Konin – jakie zabytki warto zobaczyć?
Konin to przede wszystkim wspaniałe zabytki architektoniczne, które zachwycają formą i kunsztem wykonania. Wiele z nich znajduje się w dzielnicy Gosławice, np. zamek wzniesiony w latach 1420–1426. Pierwotnie był on siedzibą jednego z biskupów poznańskich, Andrzeja Łaskarza. Budowla miała też charakter obronny. Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku swoją siedzibę miało tutaj Muzeum Okręgowe. Również na zlecenie wspomnianego biskupa wzniesiony został kościół św. Andrzeja Apostoła. W środku tego obiektu sakralnego można podziwiać m.in. zabytkową chrzcielnicę z XVI wieku, a także neogotyckie ołtarze.
Inną świątynią wartą obejrzenia w czasie zwiedzania Konina jest barokowy kościół św. Marii Magdaleny. Wewnątrz znajdują się cenne rzeźby pochodzące z XV wieku – Pieta Chrystusa Frasobliwego oraz Madonna z Dzieciątkiem.
Spośród konińskich obiektów architektonicznych na szczególną uwagę zasługuje ratusz miejski wzniesiony w stylu klasycystycznym, z pięknymi witrażami stworzonymi na początku XX wieku.
Nie można zapomnieć, że miasto ma za sobą wiele wieków historii. Szczególnie interesujące miejsca w Koninie związane są z wczesnym średniowieczem. Jednym z nich jest najstarszy w Polsce słup drogowy pochodzący z okresu romańskiego. Ustawiony był dokładnie w połowie drogi między Kruszwicą a Kaliszem. Obecnie znajduje się przy kościele św. Bartłomieja.
Osoby zainteresowane historią powinny też obejrzeć dawne Grodzisko Kaszuba, którego powstanie datuje się na VI lub VII wiek. Wiele eksponatów związanych z regionem można zobaczyć także w Muzeum Okręgowym. Oprócz wystaw stałych są tam dostępne zbiory zgromadzone w skansenie etnograficznym i archeologicznym.
Konin – jakie atrakcje dla dzieci są godne uwagi?
Również najmłodsi turyści znajdą w Koninie wiele rozrywek. Jednym z ciekawszych miejsc dla dzieci jest Park Makiet "Mikroskala". Znajdują się tu m.in. makiety linii kolejowych. Nie lada atrakcją będzie też możliwość zobaczenia, w jaki sposób powstają elementy poszczególnych aranżacji pokazywanych w parku. Na terenie obiektu działa również kino 6D.
Pobyt w Koninie to także możliwość aktywnej rozrywki. W wielu miejscach zainstalowano siłownie pod chmurką. Jeśli panuje piękna pogoda, warto korzystać z uroków jednego z wielu miejskich parków, np. Parku im. Fryderyka Chopina, Bulwarów Nadwarciańskich. Gdy jednak na zewnątrz zrobi się chłodniej lub zacznie padać, można wybrać się na basen, a zimą nawet pójść na miejskie lodowisko.
Konin – rozrywka na wysokim poziomie
Co można robić w Koninie oprócz zwiedzania? Wziąć udział w jednym z organizowanych cyklicznie wydarzeń kulturalnych. W mieście co roku organizowane są festiwale i spotkania, które przyciągają publiczność z kraju i z zagranicy. Do najsłynniejszych konińskich festiwali zalicza się Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca, a także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel "Gospel nad Wartą". Wśród wielu propozycji znajdują się też imprezy filmowe, festiwale muzyki klasycznej oraz poetyckie.
Ciekawe miejsca w pobliżu Konina
Okolice Konina to przede wszystkim piękna przyroda. W pobliżu miasta znajduje się kilka mniejszych jezior (Jezioro Pątnowskie i Jezioro Gosławskie). Nieco dalej, bo ok. 30 km na zachód leży Nadwarciański Park Krajobrazowy. W miejscu tym żyją m.in. gęgawy, bączki i czaple szare, a także coraz rzadziej spotykane derkacze.
Mając nieco więcej czasu, warto poświęcić go na zwiedzanie innych większych miast Wielkopolski. Dużo atrakcji dla turystów oferuje Kalisz, uważany za najstarsze miasto w Polsce. Do jego największych zabytków należy m.in. barokowa bazylika św. Józefa. Interesującym miejscem jest też rezerwat archeologiczny oddalony od Kalisza o 15 km.
Innym miastem położonym blisko Konina i mającym duże znaczenie w historii Polski jest Gniezno. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki stanowi tamtejsza gotycka katedra, a także muzea gromadzące eksponaty świadczące o dawnej świetności tego miasta.
Zobacz także:
- Renata Kaczoruk, Qczaj i Lara Gessler o najbardziej bolesnych komentarzach hejterów. "Za każdym razem jestem w szoku"
- Muzeum Ermitaż – perełka petersburskiej sztuki i architektury
- "Kocham w show-biznesie spontaniczność i popkulturowe szaleństwo". Jaki naprawdę jest Ralph Kaminski?
Zobacz wideo: Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: benkrut/Getty Images