Żuraw w Gdańsku dostępny dla turystów. "Podczas jego remontu trafiliśmy na niesamowite zabytki"

Gdańsk. Zakończono remont. Żuraw dostępny dla turystów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy 2
Newsy 2
Newsy 1
Newsy 1
Newsy 3
Newsy 3
Po remoncie za blisko 18 milionów złotych słynny gdański Żuraw otwiera się dla turystów. Jakie cenne eksponaty w nim zobaczymy? O atrakcji Trójmiasta opowiedział w Dzień Dobry TVN Radosław Mróz.

Gdańsk - remont żurawia

Pod koniec kwietnia zakończył się remont Żurawia w Gdańsku. Na prace zdecydowano się, by ratować przez zniszczeniem cegły leżące pod ziemią. Trzeba było je osuszyć i odciąć od dostępu do wilgoci.

- Bardzo się cieszymy, że po dwóch latach bardzo ciężkiej, ale satysfakcjonującej pracy będziemy mogli już udostępnić wnętrze tego pięknego budynku, tej ikony Gdańska, średniowiecznej bramy miejskiej, ale jednocześnie dźwigu portowego, dzięki któremu przez wiele set lat Gdańsk święcił właściwie triumfy, jeśli chodzi o handel morski - powiedział dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Robert Domżał.

Cenne eksponaty

Jak powiedział dziennikarz TVN24, prace remontowe Żurawia w Gdańsku obejmowały nie tylko konserwację drewnianej konstrukcji, dachu, ale także wymianę instalacji, aby budynek spełniał standardy bezpieczeństwa. Podczas prac natknięto się na wiele ciekawych eksponatów.

- Niespodzianek było mnóstwo, praktycznie był to pierwszy tak kompleksowy remont od czasów zakończenia II wojny światowej. Badaliśmy podstawy fundamentów, trafiliśmy na niesamowite zabytki, m.in. kamień wysokiej wody z 1651 roku. Wiele cennych eksponatów, które znajdą się w środku tego nowego wnętrza, ale przede wszystkim sięgnęliśmy do źródeł archiwalnych i historycznych i opowiadamy o tej morskiej historii Gdańska, o życiu portowego miasta ustami narratora gdańskiego kupca o nazwisku Kross, który tutaj swoją fortunę w połowie XVII wieku budował - wyjaśnił Robert Domżał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Izabela Dorf

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz
Materiał promocyjny

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz