Stadnina Koni Ferenstein to miejsce, w którym swój dom ma ponad 100 koni. Pracują tu ludzie z pasją i wielką miłością do zwierząt. Jak powstała jedna z najpopularniejszych stadnin w Polsce? Dlaczego otworzono ją w tym miejscu i jak rozwijała się przez ponad 30 lat?
Historia stadniny w Gałkowie
Stadnina Koni Ferenstein w Gałkowie to miejsce zrodzone z pasji. Rodzicami tego sukcesu są: Wanda Bucholc-Ferenstein, czyli wieloletnia wykładowczyni w Katedrze Koni na SGGW oraz jej mąż Krzysztof Ferenstein, wielokrotny mistrz Polski i Europy, zdobywca m.in. złotych medali jeździeckich mistrzostw Polski.
Małżeństwo przeprowadziło się tam wraz z córką Karoliną Ferenstein, aktualnie właścicielką stadniny. - Moje pierwsze wspomnienia to jest totalnie błotnista droga, zachód słońca. Jechaliśmy przez wieś, gdzie było dosłownie kilka domów i na jej końcu stał mały domek na wzgórzu z zapalonymi światłami - powiedziała Karolina w Dzień Dobry TVN.
- Postanowiliśmy wraz z małżonką coś mieć swojego i wymyśliłem sobie, że będę przygotowywał konie i będziemy je sprzedawali z zyskiem, i z tego będziemy sobie spokojnie żyli - zaznaczył Krzysztof Ferenstein.
- Wtedy Gałkowo, małe gospodarstwo rolne było równowartością małego mieszkania na Ursynowie i tak właśnie rodzice sprzedali wszystko, co mieli w mieście i kupili za to nasze Gałkowo. Zaczęliśmy od 10 koni - dodała córka założyciela stadniny.
Miejsce pełne miłości do zwierząt
Dzisiaj koni jest ponad 100. Gałkowo przez lata zwiększało swoją popularność jako miejscowość napędzana pasją i od lat przyciąga tu ludzi, którzy kochają konie.
Jak podkreśliła Karolina Ferenstein, w stadninie Gałkowo najważniejsze są konie. - Wszyscy, którzy tu są żyją, pracują z myślą o nich. [...] Jak byłam jeszcze mała i Gałkowo tworzyło się i przybywało koni, przybywało pracy. Na początku często pomagali mi koledzy i koleżanki ze szkoły, a z czasem rozszerzyło się to tak naprawdę na całą Polskę i jest wielu młodych, wspaniałych ludzi, którzy czują potrzebę obcowania z końmi - tłumaczyła.
Od lat w stadninie pracuje m.in. Monika Pasik - zawodniczka i instruktorka. - Jak tu trafiłam, miałam 18 lat. Przyjechałam tutaj z koniem na jeden weekend i zostałam tak już 25 lat, i myślę, że prędko stąd, że tak powiem, nie wyjadę - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN.
Zobacz całą relację z odwiedzin w Stadninie Koni Ferenstein w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Karolina Ferenstein-Kraśko zdradza tajemnicę rodzinnej stadniny. "To wielka odpowiedzialność i obowiązek"
- Piotr Kraśko chwali się wyczynem 6-letniej córki. "Lara była bardzo dzielna"
- Ferenstein-Kraśko. W Agent-Gwiazdy zrobiła rachunek sumienia
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Monika Nasternak
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN