Atrakcje turystyczne Lęborka – co warto zwiedzić?

Lębork
Atrakcje turystyczne Lęborka – co warto zwiedzić?
Źródło: Patryk_Kosmider/Getty Images

Lębork jest średniowiecznym polskim miastem, którego większość najstarszych budowli została wzniesiona przez zakon krzyżacki. Nic dziwnego, że zamek stanowi główny punkt na turystycznej mapie Lęborka. Spośród innych ciekawych miejsc można wymienić Basztę Bluszczową i piękne kościoły.

Należy też pamiętać, że Krzyżacy zostawili po sobie wiele innych zabytków, m.in. Spichlerz Solny czy młyn. Będąc w Lęborku, warto również przejść się ulicami Starego Miasta, gdzie znajduje się wiele starych budowli oraz dawne mury miejskie. Co jeszcze powinno się zwiedzić w Lęborku?

Podróże po Polsce

Podróże po Polsce

Katarzyna Jaroszyńska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Świat zabawek w Gdańsku
Świat zabawek w Gdańsku
Wrocławskie święto biegaczy
Wrocławskie święto biegaczy
Banksy we Wrocławiu
Banksy we Wrocławiu
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Magiczna, świąteczna Warszawa
Magiczna, świąteczna Warszawa

Zamek krzyżacki w Lęborku

Widząc zamek krzyżacki w Lęborku, można przeżyć pewne zaskoczenie. Te części budowli, które przetrwały do naszych czasów, zostały bowiem intensywnie przebudowane. Obecnie lęborski zamek w niczym nie przypomina obiektu stojącego w Malborku czy innych miejscach na terenie kraju.

Jedną z bardziej interesujących elementów dawnej fortyfikacji z pewnością jest przylegający do zamku młyn. W czasach krzyżackich od fosy biegł strumyk, tzw. kanał młyński, dzięki któremu młyn mógł funkcjonować. Co ciekawe, choć mocno przebudowany, budynek nadal nadaje się do użytku. Nad młynem znajduje się Dom Młynarza, choć wcześniej mieścił się tam browar. W niewielkiej odległości od obiektu wzniesiono także Spichlerz Solny. Niegdyś dobudowano do niego stajnie z wozownią, jednak nie zachowały się do czasów współczesnych. Przez lata ten wybudowany w XIV wieku zamek krzyżacki przechodził z rąk do rąk. Co prawda w 1410 roku lęborska fortyfikacja trafiła w ręce Polaków, jednak już w 1411 roku wróciła we władanie zakonu. Budowla ponownie stała się własnością Polski dopiero w 1637 roku, gdyż w latach 1455–1637 należała do książąt pomorskich. Po rozbiorach, w 1772 roku, przejęły ją władze pruskie. Wtedy też budynek zaczął tracić swój średniowieczny charakter. Od 1935 roku ocalała część zamku służy za siedzibę sądu. Z tego również powodu wnętrze obiektu nie jest dostępne dla zwiedzających. Z kolei w dawnym Spichlerzu obecnie mieści się zbór zielonoświątkowców.

Istnieją różne koncepcje na temat tego, jak zamek krzyżacki w Lęborku wyglądał w pierwszych wiekach swojego istnienia. Jednak nie ma niezbitych dowodów na potwierdzenie którejkolwiek z nich.

Inne atrakcje Lęborka – co zwiedzić?

Tym, co warto zobaczyć w Lęborku, jest nie tylko dawny zamek krzyżacki dobudowane do niego budynki. Jednym z ciekawszych zabytków tego miasta jest wchodząca w skład dawnych murów obronnych Baszta Bluszczowa. Jej nazwa pochodzi od bluszczu, który niegdyś gęsto ją porastał. Choć roślina wymarzła w 1855 roku w wyniku silnych mrozów, określenie budowli zachowało się po dziś dzień. Narożna baszta charakteryzuje się nietypowym kształtem, z jednej strony przypomina bowiem czworobok, a z drugiej ośmiobok. Ciekawie prezentuje się również specyficzna cegła, z jakiej został wykonany budynek. Dzięki ciemniejszym odcieniom materiału budowla sprawia wrażenie, jakby była pokryta graficznym wzorem.

Interesującym punktem na mapie miasta z pewnością jest ratusz miejski w Lęborku. Ta neogotycka budowla cieszy oko nie tylko miłośników architektury. Obiekt przywodzi na myśl zamek, a widoczne w oknach witraże, które przedstawiają herby rodowe fundatorów, z pewnością skłaniają turystów do tego, by na kilka chwil zatrzymać się przed tym pięknym budynkiem. Przed II wojną światową w ratuszu mieściła się Kasa Oszczędnościowa, co upamiętnia napis na jednej ze ścian budowli.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest również kościół świętego Jakuba w Lęborku, obecnie znajdujący się na szlaku św. Jakuba. Ta wybudowana w połowie XIV wieku świątynia do dziś zachowała swój pierwotny, gotycki styl. Udało się to jednak tylko dzięki rekonstrukcji. W ciągu wieków kościół bardzo ucierpiał – w czasie potopu szwedzkiego obiekt podpalono, a na początku XIX wieku poważnych zniszczeń dokonał huragan. W 1917 roku rozpoczęto remont budynku, dzięki czemu kościołowi przywrócono dawną świetność, a w roku 2010 ustanowiono go diecezjalnym sanktuarium świętego Jakuba.

Lębork to prawdziwa, architektoniczna perełka na mapie Polski. Spacerując po mieście, warto obejrzeć nie tylko zabytki i pokrzyżackie budowle, lecz także neogotycki kościół Najświętszej Maryi Panny i znajdujące się w nim imponujące ołtarze oraz kamienice, z których większość pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Po zwiedzaniu można również zrelaksować się w jednym z licznych, miejscowych parków.

Lębork to doskonałe miejsce dla osób lubiących zwiedzanie, w szczególności dla miłośników historii i architektury. Chociaż atrakcji dla dzieci lepiej szukać w innych miejscach, miasto powinno przypaść do gustu dorosłym i młodzieży.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości