Bajkowy zamek wybudowany przez pasjonata historii i architektury Bogdana Dynię znajduje się na Rodzinnych Ogródkach Działkowych w Żurczynie pod Bydgoszczą. Reporter Dzień Dobry TVN, Piotr Wojtasik spotkał się z Marleną Nowak opiekunką obiektu, by poznać szczegóły na temat tej niecodziennej budowli.
Król Wilhelm-Aleksander nagrał wideo z wnętrza swojego pałacu, w którym zwrócił się do obywateli Holandii. Monarcha chce im podziękować, dlatego zorganizuje obiad dla 100 wybranych osób z zarządzanego przez siebie kraju. Bardziej niż samo wydarzenie, światowe media zaciekawiły cztery kąty władcy.
Anna Senkara prosto z Wielkiej Brytanii mówiła o nastrojach, jakie na wyspach wzbudziła zmiana szefa rządu. Dziennikarka przejrzała lokalną prasę oraz zajrzała pod same drzwi gabinetu premiera.
Dzień Dobry Wakacje gościło w Karolinie, miejscu nieodłącznie związanym z zespołem "Mazowsze". Jak mówił Tadeusz Sygietyński - dyrygent i kompozytor, założyciel zespołu: "Aby oddać całą prawdę o ludziach, trzeba poznać ziemię, na której żyją." O dziejach i historii zespołu, opowiedzieli goście programu - Wioletta Milczuk, zastępca kierownika Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" oraz Krzysztof Kurlej, manager Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".
Po wielu latach zapomnienia Pałac Kamieniec odzyskał dawny blask. Właściciele w Dzień Dobry TVN opowiedzieli o długim remoncie i urządzaniu wnętrz.
Pałac Herbsta jest jedną z najpiękniejszych rezydencji fabrykanckich w Polsce. Miejsce to odwiedził Bartek Jędrzejak, skąd prezentował pogodę. Co go ujęło? Pałac Herbsta to miejsce niezwykłe
Pałac w Zatoniu
Niesamowite położenie, rozmach i charakterystyczne żywe kolory – tym odznacza się pałac Pena. Do tego otaczający go, intrygujący pałacowy park na wzgórzach Sintra, a w bliskim sąsiedztwie Lizbona, oddalona o niespełna 30 km od tego magicznego miejsca.
Lena Brudzińska-Dobrowolska przez lata była śpiewaczką operową. Po przejściu na emeryturę zdecydowała się kupić zrujnowany XVIII-wieczny pałac. Co ją do tego skłoniło? Zobaczcie, jak teraz wygląda wyremontowany dworek.
Zamek w Pszczynie, którego początki sięgają być może nawet XI wieku, to obecnie barokowa rezydencja, uznawana za klejnot Śląska. Piękny kompleks wraz z olbrzymim ogrodem stanowi jeden z cenniejszych tego typu zabytków w Polsce. Jak przed laty żyło się w tak dużym domu? To sprawdzała nasza reporterka Diana Kautz.
Kamieniec Ząbkowicki to jedno z nowych miast Polski. To tam znajduje się prawdziwa perła neogotyku europejskiego, którą jest rezydencja królewny niderlandzkiej - Marianny Orańskiej. O tej niezwykłej postaci i imponującym pałacu opowiedzieli Marzena Krasnodębska i Sławomir Radzik.
Pałac w Kozłówce to niezwykłe miejsce na Lubelszczyźnie, które powstało w latach 40. XVIII wieku. Przez 140 lat pałac należał do rodziny Zamoyskich, która sprawiła, że miejsce to stało się niezwykle nowoczesne. Dzisiaj jest tu galeria sztuki socrealizmu oraz muzeum. Jakie kryje tajemnice?
To opowieść o tym, że wśród nas jest wiele dobrych osób, które chcą bezinteresownie pomagać. Kiedy Państwo Centowie kupili zaniedbany pałac, potrzebowali pomocy w przywróceniu jemu dawnej świetności. Ta, którą otrzymali, przerosła ich najśmielsze oczekiwania.
Beata Ostrowska-Harris jest właścicielką malowniczo położonego na południe od Drohiczyna pałacu w Korczewie. O losach tego miejsca po wybuchu drugiej wojny światowej i jego odbudowie opowiedziała naszej reporterce.
Pani Adriana Żakowska-Szymańska razem z mężem Michałem i synem Jakubem postanowili zamieszkać w garażu. W ciągu roku podwyższyli go, a w środku stworzyli wnętrze jak w pałacu. Jak wpadli na ten szalony pomysł? Zobaczcie kolejne "Odpicowane mieszkanie"! Odwiedziła ich dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Detektyw Krzysztof Rutkowski został właścicielem jednego ze śląskich pałaców. Zaprosił nas tam, abyśmy mogli się przekonać, jak urokliwe jest to miejsce. Dowiedzieliśmy się również, jaka historia wiąże się z tą budowlą, ile pomieszczeń znajduje się w pałacu i czy okoliczni mieszkańcy cieszą się z takiego sąsiada. Czy detektyw zamierza tam zamieszkać?
