Poznań od kilku lat nieustannie przechodzi remonty. Teraz do naprawy trafiły koziołki z ratuszowej wieży. Charakterystyczny znak i symbol miasta uległ awarii. Kiedy ponownie rogate zaczną się trykać? Wyznaczono "nieprzekraczalny termin".
Poznań – remonty w mieście i unieruchomione koziołki
W tym miejscu od lat zbierali się turyści. Poznań jak większość miast w Polsce miał swój symbol. Reprezentacyjnym elementem były koziołki umieszczone na ratuszowej wieży, które o określonych godzinach uderzały się rogami. Niestety od 21 maja spacerowicze, mogą popatrzeć zaledwie na dwie unieruchomione figurki zwierząt. Jak się okazuje, konstrukcja uległa zniszczeniu, a sprawa jest poważniejsza, niż zakładano.
- Myśleliśmy, że kwestia naprawy prowadnicy zakończy temat. Tymczasem okazało się, że po zdjęciu osłon, obudów i po obejrzeniu tego, jak działa reszta mechanizmu, wyszło na jaw, że on jest cały w kiepskim stanie - mówi tvn24.pl Paweł Oses z Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Jak czytamy w TVN24. Po naprawie prowadnic podjęto kilka prób uruchomienia koziołków. Wszystkie zakończyły się niepowodzeniem. Eksperci doszli więc do wniosku, że konieczna będzie szczegółowa renowacja.
- To pokazało, że naprawa prowadnicy nie wystarcza, że ten mechanizm jest na tyle sfatygowany, że trzeba go potraktować bardziej gruntownie. W związku z tym będą naprawione nie tylko wózki, na których poruszają się koziołki, ale także mechanizmy, które je prowadzą bezpośrednio do tego trykania - tłumaczy Oses.
Kiedy symbol Poznania wróci na miejsce?
Zarówno turyści, jak i mieszkańcy Poznania nie kryją rozczarowania z powodu awarii kultowych koziołków. W celu naprawy już w przyszłym tygodniu konstrukcja zostanie zdemontowana i oddana do kolejnej naprawy.
- Obecny remont służy temu, żeby koziołki mogły służyć poznaniakom i turystom do czasu remontu generalnego, który zaplanowano na przyszły rok. Niestety nie ma możliwości, żeby te prace przyspieszyć - dodaje Paweł Oses.
Jak informuje Muzeum Narodowe w Poznaniu nieprzekraczalny termin naprawy to 29 czerwca, czyli dzień patronów miasta.
Warto podkreślić, że historia koziołków liczy blisko 500 lat. Po raz pierwszy pojawiły się na wieży w połowie XVI wieku. Podczas walk o Poznań w 1945 roku Ratusz wraz z koziołkami został zniszczony. Figurki zamontowano ponownie w 1953 roku, a w 1993 toku wymieniono koziołki i mechanizm na nowy. "Pokaz koziołków” można było obserwować każdego dnia w samo południe oraz o godzinie 15.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Spór o konie na trasie do Morskiego Oka. "Pracują w przeciążeniu, oddechy i tętno nie wracają im do normy"
- Najdroższa krowa na świecie sprzedana za kosmiczną cenę. "Jest najbliższa doskonałości"
- Jaki ma charakter pies rasy chart angielski whippet? Ile kosztuje?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: karp85/GettyImages