Styl życia

"Koń, jaki jest, każdy widzi". Historia niezwykłego pomnika z Konina

Styl życia

Autor:
Milena
Jaworska
Koń, jaki jest, każdy widzi
Dzień Dobry TVNKoń, jaki jest, każdy widzi

Wielkopolskie miasto leżące nad Wartą zasłynęło za sprawą niepowtarzalnego pomnika - konia z męskim torsem lub człowieka z końską głową. Co symbolizuje ten budzący emocje monument? Sprawdźcie, czego nie wiedzieliście o Koninie.

Konin: pomnik reprezentacyjny miasta

Na rynku w Koninie można miło spędzić czas - posiedzieć na ławeczce pod drzewem, wypić dobrą kawę, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pomnikiem konia, który nieco wyłamuje się z ram standardowego monumentu. Koniński koń pozbawiony jest nóg, stanowi jedynie popiersie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że głowę zwierzęcia umieszczono na silnym, wyrzeźbionym męskim torsie. Konio-człowiek od momentu wyeksponowania na miejskim rynku budził wątpliwości i nie został przychylnie przyjęty przez mijających go przechodniów. Z czasem sytuacja się zmieniła.

- To jest niezwykły koń, proszę Państwa, koń z męskim torsem, który przez kilka pierwszych lat dzielił mieszkańców, a teraz wszyscy go zaakceptowali, a nawet polubili - zauważyła nasza reporterka Anna Dec.

Koń z Konina - historia pomnika

Oryginalna rzeźba z brązu stanęła na rynku w koninie w 2019 roku i choć przesłanie płynące z przedstawionego wizerunku konia wydaje się łatwe do rozszyfrowania, dla wielu wciąż pozostaje zagadką. Z pomocą pospieszył Andrzej Łącki, prezes Państwowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Koninie.

- Przede wszystkim widzimy połączenie człowieka z Koniem, czyli myślę, że inspiracją byli mistyczni bogowie. Stąd postać człowieka z głową zwierzęcia. Drugim skojarzeniem jest pokazanie siły. Taka fuzja: koń przygotowany do walki z żywiołami, a z drugiej strony człowiek, który zna swoją siłę. Inspiracją tego pomnika była też duma z miasta - wyjaśnił nasz rozmówca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości