Maciej Musiałowski pokazał nam, jak mieszka. To niebywała nieruchomość

Maciej Musiałowski pokazał nam, jak mieszka. To niebywała nieruchomość
Źródło: Dzień Dobry TVN
Maciej Musiałowski urządził się w zamku
Maciej Musiałowski urządził się w zamku
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
Życie w zamku to niezwykłe doświadczenie. To miejsce, które pełne jest historii i niekończących się rozdziałów. Do swojej średniowiecznej nieruchomości drzwi otworzył przed nami Maciej Musiałowski, właściciel zamku położonego w Domanicach u podnóża Sudetów. Zdradził nam, jak wygląda życie w otoczeniu historii. Natomiast w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Klaudią Naklicką i jej mamą,  która również kupiła ruinę i zmieniła ją w prawdziwą perełkę oraz z Ewą Bakotą, która jest podcasterką ruinerską z Mazur.

Maciej Musiałowski urządził się w zamku

Maciej Musiałowski, aktor, który rok temu kupił średniowieczny zamek, zaprosił nas do siebie i opowiedział o swoim życiu w niecodziennym wnętrzu. Już od wejścia czuć, że ta przestrzeń jest niezwykła. Nie ma tu miejsca na remonty, tylko na renowacje i rekonstrukcje, które przeprowadzane są wówczas, gdy piękno tego zamku gdzieś się załamało. - Całe miejsce traktuję, odkąd się tu wprowadziłem, jak dom i staram się spędzać tutaj każdą wolną chwilę - wyznał Maciej.

Zamek znajduje się w Domanicach u podnóża Sudetów. Przez lata stał pusty, a dziś aktor z entuzjazmem mówi o przywracaniu go do świetności. - Ten fortepian przyjechał jako pierwszy mebel i został przywieziony tutaj na życzenie Leszka Możdera. I służy. Moja mama na nim najczęściej gra - powiedział Musiałowski.

W zaku można poczuć domowy klimat, o który dba ukochana gosposia, pani Tereska. - Ona cytuje wiersze, śpiewa ze mną, tańczy i dba o mnie. Gdy Teresa mówi wierszem, to mi się mój świat zatrzymuje - zdradził aktor, który podkreślił, że wyjątkowych ludzi wokół siebie ma pod dostatkiem. Maciej może liczyć także na wspaniałych sąsiadów. - Przyszedł tu taki chłopczyk w krótkich, białych spodniach i mówi, że zamek kupi. Ja mówię, no nie. Później opowiadał mi, że w fontannie będą się kąpały syreny. No więc mówię, nie. On fantazjuje - powiedziała malarka i mieszkanka Domanic Małgorzata Skotnicka.

Państwo Skotniccy, podobnie jak Maciej, cenią sobie sztukę. W ich ogrodzie pełnych rzeźb odbywały się liczne warsztaty, organizowane przez aktora. Artysta organizuje na koniec lata Festiwal Sztuk Zjednoczonych. Zaangażował do tego wielu znanych twórców - Jego festiwal to była jedna baśń, jedna bajka dla mnie - dodała pani Małgorzata.

Maciej przyznał, że po roku mieszkania w zamku ma poczucie, że jest to przede wszystkim dom jednorodzinny. - Szczerze mówiąc, nie mogę się doczekać, jak wypełni się on moją własną rodziną i jak będziemy tutaj malowali życie - podsumował.

Ruinersi - zapyziałe chatki zmieniają w perełki

Ruinersi to ludzie, którzy pochodzą z różnych środowisk, często mają odmienne światopogląd, zawody i pasje, jednak łączy ich to, że żyją wbrew schematowi, do którego przyucza nas wychowanie w miastach. Chcą zamieszkać w starym siedlisku, ratować dziedzictwo architektoniczne i co ważniejsze, nie budują, tylko remontują - To są zwykle społecznicy, którzy działają dla regionów, w których się osiedlili - wyjaśniła Ewa Bakota.

Wzorowym przykładem ruinerki niezaprzeczalnie jest Klaudia Naklicka, która z ruiny stworzyła prawdziwy majstersztyk. - Myślę, że dopiero w trakcie dowiedzieliśmy się w co się pakujemy. To była świetna przygoda, którą każdemu polecam - wyjaśniła kobieta. Teraz Klaudia wraz z mamą w wyremontowanym domu prowadzi agroturystykę. - Szukałyśmy ruinę, w której było czuć serce i duszę. W Paarach to znalazłyśmy - powiedziała mama Klaudii.

Ewa Bakota podkreśliła, że wyremontować ruinę może każdy, jednak powinien on posiadać pewne cechy osobowości, które mogą okazać się niezbędne. - Trzeba być gotowym na niespodzianki, trzeba być też: uważnym, niezłomnym i cierpliwym, bo znalezienie starego domu to jest długi proces. Bardzo dużo domów się nie nadaje - wypunktowała podcasterka.

DD_20240608_Ruiners_REP
Ruinersi - zapyziałe chatki zamieniają w perełki
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?