Tajemnice twierdzy Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra to prawdziwa perła Dolnego Śląska. Została wzniesiona 250 lat temu przez Fryderyka Wielkiego, który chciał w ten sposób umocnić swoje panowanie na tych terenach. Budowa twierdzy była ogromnym przedsięwzięciem - pracowało na niej aż 4 tysiące robotników.
- Dzisiaj mamy około trzydzieści procent twierdzy udostępnione i staramy się, żeby co roku coraz więcej. Ale przez ostatnie 3 lata, dzięki Funduszom Europejskim, otworzyliśmy sto procent nowej powierzchni - powiedział Grzegorz Basiński, kierownik ds. remontowo-konserwatorskich.
- Twierdza to nie tylko zwiedzanie. Twierdza to też wydarzenia plenerowe. Mieliśmy już wydarzenie Twierdza Legend. Zaszczyciło nas swoją obecnością mnóstwo ludzi, z czego się bardzo cieszymy, bardzo dziękujemy, bo twierdza istnieje dzięki ludziom i dla ludzi - wskazała Anna Markowska, managerka ds. turystyki.
- Mamy tutaj możliwość nocowania w historycznych izbach żołnierskich. Możemy korzystać z nowej przestrzeni restauracyjnej, zjeść przepyszny obiadek. Dla dzieci jest plac zabaw, zwiedzanie nowej trasy multimedialnej, gdzie można skorzystać z puzzli. Klub dla dzieci tutaj w środku. Odwiedziny u gąsek i kózek. Dzieci bardzo to lubią, bo mamy forteczne właśnie zwierzątka, które się bardzo integrują z naszymi gośćmi - dodała.
Kłodzko - gotycki most i podziemne korytarze
Kolejnym celem wyprawy Bartka Jędrzejaka było Kłodzko. Miasto kojarzy się z potężną twierdzą, pod którą kryją się: 7 kilometrów podziemnych chodników, wysokie bastiony i system przeciwminerski. Co więcej, miejsce to oferuje nocne zwiedzanie, które jest prawdziwym spektaklem - turystów angażuje się w zabawę, a atmosfera jest niepowtarzalna.
- Turysta ponad kilometr takimi chodnikami może się przejść - powiedział Artur Trzeciak, przewodnik po Twierdzy Kłodzko. - Cały czas staramy się rozwijać, jest kreatywnie. Dzięki Funduszom Europejskim też rozbudowujemy się, działamy dalej - dodała przewodniczka Dorota Michalak.
To jednak nie wszystko, co to miasto ma do zaoferowania. Warto wybrać się także na gotycki most na Młynówce, który jest pierwowzorem praskiego mostu z figurą Nepomucena. Ciekawostkę stanowi fakt, że zaprawę murarską do budowy przeprawy robiono setki lat temu z piasku, wapna i białek kurzych jaj.
Na koniec warto przypomnieć, że Polska obchodzi rocznicę 20 lat w Unii Europejskiej, a fundusze, które uzyskała ze wspólnoty pomogły zrewitalizować liczne obiekty na teranie całego kraju.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dolny Śląsk po powodzi potrzebuje turystów. "Katastrofa bezrobocia jest bardzo realna"
- To zachwycające miejsce okrzyknięto polskim Como. Co warto o nim wiedzieć?
- Głogów - atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w tym mieście?
Reporter: Sylwia Witas
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images