koń

  koń

  Lejce to w połączeniu z dosiadem i pracą łydek element prowadzenia konia. Przez jeźdźców powinny być jednak stosowane jako dodatek. Połączone ściśle z wędzidłem bezpośrednio oddziałują na pysk konia. Wodze powinny być prowadzone delikatnie i luźno. Do czego służą wodze? Jak wybrać odpowiednie lejce?

  Uprząż dla konia to element niezbędny podczas powożenia bryczką. Jej złe dopasowanie może prowadzić do poważnych kontuzji u zwierzęcia. Przed zakupem uprzęży warto więc poznać jej budowę oraz rodzaje, tak by dobrać najlepiej dopasowaną do naszych wymagań i preferencji.

  Stęp to rodzaj chodu konia. Jazda stępem jest powolna, spokojna, choć są też rodzaje stępu bardziej energiczne, a nawet traktowane jak sztuczki, których przy odrobinie wysiłku można nauczyć konia. Czym się różnią chody konia dwutaktowe od czterotaktowych? Jak szybki jest stęp? Jakie są inne rodzaje chodów konia?

  Skaryszew to najstarszy targ koni w Europie. Jego tradycja sięga 400 lat, a prawa do jego organizacji zostały nadane przez króla Władysława IV. Kupione na nim konie służyły rycerzom, np. pod Grunwaldem. Niestety na przestrzeni lat wizerunek targowiska diametralnie się zmienił. Miejsce, które było kiedyś dumą dla Polski stało się powodem do wstydu. Sprzedawane tam zwierzęta są traktowane w bestialski sposób. Często trafiają tam konie, które są chore i zaniedbane. Ich przeznaczenie to ubojnie w kraju i za granicą. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem - koń to zwierzę hodowlane, a nie towarzyszące. Fundacje takie jak Tara walczą o to, by zmienić wizerunek targu w Skaryszewie i przywrócić mu dawną świetność i renomę. Chcą również zmiany statusu konia jako zwierzęcia. Jak możemy pomóc koniom? O tym w Dzień Dobry TVN prezes Fundacji Tara Scarlett Szyłogalis.

  Na aukcji WOŚP Filip Chajzer wylicytował lekcję jazdy konnej z Dagmarą Kaczmarek-Szałkow! Na początek, cennych rad udzielili mu Kinga Rusin i Piotr Kraśko, później pozostał mu już tylko... galop! Zobaczcie jak, na końskim grzbiecie, poradził sobie nieustraszony reporter Dzień Dobry TVN!

  To już VII Memoriał Macieja Frankiewicza. Do Poznania, jak co roku, zawitały gwiazdy polskiego i światowego jeździectwa. Jedną z nich jest wielokrotna mistrzyni Polski Klara Kostrzewa. Spotkała się z nią Ula Chincz. Dziennikarka Dzień Dobry TVN chciała wiedzieć, co jeździectwo daje młodym ludziom, jak można poprawić nastrój konia, czy Polska może się pochwalić wieloma zawodami na najwyższym światowym poziomie.

  "Ocena konia opiera się na jego wyglądzie"! W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym, jak przygotować, do wystawy, konia wartego milion dolarów! Jak wygląda jego trening i dlaczego ludzie z całego świata przyjeżdżają do Polski by podziwiać zwierzęta wyhodowane w naszych stadninach? Gościem Kingi i Piotra był trener i prezenter koni Mariusz Liśkiewicz.

  Nasze studio odwiedził koń Rafał. Niestety zwierzę w rękach prowadzącego Dzień Dobry TVN trochę się "wzbudziło". Dlaczego? ;)

  Hipoterapia uspakaja i odpręża. Koń potrafi być również nieocenioną pomocą naukową, zwłaszcza dla uczniów z Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi. Nastolatkowie szkolą się tam na kierunku Technik Hodowca Koni. Jak wyglądają ich zajęcia?

  Konie czystej krwi arabskiej wyhodowane w Polsce są cenione na cały świecie. Kosztują majątek. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: właścicielkę stadniny koni Karolinę Ferenstein-Kraśko oraz kierownika Pracowni Hodowli Koni SGGW dra inż. Jacka Łojka, aby zapytać ich, jak to się stało, że to właśnie my mamy najpiękniejsze konie arabskie, co sprawia, że są tak wyjątkowe i czy - według nich - zwolnienie dyrektorów stadnin, o którym ostatnio było głośno będzie miało wpływ na sprzedaż arabów.

  Mateusz Janicki jest w ciągłych rozjazdach - dom w Krakowie, plan serialu Singielka w Warszawie, a teatr w Łodzi. Z tego powodu aktor ma niewiele czasu na swoje hobby. Dlatego, kiedy już znajdzie trochę wolnego czasu lubi się skryć w niewielkiej wsi Żmiąca, niedaleko Limanowej. I właśnie tam spotkała się z nim Katarzyna Olubińska. Dziennikarka Dzień Dobry TVN aktor powiedział, co dla niego w życiu jest najważniejsze i jak lubi spędzać wolny czas.

  160 zawodników i 260 koni z całego świata. Bartek Jędrzejak zabrał nas dziś na Cavaliadę - Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata, największe tego typu wydarzenie w Polsce. Obok sportowej rywalizacji znalazło się tam też miejsce na sztukę! Zobaczcie!

  Chciały zadać kłam zniekształconej rzeczywistości. Bywają zmęczone, mają podkrążone oczy - o tej stronie macierzyństwa się nie mówi. Słodko-gorzki obraz macierzyństwa dwóch Czeszek podbija nie tylko Internet.

  Maceba to przepięknej urody klacz arabska, która jako jedyna na świecie maluje obrazy. Pierwszy swój obraz namalowała w 2009 r. Jak do tego doszło? I co Maceba potrafi jeszcze robić? O tym powiedziała Dzień Dobry TVN jej właścicielka Bożena Wrona. Kupilibyście obraz namalowany przez Macebę?

  Bartek Jędrzejak dosiadł konia w cenie Ferrari, choć o mniejszej ilości koni mechanicznych, za to czystej krwi z przyjemnie rżącym silnikiem:) Konia z rzędem dla naszego Pogodynka!

  Jedna z największych imprez jeździeckich w Polsce i w Europie. Był tam nasz prezenter pogody Bartek Jędrzejak. Jak trenuje się do takiej dyscypliny sportu?

  Jednak nieprawdą jest, że jaki jest koń - każdy widzi:). Co dokładnie robi Maciej Dębosz - sprawdzał prezenter pogody Bartek Jędrzejak.