Spór o konie na trasie do Morskiego Oka. "Pracują w przeciążeniu, oddechy i tętno nie wracają im do normy"

Spór o konie nad Morskim Okiem
Źródło: Dzień Dobry TVN
Spór o konie nad Morskim Okiem
Spór o konie nad Morskim Okiem
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?

Debata, czy zakazać przewozu turystów do Morskiego Oka z użyciem koni, powróciła na początku maja br. Wtedy zwierzę ciągnące wóz znów przewróciło się na szlaku. O dalszym losie koni, w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Anną Plaszczyk z Fundacji VIVA!, Katarzyną Topczewską, adwokatką, aktywistką i autorką podręczników o ochronie zwierząt oraz Władysławem Nowobilskim, prezesem Stowarzyszenia Fiakrów z Morskiego Oka.

Morskie Oko. Jakie zmiany ws. koni wprowadzono? 

Pod koniec lat 80. na trasie do Morskiego Oka zlikwidowano ruch samochodowy ze względu na uszkodzenie drogi przez osuwiska. To wtedy fiakrzy zaczęli oferować turystom swe usługi.

Wóz ciągnięty przez parę koni rusza z Palenicy Białczańskiej i pokonuje trasę 7 kilometrów. Kończy kurs na Polanie Włosienica. Z biegiem lat zmieniały się przepisy i zmniejszała się liczba przewożonych osób. Od 1 czerwca br. wynosi ona 10 dorosłych osób, co nie zmienia faktu, że wóz z pasażerami i fiakrem waży ponad tonę.

Każdy koń zgłoszony do pracy musi mieć: skończone cztery lata, paszport i czip. Co roku przechodzi badania weterynaryjne, a odpowiednie służby sprawdzają stan zdrowia i warunki pracy zwierząt. Według najnowszych ustaleń konie po wjeździe na górę muszą mieć godzinną przerwę, a po zejściu - dwugodzinną. Z uwagi na zapewnienie należytego odpoczynku para koni może co najwyżej odbyć dwa pełne kursy góra-dół w ciągu dnia.

Koń przewrócił się na drodze do Morskiego Oka

Przypomnijmy, że kilka dni po majówce internauci lawinowo udostępniali nagranie, na którym widać leżącego konia, którego woźnica uderza w pysk, by się podniósł. To zachowanie oburzyło społeczeństwo, ale nie fiakrów.

- Uderzenie konia, czyli pobudzenie go jakimś impulsem, żeby koń wstał, trudno nazwać tłuczeniem. Myślę, że jest to przesadne słowo. Konia trzeba jakoś pobudzić. [...] Jak cucimy człowieka, to też uderzamy go i to pewnie o wiele mocniej, więc nie widzę jakiegoś tam problemu - mówił Władysław Nowobilski, prezes Stowarzyszenia Fiakrów z Morskiego Oka. - On nie upadł z wycieńczenia, tylko się potknął. To jest wyjaśnione, tylko ludziom nie chce się patrzeć na ekspertyzy - dodał.

Zdaniem Anny Plaszczyk, prezes Stowarzyszenia Fiakrów z Morskiego Oka czyta tylko te raporty specjalistów, lekarzy weterynarii, które mu pasują. - Natomiast przez lata w raportach weterynaryjnych lekarki Bożeny Latochy, która bierze udział w badaniach koni z Morskiego Oka, jest napisane, że te konie pracują w przeciążeniu, że oddechy i tętno nie wracają im do normy przez te 20 minut regulaminowej przerwy. Dlatego teraz zmieniono tę przerwę na 60 minut, ale to i tak nie jest wystarczające, bo konie ciągną o tonę za dużo, więc bez względu na to, jak długo będą odpoczywały, to i tak będą pracowały w przeciążeniu - tłumaczyła.

Co się dzieje z końmi po ich służbie? Ile trafia do rzeźni? Jak wypadły testy elektrycznego busa na trasie do Morskiego Oka? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo:

DD_20240605_Konie_REP
Wątpliwości dotyczące transportu konnego nad Morskim Okiem
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości