Lejce dla konia – podstawowe informacje. Jak wybrać dobre wodze?

Lejce dla konia
Lejce dla konia
Źródło: Thomas Northcut/Getty Images
Lejce to w połączeniu z dosiadem i pracą łydek element prowadzenia konia. Przez jeźdźców powinny być jednak stosowane jako dodatek. Połączone ściśle z wędzidłem bezpośrednio oddziałują na pysk konia. Wodze powinny być prowadzone delikatnie i luźno. Do czego służą wodze? Jak wybrać odpowiednie lejce?

Lejce, zwane też wodzami, to element pomocniczy w prowadzeniu konia i nadawania kierunku jazdy. Ich zastosowanie powinno być połączone z prawidłowym dosiadem i pracą łydek. Tylko wtedy prowadzenie przyniesie efekty, a lejce spełnią swoją funkcję. Jazda konna odbywa się dzięki porozumieniu pomiędzy koniem a ciałem jeźdźca i to przede wszystkim praca łydek powinna nadawać kierunek i prędkość jazdy. Wodze to jedynie dodatek, który nigdy nie powinien być nadużywany. 

Lejce konne – jak działają? 

Lejce bezpośrednio połączone są z wędzidłem, które oddziałuje na pysk konia. Dlatego nie powinny one być zbyt mocno napięte, aby nie powodowały bólu. Jeśli napięcie będzie zbyt duże, będzie to powodować bolesny ucisk na podniebienie i dziąsła konia. Jeśli jeździec sięgnie po wodze, powinien trzymać je delikatnie, luźno nabierając na palce i popuszczając. Ich praca i ruch powinna być dostosowana do ruchu głowy konia. Nie mogą one tworzyć napięcia i ściągać głowy konia do tyłu. Wodze powinny więc luźno opadać i być stosowane tylko w ostateczności. 

Co możesz przekazać, używając wodzy:

  • ograniczanie prędkości – poprzez ciągnięcie wodzy w ściśle zaciśniętej dłoni powodujesz stały, nieprzerwany nacisk wytwarzany przez wędzidło. Koń odczytuje to jako sygnał do zwolnienia prędkości. Stosuje się to w przypadku dużych prędkości oraz narwanych i wyrywających się koni, którym sygnał wysłany poprzez ruch łydek jest niewystarczający;
  • nadawanie kierunku i prędkości jazdy – poprzez wytwarzanie nacisku jedną stronę – prawym lub lewym końcem wodzy delikatnie wykonujesz nacisk na wędzidło. Pamiętaj, aby sygnał poprzez ciągnięcie wodzy był subtelny i w czuły sposób dawał zwierzęciu znak, że chcesz zmienić kierunek jazdy. Nigdy nie szarp lejców i na siłę nie skręcaj głowy konia, który na ból zareaguje agresją;
  • polecenie zatrzymania – w pierwszej kolejności odbywa się poprzez ruch łydkami. Polecenie zatrzymania wykonane wodzami wykonujesz poprzez pulsacyjne ciągnięcie i popuszczanie wodzy.

Jak prawidłowo trzymać wodze? 

Jak już wspomnieliśmy, lejce nie powinny być sztywno napięte, powodując ściąganie głowy konia. W jeździe konnej są jedynie dodatkiem, dlatego powinny być luźno puszczone, dając zwierzęciu pełną swobodę. Dobra i prawidłowa praca z koniem powinna być wypracowana porozumieniem, a nie siłą i musztrą. Wodze, lejce nie powinny być skręcone, a ich długość równa. Trzymaj je pomiędzy małym a serdecznym palcem dłoni. Podczas pracy to ruch palcami będzie nadawał kierunek. Łokcie trzymaj blisko ciała, a rozstaw rąk wyznacza szerokość szyi konia. 

Niektórzy jeźdźcy wybierają jazdę ze stale napiętymi wodzami. Sprawdza się to w przypadku młodych koni lub narwanych, potrzebujących treningu. W jeźdźcie z napiętymi lejcami istotne jest, aby cały czas utrzymać je w tej samej pozycji.

Prawidłowa jazda to ta, w której koń czuje luz i jedynie delikatne sygnały wysyłane za pomocą lejców bądź stały kontakt z wodzami. Sytuacja, w której wodze na przemian pozostają napięte lub poluzowane wprawia konia w dezorientację i uniemożliwia prawidłową jazdę. Poza tym jest utrudnieniem to wytworzenia więzi między jeźdźcem a zwierzęciem.

Lejce dla konia – które wybrać? 

Rynek oferuje wiele modeli wodzy: od modeli skórzanych, przez gumowe po parciane. Ich wybór zależy od kwoty, jaką chcesz na nie przeznaczyć. Wodze powinny być dopasowane do twojej dłoni i nie sprawiać problemów przy pracy nimi. Wybierz wodze miękkie o odpowiedniej długości. Najbardziej wytrzymałe to lejce skórzane, które również są miękkie w dotyku. Umożliwiają jazdę bez rękawiczek. Parciane wodze są twardsze i sztywniejsze, co wymaga użycia rękawic. Lejce gumowe natomiast są miękkie i elastyczne, minusem jest jednak ich trwałość.

Wybierając lejce, postaw na te, które najlepiej leżą ci w dłoni i które swobodnie możesz chwytać palcami. Praca lejcami powinna być płynna, dlatego ważne, by spróbować wykonanych z różnych dostępnych materiałów. Większość osób chwali wodze skórzane, natomiast jeźdźcy początkujący cenią sobie z kolei gumowe, ze względu na ich niewielką wagę. Kompromisem pomiędzy dwoma najpopularniejszymi modelami są lejce skórzane z gumowym wykończeniem, które stanowi formę uchwytu. Jest to opcja, która łączy sobie trwałość i delikatność.

Angela Merkel na koniu. Pomnik odchodzącej kanclerz stanął przed bawarskim muzeum. Zobacz video:

Angela Merkel na koniu. Pomnik odchodzącej kanclerz stanął przed bawarskim muzeum
Źródło: x-news

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości