztki murów obronnych, a także niesamowita panorama na Dolinę Prądnika to tylko niektóre z powodów, dla których warto go odwiedzić.
Zamek św. Jerzego w Lizbonie to najczęściej odwiedzane miejsce w całej Portugalii. Znajduje się w najstarszej dzielnicy miasta, Alfamie, na wzgórzu stromego zbocza. Cały kompleks składa się z zamku, budynków pomocniczych, ogrodu oraz sporej wielkości tarasu. Stąd też rozpościera się przepiękny widok na stolicę kraju. Można zobaczyć m.in. rynek, mieniące się, czerwone pokrycia dachów, wąskie uliczki, a także wieżę Belem, skąd Vasco da Gama ruszył w swoją wyprawę.
Wszyscy, którzy chcą poznać wyjątkową stronę Rumunii, powinni zawitać do jednego z jej najpiękniejszych regionów – Transylwanii. Zobaczyć tu można piękne krajobrazy, jednak największą popularnością, szczególnie wśród miłośników historii, cieszą się miejscowe zabytki, niektóre z nich liczące ponad 500 lat.
Zamek w Gniewie był siedzibą komtura, zwierzchnika Krzyżaków. Wznoszony przez 40 lat, wielokrotnie przebudowywany, stał się potężną warownią ulokowaną na lewym brzegu Wisły, górującą nad całą okolicą. Obecnie na terenie zamku odbywają się rekonstrukcje bitew i turnieje rycerskie.