Niezwykłe miejsce na południu Polski. Twierdza była czołowym elementem systemu obronnego

Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie - Dlaczego warto go zwiedzić?
Źródło: Kamyq/pixabay.com
Zamek w Będzinie to prawdziwa gratka zarówno dla wielbicieli pięknych, długich spacerów, jaki i amatorów średniowiecznej architektury. Siedziba koronowanych głów zaprasza nie tylko ze względu na Muzeum Zagłębia znajdujące się wewnątrz, ale i na imponujące widoki rozpościerające się w pobliżu zabytku. Jaka jest historia zamku w Będzinie i dlaczego warto go odwiedzić?

Dalsza część artykułu dostępna pod materiałem wideo.

DD_20241115_Twierdze_rep_REP_NAPISY_PLANSZA
Szlakiem tajemniczych twierdz Dolnego Śląska (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN

Imponujący zamek w Będzinie - historia

Będzin to miasto położone w województwie śląskim, nad rzeką Czarną Przemszą i Brynicą, na Wyżynie Śląskiej. Znajdujący się tam zamek należy do najciekawszych obiektów historycznych regionu, ponieważ miasto Będzin było królewskim miastem Korony Królestwa Polskiego. Z racji swoich rozmiarów i walorów historycznych średniowieczna warownia obronna wzniesiona w XIII wieku co roku przyciąga do siebie turystów nie tylko z naszego kraju.

W średniowieczu, gdy obiekt powstawał, miał ogromne znaczenie dla ówczesnej polityki terytorialnej - wyznaczał śląsko-małopolską granicę i pojawił się na istotnym trakcie handlowym, łączącym Wrocław z Krakowem. Inicjatorem budowy zamku w Będzinie prawdopodobnie był książę - Bolesław Wstydliwy. Dzieło dokończył król Kazimierz Wielki, w taki sposób, by twierdza stała się kluczowym elementem systemu obronnego, chroniącego odrodzone Królestwo Polskie. Mury zamku odwiedzali m.in. Jan III Sobieski, August II Mocny, Stanisław August Poniatowski, by po rozbiorach trafić do prywatnych rąk.

Zamek w Będzinie. Dlaczego warto go zwiedzić?

Zwiedzanie zamku w Będzinie to świetny cel jednodniowej wycieczki. Warto wiedzieć, że w XIX wieku obiekt przeszedł renowację, później w latach 50. XX Wieku przeszedł ponowny remont i od tamtej pory zaprasza w swoje mury zwiedzających. Od 1956 roku w twierdzy swoje zbiory prezentuje Muzeum Zagłębia, które przybliża turystom dzieje Będzina.

Jak czytamy na oficjalnej stronie instytucji, muzeum oferuje do zwiedzania następujące obiekty: Pałac Mieroszewskich, Zamek wraz z wieżą, Dom Modlitwy "Mizrachi", zrewitalizowane Wzgórze Zamkowe oraz Podziemia Będzińskie.

Na wystawach stałych znajduje się kolekcja dawnej broni, zaaranżowane wnętrza stylowe XVIII i XIX wieku oraz elementy prezentujące dzieje zamku, oraz samego miasta. W pogodny dzień warto udać się na udostępnioną zwiedzającym wieżę zamkową, z której rozpościera się widok na piękną panoramę Zagłębia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości