Poznań pozbawiony symbolu miasta. Kiedy koziołki znów wrócą na miejsce?

GettyImages-964401710
Do zobaczenia w Poznaniu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Poznań od kilku lat nieustannie przechodzi remonty. Teraz do naprawy trafiły koziołki z ratuszowej wieży. Charakterystyczny znak i symbol miasta uległ awarii. Kiedy ponownie rogate zaczną się trykać? Wyznaczono "nieprzekraczalny termin".

Poznań – remonty w mieście i unieruchomione koziołki

W tym miejscu od lat zbierali się turyści. Poznań jak większość miast w Polsce miał swój symbol. Reprezentacyjnym elementem były koziołki umieszczone na ratuszowej wieży, które o określonych godzinach uderzały się rogami. Niestety od 21 maja spacerowicze, mogą popatrzeć zaledwie na dwie unieruchomione figurki zwierząt. Jak się okazuje, konstrukcja uległa zniszczeniu, a sprawa jest poważniejsza, niż zakładano.

- Myśleliśmy, że kwestia naprawy prowadnicy zakończy temat. Tymczasem okazało się, że po zdjęciu osłon, obudów i po obejrzeniu tego, jak działa reszta mechanizmu, wyszło na jaw, że on jest cały w kiepskim stanie - mówi tvn24.pl Paweł Oses z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Jak czytamy w TVN24. Po naprawie prowadnic podjęto kilka prób uruchomienia koziołków. Wszystkie zakończyły się niepowodzeniem. Eksperci doszli więc do wniosku, że konieczna będzie szczegółowa renowacja.

- To pokazało, że naprawa prowadnicy nie wystarcza, że ten mechanizm jest na tyle sfatygowany, że trzeba go potraktować bardziej gruntownie. W związku z tym będą naprawione nie tylko wózki, na których poruszają się koziołki, ale także mechanizmy, które je prowadzą bezpośrednio do tego trykania - tłumaczy Oses.

Kiedy symbol Poznania wróci na miejsce?

Zarówno turyści, jak i mieszkańcy Poznania nie kryją rozczarowania z powodu awarii kultowych koziołków. W celu naprawy już w przyszłym tygodniu konstrukcja zostanie zdemontowana i oddana do kolejnej naprawy.

 - Obecny remont służy temu, żeby koziołki mogły służyć poznaniakom i turystom do czasu remontu generalnego, który zaplanowano na przyszły rok. Niestety nie ma możliwości, żeby te prace przyspieszyć - dodaje Paweł Oses.

Jak informuje Muzeum Narodowe w Poznaniu nieprzekraczalny termin naprawy to 29 czerwca, czyli dzień patronów miasta.

Warto podkreślić, że historia koziołków liczy blisko 500 lat. Po raz pierwszy pojawiły się na wieży w połowie XVI wieku. Podczas walk o Poznań w 1945 roku Ratusz wraz z koziołkami został zniszczony. Figurki zamontowano ponownie w 1953 roku, a w 1993 toku wymieniono koziołki i mechanizm na nowy. "Pokaz koziołków” można było obserwować każdego dnia w samo południe oraz o godzinie 15.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: karp85/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?