Po wielu latach pałac w Guzowie powrócił do rodziny Sobańskich, a właściwie został przez nich odkupiony. Obecnie przechodzi gruntowany remont. Jak wyglądał przed dewastacją? Z Michałem Sobańskim i Izabelą Ponińską rozmawiał Tomasz Zubilewicz.
Jest wicemistrzem olimpijskim oraz dwukrotnym medalistą szosowych mistrzostw świata. Czesław Lang - bo to o nim mowa - zaprosił nas do swojego królestwa na Kaszubach. Na czyim rowerze wystartował w wieku 14 lat w małym wyścigu pokoju? W jaki sposób wszedł w posiadanie pałacu, w którym mieszka? Do kogo wcześniej należała posiadłość? Skąd pomysł na ekologiczny sposób życia? O czym marzył w dzieciństwie? Komu dedykował srebrny medal olimpijski? Z kolarzem rozmawiała prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin. Materiał zrealizował reporter Dzień Dobry TVN Michał Malinowski.
Odwiedziliśmy w Londynie polskiego arystokratę - księcia Jana Żylińskiego. Książę przyjął nas w swoim pałacu, który inspirowany jest pałacem w Łazienkach Królewskich, a w nim znajduje się jedyny złoty fortepian w Europie! Zapis tego spotkania zobaczycie w tę sobotę w Dzień Dobry TVN. Zapraszamy od 8:30!
Sobota z Dzień Dobry TVN to niezwykli ludzie i wyjątkowe miejsca: prosto z Londynu - polski książę, jedyny w Europie złoty fortepian i osiemnastowieczna lodówka! A także: nie tylko o słynnym geście! Sprawdzamy, co teraz robi Władysław Kozakiewicz! W programie także: Wojciech Łuszczykiewicz kulinarnie i rodzinnie, a na naszym czacie i scenie - z wielką mocą – Enej! Bądźcie z nami od 8:30!
Pałac Marianny Orańskiej w czasach epoki romantyzmu był największą tego typu budowlą w Europie. Widzów Dzień Dobry TVN postanowił tam zabrać Łukasz Radwan. Jak duży jest pałac? Ile wynosił koszt jego budowy? Jak wyglądała Marianna Orańska? Dlaczego musiała wchodzić do pałacu oknem, a nie głównym wejściem? Co - w czasie drugiej wojny światowej - znajdowało się na terenie pałacu?
Kuchnia pałacowa i staropolska. W domu Jana III Sobieskiego Mikołaj Rey szukał dawnych kuchennych inspiracji. Co jadało się na dworach królów na przełomie XVII i XVIII wieku?
Pasjonat kuchni i smaków. Polski arystokrata wychowany we Francji. Potomek tego Mikołaja Reja. Specjalnie dla Dzień Dobry TVN będzie szukał wyjątkowych smaków w polskiej kuchni. Tym razem udał się do Charsznicy - zagłębia kapusty. Czy prawdą jest, że Francuzi nie znają czerwonego barszczu? Jakie walory odżywcze ma kiszona kapusta, a jakie świeża? Jak pozbyć się wiatropędnych właściwości kapusty?
Oto ona. Poznajcie osobistą asystentkę króla Nigerii. Anna Klesse odpowiedziała na ogłoszenie "Asystentka VIP-a", które znalazła w Internecie i została zaproszona na rozmowę. O co pytano ją podczas rozmowy rekrutacyjnej? Dlaczego nigeryjski król wybrał na swoją asystentkę właśnie Polkę? Czy Anna ma swoją ochronę? Jak musi się ubierać na dworze króla? Czy król Nigerii ma swoje dziwactwa i co znajduje się za murami nigeryjskiego pałacu? Asystentka nigeryjskiego króla była gościem Dzień Dobry TVN.
Budynek, a raczej pałac, znajduje się w Paryżu. Zobacz, jaki wygląda nasza placówka dyplomatyczna we Francji.
W ich żyłach płynie nie tylko krew tego starego szkockiego klanu, ale także królewska krew Sobieskich i potężnego bretońsko - francuskiego domu de Rohan. Niestety przez lata nieprzychylnej rodowi historii, stracili niektóre ze swoich dóbr. Jak chcą je odzyskać? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: historyk sztuki Piotr Piniński oraz jego syn - Aleksander Piniński.
Zdewastowane i nieremontowane - tak wygląda większość zabytkowych zamków i pałaców w Polsce. Choć wiele z nich jest w prywatnych rękach, to ich stan się nie poprawia. Są jednak wyjątki, jednym z nich jest pałac w Rysiowicach. Odwiedził go krytyk sztuki Łukasz Radwan.