Nie tylko w Nowym Jorku służby mundurowe poruszają się konno. Wierzchowce z dumą wożą również wrocławskich strażników miejskich. Poznajcie Solaris, Legara i Buczyna. Na czym polega przewaga patrolu konnego nad samochodowym?
Konna Straż Miejska szuka pracowników
Straż Miejska we Wrocławiu szuka chętnych do pracy na końskim grzbiecie. Aby dołączyć do zespołu trzeba kochać zwierzęta - to najważniejszy warunek. Aby podejść do trzystopniowego procesu rekrutacji trzeba mieć też ukończone 21 lat oraz potrafić jeździć konno.
- Nasza praca polega przede wszystkim na patrolowaniu terenów zielonych . W związku z tym, że we Wrocławiu jest bardzo dużo parków, bo kilkadziesiąt, oraz rozległe dorzecze Odry, to jest gdzie patrolować - mówił Zbigniew Golonka, kierownik referatu patroli konnych. Na co dzień strażnicy miejscy zajmują się również opieką i pielęgnacją koni.
- Musimy ze szczególną uwagą zwracać uwagę na stan kopyt, więc nogom poświęcamy najwięcej uwagi - dodała Anna Andruszczyk.
Końskie treningi
Przed rozpoczęciem pracy w Straży Miejskiej konie przechodzą odpowiednie szkolenia.
- Przede wszystkim staramy się przyzwyczaić konie do różnego rodzaju hałasu i zmiany podłoża, bo nieraz musimy przejść po ulicy lub torach kolejowych - tłumaczyła Andruszczyk. Trzeba przyznać, że wierzchowce są bardzo opanowane. Nie peszyła ich nawet obecność samochodu z ekipą telewizyjną. Na co dzień spotykają się również z przechodnimi, a ci często są głośni i ruchliwi.
Na czym polega przewaga patrolu konnego nad samochodowym? Tego dowiesz się z materiału wideo.
Zobacz też:
Damian Michałowski znalazł swój sposób na morsowanie. "Lodołamacz"
Autor: Mateusz Łysiak
Reporter: Dagmara Kowalczyk