Zamek w Niedzicy to miejsce nietuzinkowe. Średniowieczna budowla wzniesiona została na stromej skale, tuż nad brzegiem Dunajca, co tworzy istnie baśniową scenerię. Jego mury kryją nie tylko ciekawą historię, ale i niezwykłe legendy, a sam zamek to jedna z największych atrakcji Pienin.
Zamek Dunajec leży we wsi Niedzica-Zamek, na brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego, na obszarze Pienin Spiskich. Los i czas był dla niego łaskawy, dlatego średniowieczna budowla prawie całkowicie zachowała swój pierwotny wygląd.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Podróże po Polsce
Podróże po Polsce
Niezwykłości dodaje jej malownicze położenie. Zamek niedzicki wznosi się bowiem na wysokim wzgórzu, oblanym wodami Dunajca, a całość otacza zielony las liściasty. Natomiast tło dla tej bajkowej scenerii stanowią wysokie, majestatyczne Tatry. Obfituje on w atrakcje turystyczne, dlatego co roku odwiedza go pokaźna liczba turystów z Polski i całego świata.
Historia zamku w Nidzicy
Pierwsze wzmianki o zamku nad Dunajcem pojawiły się w XIV-wiecznym dokumencie, potwierdzającym jego przynależność do rodu Berzeviczy. Pełnił on wówczas funkcję węgierskiej warowni na granicy z Polską. Przez lata wędrował „z rąk do rąk”, co rusz zmieniając właściciela. W XVI wieku stanowił on rezydencję samego króla Węgier – Jana Zápolyi. Swój obecny wygląd zawdzięcza jednak Jerzemu Horvathowi, który przebudował starą średniowieczną budowlę w okazałą renesansową posiadłość. Choć od zakończenia I wojny światowej zamek w Niedzicy znajdował się na terytorium Polski, aż do 1945 roku pozostał w rękach węgierskiego rodu Salamonów.
Legenda o zamku w Niedzicy i nawiedzających go duchach
Podczas prac renowacyjnych terenie zamku Dunajec znaleziono inkaskie kipu, czyli rodzaj zapisu pismem węzełkowym. Według legendy ma to być trudna do odczytania informacja na temat miejsca ukrycia skarbu, należącego niegdyś do Inków. Ze względu na to, że kosztowności nigdy nie zostały odnalezione, zamek w Niedzicy nawiedzają duchy właścicieli skarbu. W ten sposób chcą uchronić swoje bogactwa przed niechcianymi złodziejami. Mieszkańcy okolic twierdzą, że późną nocą można zobaczyć jak przechadzają się po dziedzińcu zamku. Ze względu na to przed zamkiem w Niedzicy stanął nawet znak ostrzegający przed możliwością spotkania z duchami.
Zwiedzanie zamku w Niedzicy – godziny otwarcia i bilety
Znaczna część warowni nad Dunajcem jest otwarta dla zwiedzających codziennie, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Obiekt można zwiedzać w grupie z przewodnikiem lub indywidualnie. Godziny otwarcia zamku w Niedzicy w okresie od 1 maja do 30 września: 09.00–19.00, a w okresie od 1 października do 1 maja: 9.00–16.00 (dokładne godziny mogą się różnić - należy sprawdzić dokładne dane na stronie zamku).
Wejście na teren obiektu jest związane z zakupieniem biletu. Bilet normalny kosztuje 28 zł, zaś bilet ulgowy to koszt 22 zł. Dojazd do zamku w Niedzicy nie jest trudny, a nieopodal muzeum znajduje się sporych rozmiarów parking samochodowy.
Atrakcje zamku w Niedzicy
Zamek w Niedzicy to jedna z największych atrakcji południowej części województwa małopolskiego. Dziś w dawnej warowni znajduje się hotel, muzeum i część otwarta dla turystów. Sporych rozmiarów dziedzińcem zwiedzający można dostać się do tzw. „części średniej”, w której znaleźć można największe atrakcje zamku w Niedzicy – pięknie wyposażone komnaty mieszkalne oraz drewniany taras widokowy z zapierającym dech w piersi widokiem na okolicę.
Z kolei w „części górnej” znajdują się lochy, kuta w skale studnia, pozostałości po kaplicy oraz ekspozycja historyczno-archeologiczna. Zwiedzanie zamku w Niedzicy warto zakończyć spacerem po jego malowniczej okolicy oraz wizyty w pobliskiej Wozowni i Spichlerzu. W okolicy Niedzicy znajduje się także drugi zamek – Czorsztyn. Jednakże jest on dużo bardziej zniszczony niż jego brat po drugiej stronie zbiornika.
Niedzica i zamek jako plan filmowy
Odwiedzając zamek Dunajec w Niedzicy odnosi się wrażenie, że to nie rzeczywistość, a baśniowa kraina. Jego malownicze położenie oraz dobrze zachowaną fasadę docenili nie tylko turyści, ale i filmowcy. Warownia niejednokrotnie posłużyła jako scenografia do filmu. To właśnie w jego murach kręcono zdjęcia do filmu „Zemsta” w reżyserii Bohdana Korzeniewskiego i Antoniego Bohdziewicza, „Zwariowana noc” Zbigniewa Kuźmińskiego oraz „Mazepa” Gustawa Holoubka. Zamek w Niedzicy stał się także planem filmowym do tak znanych polskich seriali jak „Wakacje z duchami” czy „Janosik”.
Zobacz także:
- Małopolska – atrakcje turystyczne na weekend i na wakacje
- Małopolska przyciąga fanów białego szaleństwa. "Najdłuższa w Polsce świetlana trasa narciarska"
- Do zobaczenia w świątecznej Małopolsce. "Szopka krakowska była na rynku od pokoleń"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Anton Kustov/Getty Images