Jesienne jednodniowe wyjazdy – odkryj nietypowe miejsca na weekend

AWAL9802_Easy-Resize
Gdzie jechać na weekend?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesień wcale nie musi oznaczać siedzenia w domu! To doskonały czas, by spędzić weekend z rodziną na krótkich wycieczkach, które zachwycą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przyroda zmienia kolory, a chłodne powietrze sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. W studiu Dzień Dobry TVN Beata Szymańska zdradziła kilka nieoczywistych, ale wspaniałych kierunków, które warto rozważyć na jednodniowy wypad.

Odkryj przyrodnicze skarby jesieni – idealne miejsca na rodzinne wycieczki

Jesień to czas, gdy przyroda pokazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Warto skorzystać z uroków tej pory roku i wybrać się na spacer w otoczeniu złocistych liści, spokoju i świeżego powietrza. Jednym z takich miejsc, gdzie można nacieszyć się pięknem jesiennego krajobrazu, jest Rezerwat "Królewskie Źródła" w Puszczy Kozienickiej.

- Władysław Jagiełło wracając ze swoich litewskich wypraw upodobal sobie szczególnie to miejsce - wskazała Beata Szymańska. Ta wyjątkowa ścieżka dydaktyczna, prowadząca przez rozlewiska rzeki Zagożdżanki, to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. - Znajdziemy tam piękne, wyremontowane niedawno kładki widokowe - podkreśliła nasza gościni.

Spacer 3-kilometrową pętlą po nowoczesnych drewnianych kładkach pozwoli na bliskie obcowanie z naturą. Tablice edukacyjne rozstawione wzdłuż ścieżki dostarczą ciekawych informacji o florze i faunie regionu, a komfortowa trasa sprawia, że bez problemu poradzą sobie z nią zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby starsze. Dodatkowym atutem jest możliwość zorganizowania pikniku na polanie z wiatami – idealne miejsce na przerwę z kubkiem ciepłej herbaty.

Niedaleko od rezerwatu znajduje się Zamek w Czersku – miejsce o bogatej historii, które warto odwiedzić po spacerze. Dla tych, którzy lubią kulinarne przygody, ciekawym pomysłem może być przejazd przez grójecko-wareckie zagłębie jabłkowe. To prawdziwa mekka sadowników, gdzie można zakupić świeże jabłka prosto z sadu lub spróbować lokalnych przetworów. Jesienią, gdy sady są pełne kolorowych owoców, taki wypad nabiera dodatkowego uroku.

Nieco dalej, ale równie zachwycające, jest Arboretum w Rogowie – największy ogród botaniczny w Polsce. - Zaczynamy październik, więc jest to idealny czas, żeby się tam wybrać - powiedziała w Dzień Dobry TVN Beata Szymańska. O tej porze roku zmieniające kolory drzewa i krzewy tworzą wyjątkowy pejzaż, który przyciąga miłośników natury z całego kraju. Wizyta w arboretum to nie tylko spacer po rozległym terenie, ale także możliwość poznania niezwykle ciekawych gatunków roślin. Nowoczesny pawilon edukacyjny, z ekspozycją prezentującą m.in. przekroje drzew, to świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych. Spacerowicze mogą też odwiedzić Muzeum Drewna i Lasu, gdzie młodsi uczestnicy wycieczki będą mogli zobaczyć wypchane zwierzęta czy poznać bliżej tajemnice polskich lasów. Całość dopełnia outlet roślinny, w którym można kupić wyjątkową roślinę na pamiątkę wizyty.

Historia i sztuka w jesiennej scenerii – odkrywaj fascynujące miejsca

Dla osób, które pragną połączyć jesienne spacery z nutą historii i sztuki, idealnym wyborem będzie wycieczka do Pałacu w Radziejowicach. To miejsce, które szczególnie zachwyca jesienią – park otaczający pałac wypełniony jest kolorowymi liśćmi, a imponujący miłorząb japoński, jeden z największych w okolicy, staje się atrakcją samą w sobie. - Trafiłam tam właśnie w poszukiwaniu tego drzewa - zdradziła nasza gościni. Spacer po parku, pełnym romantycznych alejek i cichych zakątków, to doskonały sposób na relaks. Jeśli podczas wędrówki poczujecie chłód, warto zajrzeć do pałacowej restauracji, gdzie serwują przepyszną szarlotkę z lodami – prawdziwe ukojenie w chłodne dni.

Jednak Pałac w Radziejowicach to nie tylko piękna przyroda i wyśmienita kuchnia. W jego wnętrzach znajduje się wyjątkowa wystawa prac Józefa Chełmońskiego. Dzieła tego wybitnego malarza, znanego z realistycznych obrazów polskiej wsi, zachwycają zarówno koneserów sztuki, jak i osoby mniej zaznajomione z malarstwem. To również doskonała okazja, by zobaczyć obrazy, które pojawiły się w filmie "Chłopi", a także przygotować się na zwiedzanie większej wystawy jego prac w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dla miłośników polskiej sztuki to absolutne "must see".

W bliskiej okolicy warto odwiedzić również Ogród Rzeźb Juana Soriano w Owczarni. To magiczne miejsce, które skrywa kilkumetrowe rzeźby z brązu, głównie przedstawiające ptaki. Te imponujące dzieła sztuki wkomponowane są w malowniczy krajobraz leśnej działki, nad stawem, co nadaje temu miejscu wyjątkowy, romantyczny klimat. Historia tego ogrodu jest równie fascynująca. - To ogród i miejsce z historią miłosną w tle - zdradziła nasza gościni. O co chodzi? O uczucie, które zrodziło się między artystą Juanem Soriano a jego partnerem Markiem Kellerem. To wyjątkowa opowieść o sztuce, która z Paryża trafiła aż do podwarszawskiej wsi, tworząc urokliwe miejsce do odkrycia. Jak trafił w okolice Podkowy Leśnej?

Jeśli lubicie odwiedzać nietypowe miejsca, to z pewnością zainteresuje Was niszczejąca Elektrownia Wiatrowa w Rębielicach Królewskich. To prawdziwy "pomnik ambicji"– gigantyczna konstrukcja, która miała być innowacyjnym źródłem energii w Polsce, ale nigdy nie została uruchomiona. Dziś, choć zniszczona, robi ogromne wrażenie i jest ciekawą atrakcją dla poszukiwaczy przygód. Podobnie jak koparka Dolores obok Konina – gigantyczna maszyna odkrywkowa, która wygląda niczym olbrzymi transformer, a jej widok w świetle zachodzącego słońca zapiera dech w piersiach. To idealne miejsca dla tych, którzy chcą odkryć coś nietypowego i fascynującego, z dala od turystycznych szlaków.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości