Dalszą część artykułu przeczytasz pod materiałem wideo.
Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy przez lata przechodził z rąk do rąk. Panowali na nim na przemian Polacy i Węgrzy. Budynek był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. W XVI wieku za sprawą Jerzego Horvatha niedzicki zabytek zyskał nowe oblicze i stał się renesansową rezydencją.
Obecnie średniowieczna warownia jest jedną z największych atrakcji południowej części Małopolski. Cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, a także spełnia funkcje muzealno-hotelowe. W części muzealnej budynku dla odwiedzających udostępniono m.in. komnaty Salomonów, salę myśliwską, zamkowe lochy oraz wozownię. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. Właścicielem zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki.
Zamek w Niedzicy - plenery filmowe
Zamek Dunajec posłużył za plan zdjęciowy wielu filmów. Od marca 1955 roku kręcono tam sceny do "Zemsty", ekranizacji komedii Aleksandra Fredry. W produkcji tej wystąpiły ikony polskiego kina, m.in. Jan Kurnakowicz, Jacek Woszczerowicz, Ryszard Barycz, Danuta Szaflarska czy Beata Tyszkiewicz.
Z kolei w 1975 roku nagrywano na zamku film "Mazepa" - polski dramat kostiumowy zrealizowany na podstawie sztuki Juliusza Słowackiego o tym samym tytule. Średniowieczna warownia była także miejscem realizacji zdjęć do seriali telewizyjnych takich jak "Janosik" czy "Wakacje z duchami".
Legenda o zamku w Niedzicy
O niedzickim zamku krąży wiele legend. Jedną z najbardziej tajemniczych opowieści, zapisanych na kartach historii zabytkowej budowli, jest ta o ukrytym skarbie.
Według legendy pod koniec XVIII wieku na zamku rezydowali Inkowie, którzy uciekli przed hiszpańskimi prześladowaniami. Podobno mieli wówczas ukryć tam drogocenny skarb. Dopiero po II wojnie światowej odnaleziono w warowni informację na ten temat zapisaną pismem węzełkowym.
Kolejna niezwykła opowieść dotyczy klątwy, która została rzucona na średniowieczną budowlę. Jak można przeczytać na stronie wpieniny.pl, w czasach najazdów Tatarów okoliczna ludność chciała się schronić w murach zamku. Pomocy szukały tam również mniszki z klasztoru. Najsłabsza z nich błagała o pomoc, jednak strażnik jej nie wpuścił. Kobieta musiała odejść, a słuch po niej zaginął. Nocą nad zamkiem rozpętała się przeraźliwa burza. Pomimo donośnych grzmotów dało się jednak usłyszeć klątwę. Jej treść dotyczyła tego, że pewnego dnia skały pochłoną zamek.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Chcesz wyjechać na święta z Polski? Posłuchaj rad eksperta
- Jedziesz do rodziny na święta? Sprawdź, jak zaoszczędzić na podróży. To może być ostatni dzwonek
- Dziś to miejsce przyciąga miliony turystów. Dawniej "to była bezludna wyspa"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: niedzica.pl, wpieniny.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Wyszkowski/East News