W niedzielę, 11 sierpnia 2024 roku ma miejsce aukcja Pride of Poland. Odbywające się co roku w Janowie Podlaskim wydarzenie ściąga do Polski miłośników koni z całego świata.
Debata, czy zakazać przewozu turystów do Morskiego Oka z użyciem koni, powróciła na początku maja br. Wtedy zwierzę ciągnące wóz znów przewróciło się na szlaku.
Sprawę skomentowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Konie fascynują nie tylko wielbicieli jeździectwa. Aneta Szczepańska jest energoterapeutką i czakroterapeutką, która swoją wiedzę wykorzystuje podczas opieki nad tymi zwierzętami. Jak wygląda jej praca i na czym polega praca z energią?
Beata i Marcel w kolejnym odcinku "Życie na kredycie" pokazali kulisy swoich przygotowań do ślubu. Odkąd zdecydowali się zaręczyć, wymyślają, jak zaskoczą gości weselnych. Przyszli małżonkowie postawili na nietypową atrakcję.
Mimo reanimacji, trwającej prawie godzinę, życia chłopca nie udało się uratować.
"Są niejako dziełem sztuki samym w sobie".
Stajnia konna powinna spełniać szereg warunków zapewniających żyjących w niej zwierzętom bezpieczeństwo i wygodę. Planując budowę, należy wziąć pod uwagę, jakiej wielkości konie będą w niej trzymane. Jedną z najpopularniejszych stajni jest stajnia angielska.
Wyjątkowy moment uwieczniła na krótkim nagraniu.
Do wypadku doszło w Krakowie.
Jedno z krakowskich stowarzyszeń przez lata miało wzorowo pomagać niepełnosprawnym dzieciom realizować sportowe marzenia. W pewnym momencie rodzice zorientowali się jednak, że coś jest nie tak.
Łucznicy powrócili pod Grunwald. Wszystko za sprawą "Majówki z Łukiem i Koniem", którą z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziła Agata Zjawińska.
Na pewno wielu z Was widziało je w filmach westernowych. Nosili je kowboje, a dziś noszą je także miłośnicy jazdy konnej. Mowa oczywiście o czapsach, które są częścią ekwipunku każdego wytrawnego fana tego sportu.
Dni Lasera były policzone. Został wykupiony przez organizację ekologiczną Klub Gaja, a następnie zatrudniony w Szkole Specjalnej nr 4 w Sosnowcu jako terapeuta. Pomaga się rozwijać dzieciom z niepełnosprawnościami.
Pielęgnacja sierści to podstawa, aby zapewnić jej zdrowy wygląd. Zgrzebło dla konia to narzędzie, które sprawdzi się nie tylko do czesania grzywy, ale także do usuwania błota czy innych zanieczyszczeń. W zależności od tworzywa, z jakiego jest zrobione, można wykorzystywać je na różne sposoby.
Magdalena Stanik jest nazywana polską zaklinaczką koni. Mieszka na farmie pod Wrocławiem i pokazuje, jak ważna jest komunikacja ze zwierzętami. - Potrafią pomóc zrozumieć człowiekowi samego siebie
Michalina Bernat ma wyjątkową pasję. 11-latka własnoręcznie tworzy pluszowe konie na kiju, które noszą nazwę hobby horse.
"Dziewczynki szykują się całymi tygodniami do zawodów".
Lejce to w połączeniu z dosiadem i pracą łydek element prowadzenia konia. Przez jeźdźców powinny być jednak stosowane jako dodatek. Połączone ściśle z wędzidłem bezpośrednio oddziałują na pysk konia. Wodze powinny być prowadzone delikatnie i luźno. Do czego służą wodze? Jak wybrać odpowiednie lejce?
Uprząż dla konia to element niezbędny podczas powożenia bryczką. Jej złe dopasowanie może prowadzić do poważnych kontuzji u zwierzęcia. Przed zakupem uprzęży warto więc poznać jej budowę oraz rodzaje, tak by dobrać najlepiej dopasowaną do naszych wymagań i preferencji.
Historia kontrowersyjnego pomnika z Konina.
Stęp to rodzaj chodu konia. Jazda stępem jest powolna, spokojna, choć są też rodzaje stępu bardziej energiczne, a nawet traktowane jak sztuczki, których przy odrobinie wysiłku można nauczyć konia. Czym się różnią chody konia dwutaktowe od czterotaktowych? Jak szybki jest stęp? Jakie są inne rodzaje chodów konia?
Katarzyna pochodzi ze Starachowic, a Łukasz z oddalonego ponad 400 km Koronowa. 7 lat temu, dzięki wspólnej koleżance, spotkali się na pierwszej randce. Wspólne wyjście zaowocowało kowbojskim ślubem po 3 miesiącach znajomości. Dziś spełniają się nie tylko jako para, ale także jako prawdziwi świętokrzyscy ranczerzy, prowadząc iście westernowe życie.
Skaryszew to najstarszy targ koni w Europie. Jego tradycja sięga 400 lat, a prawa do jego organizacji zostały nadane przez króla Władysława IV. Kupione na nim konie służyły rycerzom, np. pod Grunwaldem. Niestety na przestrzeni lat wizerunek targowiska diametralnie się zmienił. Miejsce, które było kiedyś dumą dla Polski stało się powodem do wstydu. Sprzedawane tam zwierzęta są traktowane w bestialski sposób. Często trafiają tam konie, które są chore i zaniedbane. Ich przeznaczenie to ubojnie w kraju i za granicą. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem - koń to zwierzę hodowlane, a nie towarzyszące. Fundacje takie jak Tara walczą o to, by zmienić wizerunek targu w Skaryszewie i przywrócić mu dawną świetność i renomę. Chcą również zmiany statusu konia jako zwierzęcia. Jak możemy pomóc koniom? O tym w Dzień Dobry TVN prezes Fundacji Tara Scarlett Szyłogalis.
Na aukcji WOŚP Filip Chajzer wylicytował lekcję jazdy konnej z Dagmarą Kaczmarek-Szałkow! Na początek, cennych rad udzielili mu Kinga Rusin i Piotr Kraśko, później pozostał mu już tylko... galop! Zobaczcie jak, na końskim grzbiecie, poradził sobie nieustraszony reporter Dzień Dobry TVN!
To już VII Memoriał Macieja Frankiewicza. Do Poznania, jak co roku, zawitały gwiazdy polskiego i światowego jeździectwa. Jedną z nich jest wielokrotna mistrzyni Polski Klara Kostrzewa. Spotkała się z nią Ula Chincz. Dziennikarka Dzień Dobry TVN chciała wiedzieć, co jeździectwo daje młodym ludziom, jak można poprawić nastrój konia, czy Polska może się pochwalić wieloma zawodami na najwyższym światowym poziomie.
"Ocena konia opiera się na jego wyglądzie"! W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym, jak przygotować, do wystawy, konia wartego milion dolarów! Jak wygląda jego trening i dlaczego ludzie z całego świata przyjeżdżają do Polski by podziwiać zwierzęta wyhodowane w naszych stadninach? Gościem Kingi i Piotra był trener i prezenter koni Mariusz Liśkiewicz.
Nasze studio odwiedził koń Rafał. Niestety zwierzę w rękach prowadzącego Dzień Dobry TVN trochę się "wzbudziło". Dlaczego? ;)
Hipoterapia uspakaja i odpręża. Koń potrafi być również nieocenioną pomocą naukową, zwłaszcza dla uczniów z Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi. Nastolatkowie szkolą się tam na kierunku Technik Hodowca Koni. Jak wyglądają ich zajęcia?