Florencja w Polsce? Ten wyjątkowy obiekt zachwyca turystów na Dolnym Śląsku

Pałac Marianny Orańskiej
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Źródło: FilippoBacci/Getty Images, Facebook/Pałac Marianny Orańskiej

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim (woj. dolnośląskie) został zbudowany w XIX wieku na wzór popularnej wówczas na północy Włoch architektury neogotyckiej. Jaka jest historia tego obiektu? Kiedy można zwiedzić wnętrza rezydencji? Ile kosztują bilety? Sprawdź na dziendobry.tvn.pl.

Marianna Orańska była córką króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony Fryderyki Luizy Pruskiej. Kobieta odziedziczyła po matce położony na Dolnym Śląsku Kamieniec Ząbkowicki. Podczas złożonej w 1838 roku pierwszej wizyty w zapisanej w spadku miejscowości postanowiła stworzyć na jej terenie własną letnią rezydencję. Prace budowlane trwały z przerwami 33 lata. Autorem projektu był słynny architekt Karl Friedrich Schinkel, który brał pod uwagę wiele wskazówek właścicielki obiektu. W tworzenie pałacu zaangażowano również Ferdynanda Martiusa.

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_20241111_Ogrod_Saski_rep_REP
Podróże w czasie po Pałacu i Ogrodzie Saskim
Źródło: Dzień Dobry TVN

Rezydencja w Kamieńcu Ząbkowickim - historia obiektu

8 maja 1872 roku zakończyły się zlecone przez Mariannę Orańską prace budowlane. Niderlandzka królewna korzystała z rezydencji aż do śmierci w 1883 roku. Przed odejściem przekazała pałac swojemu synowi Fryderykowi Wilhelmowi Albrechtowi.

Potomkowie Orańskiej opuścili Kamieniec Ząbkowicki w 1945 roku, kiedy na Dolny Śląsk nadciągała Armia Czerwona. Rosjanie ograbili pałac i wywieźli z niego 15 wagonów dzieł sztuki i mebli. Na domiar złego, rok później wybuchł pożar, który strawił należące do królewskiej rodziny tereny. Po budynku pozostały same ruiny, które sukcesywnie, z biegiem lat były dewastowane. Cegła i marmur z posadzki to surowce, które przewieziono m.in. do stolicy i posłużyły do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

W 1986 roku obiekt został wydzierżawiony od gminy przez niejakiego Włodzimierza Sobiecha, pracownika naukowego z poznańskiej Akademii Rolniczej, który zamierzał odnowić mury i przekształcić rezydencję w hotel oraz ośrodek wypoczynkowy. Oczekiwania okazały się zbyt wygórowane, ponieważ Sobiech nie zdołał uzyskać sponsorów na realizację swojego planu. Aż do śmierci pełnił jednak pieczę nad terenem.

Po około 40 latach pałac znów trafił w ręce Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Został wtedy wyremontowany i w 2013 roku udostępniony do zwiedzania dla turystów. Pozyskane dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozwoliły na dalszą renowację zabytku.

Dolny Śląsk. Pałac Marianny Orańskiej - godziny otwarcia, ceny biletów

Letnia rezydencja należąca kiedyś do niderlandzkiej królewny usytuowana jest na niewielkim wzniesieniu w Kamieńcu Ząbkowickim przy ulicy Zamkowej 9.

Jak czytamy na oficjalnej stronie zabytku, obiekt "jest czynny przez cały rok za wyjątkiem: Nowego Roku (1 stycznia), pierwszego dnia świąt Wielkiej Nocy, dnia Wszystkich Świętych (1 listopada), Wigilii (24 grudnia) oraz pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia)".  

Kasy są czynne od godz. 9 do godz. 16. Zwiedzanie w towarzystwie przewodnika w sezonie letnim jest możliwe co 30 minut, rozpoczynając od godz. 10, na godz. 18 kończąc (oprócz 17.30). W sezonie zimowym godziny zwiedzania to: 9.20, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00.

Ceny biletów:

  • normalny (wnętrza pałacu) - 35 zł;
  • ulgowy (wnętrza pałacu) - 30 zł;
  • wstęp do Mauzoleum - 15 zł;
  • wstęp do Ogrodów Opata - 5 zł;
  • łączony dla dorosłych (wnętrza pałacu, mauzoleum i ogrody) - 50 zł;
  • łączony dla dzieci (wnętrza pałacu, mauzoleum i ogrody) - 40 zł.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości