- Zamek Tenczyn znajduje się w miejscowości Rudno w Małopolsce.
- Z Wieży Nawojowej można podziwiać szeroką panoramę okolicy - widać nawet Tatry.
- Obiekt ten ma bogatą i fascynującą historię. Wiążą się z nim tajemnicze legendy i podania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamek Tenczyn - perła Małopolski
Zamek Tenczyn w Rudnie to wyjątkowa warownia jurajska, wzniesiona na szczycie nieczynnego już stożka wulkanicznego. Ten imponujący zabytek uchodził niegdyś za jedną z najokazalszych siedzib magnackich Małopolski, porównywaną nawet z Wawelem. Oddalony zaledwie o 30 kilometrów od Krakowa, zamek malowniczo wkomponowuje się w krajobraz otaczającej go Puszczy Dulowskiej oraz pobliskich parków krajobrazowych i rezerwatów.
Sylwetka Tenczyna, widoczna z daleka, stanowi nieodłączny element panoramy zachodniej Małopolski - majestatycznie góruje nad okolicą, przyciągając wzrok podróżnych. Z Wieży Nawojowej można podziwiać szeroką panoramę okolicy - od Rowu Krzeszowickiego, przez pobliskie wsie, aż po Beskidy, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry.
Choć dziś Tenczyn to przede wszystkim ruiny, ich rozmach wciąż robi wrażenie. Wśród pozostałości można dostrzec fragmenty dawnych renesansowych zdobień i układu trójskrzydłowej rezydencji. Przebudowywany przez wieki, zamek nie stracił swego unikalnego charakteru. Pozostał miejscem, które zachwyca zarówno historią, jak i atmosferą.
Historia Zamku Tenczyn w Rudnie
Historia zamku Tenczyn sięga początku XIV wieku i nierozerwalnie wiąże się z potężnym rodem Tęczyńskich, który wywodził się jeszcze z czasów przedpiastowskich. Pierwszą warownię - prawdopodobnie drewnianą - wzniósł Nawój z Morawicy, a jego syn Andrzej w latach 1331-1361 przekształcił ją w murowany, gotycki zamek.
Na przestrzeni wieków Tenczyn odegrał ważną rolę w historii naszego kraju, był nie tylko siedzibą możnowładców, ale też punktem strategicznym.
W czasie potopu szwedzkiego rozpuszczono pogłoskę, że ukryto tu insygnia koronacyjne, by zmylić wroga. W XIX wieku zamek przeszedł w ręce Potockich, którzy podjęli próby jego odbudowy, jednak zaborca austriacki nie wyraził zgody. Przeprowadzono wtedy pierwsze prace zabezpieczające.
Po II wojnie światowej zamek został znacjonalizowany. W ręce spadkobierców Potockich powrócił po 1989 roku, a dzięki współpracy z Gminą Krzeszowice możliwe było pozyskanie środków na jego ratowanie. Od 2016 roku zamek jest otwarty dla turystów.
Co ciekawe, z obiektem tym wiążą się liczne legendy i podania.
- Jeśli wierzyć mitom i legendom o zamku w Rudnie, to lepiej się w nim w pojedynkę nie pokazywać, zwłaszcza nocą. Można wówczas natknąć się na dziwny cień snujący się zamkowymi zakamarkami. Ten, kto go zobaczy, ponoć nigdy już nie wróci do domu… My jednak zachęcamy do odwiedzin tego miejsca – to jedna z większych warowni na Jurze, której protoplastą był na początku XIV wieku kasztelan krakowski, Nawój z Morawicy - czytamy na instagramowym profilu "Zamki w Polsce".
Kiedy można zwiedzać zamek Tenczyn? Ile kosztują bilety?
Przez większość roku zamek dostępny jest dla turystów wyłącznie w weekendy. Jednakże w sezonie wakacyjnym, od 1 czerwca do 31 sierpnia, można go zwiedzać codziennie. Od poniedziałku do piątku obiekt otwarty jest w godzinach 10-18, natomiast w soboty, niedziele i święta do godziny 19. Ostatnie wejście możliwe jest na 30 minut przed zamknięciem.
W dni robocze zwiedzanie odbywa się indywidualnie, a w weekendy oraz święta o każdej pełnej godzinie ruszają grupy z przewodnikiem. Ceny biletów różnią się w zależności od dnia - w tygodniu bilety normalne kosztują 16 zł, a w weekendy 20 zł. Przewidziano również bilety ulgowe, rodzinne oraz zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Dzieci do lat trzech oraz członkowie organizacji ICOM i ICOMOS mogą wejść na teren zamku bezpłatnie.
Zobacz także:
- Szlak Orlich Gniazd. Zamki, ciekawostki, trasy
- Malowniczy Zamek Moszna. Jakie ma dla nas atrakcje polski Hogwart?
- Poznaj niezwykły zamek w Nidzicy, o którym krążą legendy
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: zamektenczyn.com, przelom.pl, Instagram
Źródło zdjęcia głównego: RagnarPhoto/GettyImages