Poznaj niezwykły zamek w Nidzicy, o którym krążą legendy

Zamek w Nidzicy
Poznaj niezwykły zamek w Nidzicy, o którym krążą legendy
Źródło: Anton Kustov/Getty Images

Zamek w Nie­dzicy to miej­sce nietuzinkowe. Śre­dnio­wieczna budowla wznie­siona została na stro­mej skale, tuż nad brze­giem Dunajca, co two­rzy ist­nie baśniową sce­ne­rię. Jego mury kryją nie tylko cie­kawą histo­rię, ale i nie­zwy­kłe legendy, a sam zamek to jedna z naj­więk­szych atrak­cji Pie­nin. 

Zamek Duna­jec leży we wsi Nie­dzica-Zamek, na brzegu Zbior­nika Czorsz­tyń­skiego, na obsza­rze Pie­nin Spi­skich. Los i czas był dla niego łaskawy, dla­tego śre­dnio­wieczna budowla pra­wie cał­ko­wi­cie zacho­wała swój pier­wotny wygląd.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Podróże po Polsce

Podróże po Polsce

Katarzyna Jaroszyńska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Świat zabawek w Gdańsku
Świat zabawek w Gdańsku
Wrocławskie święto biegaczy
Wrocławskie święto biegaczy
Banksy we Wrocławiu
Banksy we Wrocławiu
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Magiczna, świąteczna Warszawa
Magiczna, świąteczna Warszawa

Nie­zwy­kło­ści dodaje jej malow­ni­cze poło­że­nie. Zamek nie­dzicki wznosi się bowiem na wyso­kim wzgó­rzu, obla­nym wodami Dunajca, a całość otacza zie­lony las liścia­sty. Nato­miast tło dla tej baj­ko­wej sce­ne­rii sta­no­wią wyso­kie, maje­sta­tyczne Tatry. Obfituje on w atrakcje turystyczne, dlatego co roku odwiedza go pokaźna liczba turystów z Polski i całego świata. 

Historia zamku w Nidzicy

Pierw­sze wzmianki o zamku nad Dunaj­cem poja­wiły się w XIV-wiecz­nym doku­men­cie, potwier­dza­ją­cym jego przy­na­leż­ność do rodu Berzeviczy. Peł­nił on wów­czas funk­cję węgier­skiej warowni na gra­nicy z Pol­ską. Przez lata wędro­wał „z rąk do rąk”, co rusz zmie­nia­jąc wła­ści­ciela. W XVI wieku sta­no­wił on rezy­den­cję samego króla Węgier – Jana Zápo­lyi. Swój obecny wygląd zawdzię­cza jed­nak Jerzemu Horva­thowi, który prze­bu­do­wał starą śre­dnio­wieczną budowlę w oka­załą rene­san­sową posia­dłość. Choć od zakoń­cze­nia I wojny świa­to­wej zamek w Nie­dzicy znaj­do­wał się na tery­to­rium Pol­ski, aż do 1945 roku pozo­stał w rękach węgier­skiego rodu Sala­mo­nów. 

Legenda o zamku w Nie­dzicy i nawiedzających go duchach

Pod­czas prac reno­wa­cyj­nych tere­nie zamku Duna­jec zna­le­ziono inka­skie kipu, czyli rodzaj zapisu pismem węzeł­ko­wym. Według legendy ma to być trudna do odczy­ta­nia infor­ma­cja na temat miejsca ukrycia skarbu, nale­żącego nie­gdyś do Inków. Ze względu na to, że kosz­tow­no­ści ni­gdy nie zostały odna­le­zione, zamek w Nie­dzicy nawie­dzają duchy wła­ści­cieli skarbu. W ten spo­sób chcą uchro­nić swoje bogac­twa przed niechcianymi zło­dzie­jami. Miesz­kańcy oko­lic twier­dzą, że późną nocą można zoba­czyć jak prze­cha­dza­ją się po dzie­dzińcu zamku. Ze względu na to przed zamkiem w Nie­dzicy sta­nął nawet znak ostrze­ga­jący przed moż­li­wo­ścią spo­tka­nia z duchami. 

Zwie­dza­nie zamku w Nie­dzicy – godziny otwarcia i bilety

Znaczna część warowni nad Dunaj­cem jest otwarta dla zwie­dza­jących codzien­nie, z wyłą­cze­niem dni usta­wowo wol­nych od pracy. Obiekt można zwiedzać w grupie z przewodnikiem lub indywidualnie. Godziny otwar­cia zamku w Nie­dzicy w okre­sie od 1 maja do 30 wrze­śnia: 09.00–19.00, a w okre­sie od 1 paździer­nika do 1 maja: 9.00–16.00 (dokładne godziny mogą się różnić - należy sprawdzić dokładne dane na stronie zamku).

Wej­ście na teren obiektu jest związane z zakupieniem biletu. Bilet normalny kosztuje 28 zł, zaś bilet ulgowy to koszt 22 zł. Dojazd do zamku w Nie­dzicy nie jest trudny, a nie­opo­dal muzeum znaj­duje się spo­rych roz­mia­rów par­king samo­cho­dowy. 

Atrak­cje zamku w Nie­dzicy 

Zamek w Nie­dzicy to jedna z naj­więk­szych atrak­cji połu­dnio­wej czę­ści woje­wódz­twa mało­pol­skiego. Dziś w daw­nej warowni znaj­duje się hotel, muzeum i część otwarta dla tury­stów. Spo­rych roz­mia­rów dzie­dziń­cem zwie­dza­jący można dostać się do tzw. „czę­ści śred­niej”, w któ­rej zna­leźć można naj­więk­sze atrak­cje zamku w Nie­dzicy – pięk­nie wypo­sa­żone kom­naty miesz­kalne oraz drew­niany taras wido­kowy z zapie­ra­ją­cym dech w piersi wido­kiem na oko­licę.

Z kolei w „czę­ści gór­nej” znaj­dują się lochy, kuta w skale stud­nia, pozo­stałości po kaplicy oraz eks­po­zy­cja histo­ryczno-arche­olo­giczna. Zwie­dza­nie zamku w Nie­dzicy warto zakoń­czyć spa­ce­rem po jego malow­ni­czej oko­licy oraz wizyty w pobli­skiej Wozowni i Spi­chle­rzu. W oko­licy Nie­dzicy znaj­duje się także drugi zamek – Czorsz­tyn. Jed­nakże jest on dużo bar­dziej znisz­czony niż jego brat po dru­giej stro­nie zbior­nika. 

Nie­dzica i zamek jako plan fil­mowy

Odwie­dza­jąc zamek Duna­jec w Nie­dzicy odnosi się wra­że­nie, że to nie rzeczywistość, a baśniowa kra­ina. Jego malow­ni­cze poło­że­nie oraz dobrze zacho­waną fasadę doce­nili nie tylko tury­ści, ale i fil­mowcy. Warow­nia nie­jed­no­krot­nie posłu­żyła jako sce­no­gra­fia do filmu. To wła­śnie w jego murach krę­cono zdję­cia do filmu „Zem­sta” w reży­se­rii Boh­dana Korze­niew­skiego i Anto­niego Boh­dzie­wi­cza, „Zwa­rio­wana noc” Zbi­gniewa Kuź­miń­skiego oraz „Mazepa” Gustawa Holoubka. Zamek w Nie­dzicy stał się także pla­nem fil­mowym do tak zna­nych pol­skich seriali jak „Waka­cje z duchami” czy „Jano­sik”. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości