Osoby, które odwiedziły w ostatnich dniach plażę w Ustce miały okazję zobaczyć niecodzienne zjawisko. Znajdujący się tam piasek zmienił kolor na fioletowy. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN w ramach naszego cyklu "5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku" opowiedział Radosław Mróz, dziennikarz TVN24.
Fioletowa plaża w Ustce
W Ustce doszło do niecodziennego zjawiska. Piasek na tamtejszej plaży zmienił kolor na fioletowy. Choć taka barwa może się kojarzyć ze skarżeniem chemicznym, to - na szczęście - nie ma powodów do obaw. - Taki oto fioletowy odcień to jest nagromadzenie minerałów, głównie granatów i magnetytów. Plaża zabarwiła się pod wpływem falowania morza, wywiewania lżejszego materiału przez wiatr - powiedział w Dzień Dobry TVN Radosław Mróz.
Dalsza część tekstu poniżej.
Ochrona środowiska
Ochrona środowiska
Tym samym, mimo specyficznego koloru, nie ma powodów do obaw. Można się kąpać w morzu i warto wybrać się na plażę w Ustce, aby zobaczyć to niezwykłe zjawisko. Trzeba się jednak śpieszyć, bo nie utrzyma się ono długo.
Fioletowa plaża. Jak powstała?
Do tego nietypowego zjawiska w rozmowie z RMF FM odniósł się prof. Leszek Łęczyński z Katedry Geofizyki Uniwersytetu Gdańskiego.
- Plaża zbudowana jest z piasku, czyli z minerałów, które są reprezentowane przez krzemionkę i nie tylko. Minerały te mają ciężar właściwy rzędu 2,55-2,65 gramów na centymetr sześcienny. Natomiast są minerały ciężkie, odznaczają się właśnie interesującą barwą: są barwy fioletowe, granatowe. Ich ciężar właściwy oscyluje w granicach 3 gramów na centymetr sześcienny. Fala dokonuje selekcji. Minerały ciężkie, czyli dysten, cyrkon, granaty pozostają, wypłukane są tylko te minerały z grupy krzemionki, które mają mniejszy ciężar właściwy - powiedział specjalista.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ogniska, nieporozumienia i brak dialogu. Mieszkańcy małopolskich Koszar skarżą się na sąsiedztwo
- Wbiegł boso do kościoła i zostawił na ołtarzu dziecko. Nagranie zaskakuje. "Zdesperowany człowiek"
- Jest szansa dla pacjentów onkologicznych, którzy chcą zostać rodzicami. "To bardzo ważna nowość"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Teri Wertman/Getty Images