To doskonałe miejsce na spacer. "Polski Wersal" dzielą od Warszawy tylko 2 godziny

Pałac Branickich w Białymstoku
Pałac Branickich - jak wygląda "polski Wersal"?
Źródło: mikolajn/Getty Images
Bywa nazywany "polskim Wersalem" lub turystyczną perełką Białegostoku. Pałac Branickich cieszy oczy nie tylko wielbicieli architektury, ale i spacerów w pobliżu pięknej zieleni. Ten historyczny obiekt położony jest zaledwie dwie godziny od Warszawy. Dlaczego warto odwiedzić Pałac Branickich?

Dalsza część artykułu dostępna jest pod materiałem wideo.

Miejsca w Polsce, gdzie odpoczniesz i poprawisz swoje zdrowie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pałac Branickich - jak wygląda "polski Wersal"?

Pałac Branickich, w przeszłości nazywany Pałacem Pracy, jest zabytkowym obiektem położonym w Białymstoku. To jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich z epoki saskiej na terenie dawnej Rzeczypospolitej. "Polski Wersal" swoją popularną nazwę zawdzięcza wyjątkowej, barokowej, pełnej przepychu architekturze. Uwagę uważnych turystów przykuje również rozległy ogród zaprojektowany w stylu francuskim.

Początki "Wersalu Podlasia" sięgają XVI wieku, gdy został zbudowany przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa. Później został przebudowany na styl późnobarokowy przez trzech architektów: Tylmana z Gameren, Jana Zygmunta Deybela i Jakuba Fontanę. Imponujący budynek niestety został częściowo zniszczony w 1944 roku. Odbudowywano go w latach 1946-1960. Z powodu pośpiechu nie odzyskano pełnej dokumentacji, zawierającej autentyczną rekonstrukcję wnętrz, dlatego niektóre elementy nie są wierne oryginałowi. Po gruntownym remoncie pałac zaczął pełnić rolę siedziby Uniwersytetu Medycznego.

Pałac Branickich - zwiedzanie

Pałac Branickich jest sporym obiektem, dlatego zwiedzanie go trzeba odpowiednio zaplanować. Wycieczkę warto rozpocząć od przypominającej nieco łuk triumfalny Wielkiej Bramy. Oglądając zabytek, nie można pominąć dwóch rzeźb Herkulesów - jednego ze smokiem, a drugiego z hydrą oraz Dziedzińca Paradnego.

Zainteresowanych ciekawostkami historycznymi z pewnością przyciągnie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, które mieści się w tym kompleksie. Turyści, którzy wolą wypoczynek na świeżym powietrzu, z pewnością docenią dywany kwiatowe, liczne rzeźby oraz Pawilon pod Orłem znajdujące się w otaczającym pałac parku.

Ponieważ Pałac Branickich jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego, jest częściowo dostępny do zwiedzania za darmo. Hol i korytarz na piętrze z wyjściem na taras można obejrzeć bezpłatnie do godziny 17:00.

Kasy biletowe znajdują się w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w prawej części Pałacu Branickich.

Pałac Branickich w Białymstoku można zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum:

  • wtorek – piątek: 10:00 – 17:00
  • sobota, niedziela: 9:00 – 17:00

Z kolei ogród otwarty jest codziennie: od 1 kwietnia do 30 września – od 6:00 do 24:00, od 1 października do 31 marca – od 6:00 do 22:00.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości