pałac

  pałac

  Pani Adriana Żakowska-Szymańska razem z mężem Michałem i synem Jakubem postanowili zamieszkać w garażu. W ciągu roku podwyższyli go, a w środku stworzyli wnętrze jak w pałacu. Jak wpadli na ten szalony pomysł? Zobaczcie kolejne "Odpicowane mieszkanie"! Odwiedziła ich dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.

  Detektyw Krzysztof Rutkowski został właścicielem jednego ze śląskich pałaców. Zaprosił nas tam, abyśmy mogli się przekonać, jak urokliwe jest to miejsce. Dowiedzieliśmy się również, jaka historia wiąże się z tą budowlą, ile pomieszczeń znajduje się w pałacu i czy okoliczni mieszkańcy cieszą się z takiego sąsiada. Czy detektyw zamierza tam zamieszkać?

  Po wielu latach pałac w Guzowie powrócił do rodziny Sobańskich, a właściwie został przez nich odkupiony. Obecnie przechodzi gruntowany remont. Jak wyglądał przed dewastacją? Z Michałem Sobańskim i Izabelą Ponińską rozmawiał Tomasz Zubilewicz.

  Jest wicemistrzem olimpijskim oraz dwukrotnym medalistą szosowych mistrzostw świata. Czesław Lang - bo to o nim mowa - zaprosił nas do swojego królestwa na Kaszubach. Na czyim rowerze wystartował w wieku 14 lat w małym wyścigu pokoju? W jaki sposób wszedł w posiadanie pałacu, w którym mieszka? Do kogo wcześniej należała posiadłość? Skąd pomysł na ekologiczny sposób życia? O czym marzył w dzieciństwie? Komu dedykował srebrny medal olimpijski? Z kolarzem rozmawiała prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin. Materiał zrealizował reporter Dzień Dobry TVN Michał Malinowski.

  Odwiedziliśmy w Londynie polskiego arystokratę - księcia Jana Żylińskiego. Książę przyjął nas w swoim pałacu, który inspirowany jest pałacem w Łazienkach Królewskich, a w nim znajduje się jedyny złoty fortepian w Europie! Zapis tego spotkania zobaczycie w tę sobotę w Dzień Dobry TVN. Zapraszamy od 8:30!

  Sobota z Dzień Dobry TVN to niezwykli ludzie i wyjątkowe miejsca: prosto z Londynu - polski książę, jedyny w Europie złoty fortepian i osiemnastowieczna lodówka! A także: nie tylko o słynnym geście! Sprawdzamy, co teraz robi Władysław Kozakiewicz! W programie także: Wojciech Łuszczykiewicz kulinarnie i rodzinnie, a na naszym czacie i scenie - z wielką mocą – Enej! Bądźcie z nami od 8:30!

  Pałac Marianny Orańskiej w czasach epoki romantyzmu był największą tego typu budowlą w Europie. Widzów Dzień Dobry TVN postanowił tam zabrać Łukasz Radwan. Jak duży jest pałac? Ile wynosił koszt jego budowy? Jak wyglądała Marianna Orańska? Dlaczego musiała wchodzić do pałacu oknem, a nie głównym wejściem? Co - w czasie drugiej wojny światowej - znajdowało się na terenie pałacu?

  Kuchnia pałacowa i staropolska. W domu Jana III Sobieskiego Mikołaj Rey szukał dawnych kuchennych inspiracji. Co jadało się na dworach królów na przełomie XVII i XVIII wieku?

  Pasjonat kuchni i smaków. Polski arystokrata wychowany we Francji. Potomek tego Mikołaja Reja. Specjalnie dla Dzień Dobry TVN będzie szukał wyjątkowych smaków w polskiej kuchni. Tym razem udał się do Charsznicy - zagłębia kapusty. Czy prawdą jest, że Francuzi nie znają czerwonego barszczu? Jakie walory odżywcze ma kiszona kapusta, a jakie świeża? Jak pozbyć się wiatropędnych właściwości kapusty?

  Oto ona. Poznajcie osobistą asystentkę króla Nigerii. Anna Klesse odpowiedziała na ogłoszenie "Asystentka VIP-a", które znalazła w Internecie i została zaproszona na rozmowę. O co pytano ją podczas rozmowy rekrutacyjnej? Dlaczego nigeryjski król wybrał na swoją asystentkę właśnie Polkę? Czy Anna ma swoją ochronę? Jak musi się ubierać na dworze króla? Czy król Nigerii ma swoje dziwactwa i co znajduje się za murami nigeryjskiego pałacu? Asystentka nigeryjskiego króla była gościem Dzień Dobry TVN.

  W ich żyłach płynie nie tylko krew tego starego szkockiego klanu, ale także królewska krew Sobieskich i potężnego bretońsko - francuskiego domu de Rohan. Niestety przez lata nieprzychylnej rodowi historii, stracili niektóre ze swoich dóbr. Jak chcą je odzyskać? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: historyk sztuki Piotr Piniński oraz jego syn - Aleksander Piniński.

  Zdewastowane i nieremontowane - tak wygląda większość zabytkowych zamków i pałaców w Polsce. Choć wiele z nich jest w prywatnych rękach, to ich stan się nie poprawia. Są jednak wyjątki, jednym z nich jest pałac w Rysiowicach. Odwiedził go krytyk sztuki Łukasz Radwan.