Materiał promocyjny

Fenomen na skalę światową znajduje się na Dolnym Śląsku. "Mamy tutaj możliwość nocowania"

Twierdza Srebrna Góra
Szlakiem tajemniczych twierdz Dolnego Śląska
Źródło: Dzień Dobry TVN

Bartek Jędrzejak z Dzień Dobry TVN zabrał widzów programu w fascynującą podróż na południe Polski do twierdzy Srebrna Góra oraz Kłodzka. To doskonała propozycja na weekendowy wyjazd zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dowiedz się więcej o tych niesamowitych miejscach na mapie naszego kraju.

Tajemnice twierdzy Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to prawdziwa perła Dolnego Śląska. Została wzniesiona 250 lat temu przez Fryderyka Wielkiego, który chciał w ten sposób umocnić swoje panowanie na tych terenach. Budowa twierdzy była ogromnym przedsięwzięciem - pracowało na niej aż 4 tysiące robotników.

- Dzisiaj mamy około trzydzieści procent twierdzy udostępnione i staramy się, żeby co roku coraz więcej. Ale przez ostatnie 3 lata, dzięki Funduszom Europejskim, otworzyliśmy sto procent nowej powierzchni - powiedział Grzegorz Basiński, kierownik ds. remontowo-konserwatorskich.

- Twierdza to nie tylko zwiedzanie. Twierdza to też wydarzenia plenerowe. Mieliśmy już wydarzenie Twierdza Legend. Zaszczyciło nas swoją obecnością mnóstwo ludzi, z czego się bardzo cieszymy, bardzo dziękujemy, bo twierdza istnieje dzięki ludziom i dla ludzi - wskazała Anna Markowska, managerka ds. turystyki.

- Mamy tutaj możliwość nocowania w historycznych izbach żołnierskich. Możemy korzystać z nowej przestrzeni restauracyjnej, zjeść przepyszny obiadek. Dla dzieci jest plac zabaw, zwiedzanie nowej trasy multimedialnej, gdzie można skorzystać z puzzli. Klub dla dzieci tutaj w środku. Odwiedziny u gąsek i kózek. Dzieci bardzo to lubią, bo mamy forteczne właśnie zwierzątka, które się bardzo integrują z naszymi gośćmi - dodała.

Kłodzko - gotycki most i podziemne korytarze

Kolejnym celem wyprawy Bartka Jędrzejaka było Kłodzko. Miasto kojarzy się z potężną twierdzą, pod którą kryją się: 7 kilometrów podziemnych chodników, wysokie bastiony i system przeciwminerski. Co więcej, miejsce to oferuje nocne zwiedzanie, które jest prawdziwym spektaklem - turystów angażuje się w zabawę, a atmosfera jest niepowtarzalna.

- Turysta ponad kilometr takimi chodnikami może się przejść - powiedział Artur Trzeciak, przewodnik po Twierdzy Kłodzko. - Cały czas staramy się rozwijać, jest kreatywnie. Dzięki Funduszom Europejskim też rozbudowujemy się, działamy dalej - dodała przewodniczka Dorota Michalak.

To jednak nie wszystko, co to miasto ma do zaoferowania. Warto wybrać się także na gotycki most na Młynówce, który jest pierwowzorem praskiego mostu z figurą Nepomucena. Ciekawostkę stanowi fakt, że zaprawę murarską do budowy przeprawy robiono setki lat temu z piasku, wapna i białek kurzych jaj.

Na koniec warto przypomnieć, że Polska obchodzi rocznicę 20 lat w Unii Europejskiej, a fundusze, które uzyskała ze wspólnoty pomogły zrewitalizować liczne obiekty na teranie całego kraju.

PLANSZA MINISTERSTWO FUNDUSZY
PLANSZA MINISTERSTWO FUNDUSZY
Źródło: materiały promocyjne

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości