Pogodowy spektakl nad Bałtykiem. "Uczta dla oczu i miód dla uszu łowców burz"

Polowanie na burzę
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polowanie na burzę
Polowanie na burzę
Wiosna, ach to ty!
Wiosna, ach to ty!
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Skaldowie – „Wiosna”
Skaldowie – „Wiosna”
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Szukamy wiosny w lesie
Szukamy wiosny w lesie
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
Przygotowania do wiosny
Przygotowania do wiosny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”

W ostatnich dniach w całej Polsce mogliśmy obserwować intensywne burze. Prezenterka Dzień Dobry TVN Magda Bober spotkała się w Ustce z ich łowcą - Grzegorzem Zawiślakiem. Czym jest to zjawisko? O czym powinniśmy pamiętać, gdy chcemy je obserwować?

Kim są łowcy burz?

Burza to zjawisko meteorologiczne związane z intensywnym rozwojem chmur, którym towarzyszą wyładowania elektryczne, pioruny oraz silny opad deszczu. To, co dzieje się wówczas na niebie, od lat fascynuje osoby zainteresowane przyrodą. Jedną z nich jest Grzegorz Zawiślak - łowca burz, który nie tylko prognozuje i ostrzega przed zjawiskami pogodowymi, ale i szczerzy wiedzę na temat swojej wielkiej pasji.

- Będąc małym dzieckiem, bardzo bałem się zjawisk burzowych. [...] Pewnej nocy, kiedy burza w styczniu nasunęła się z Warszawy w moje okolice, byłem bardzo zdziwiony, jak w środku zimy może dojść do tak aktywnej, elektrycznej mocnej formacji burzowej. Od tamtego czasu zacząłem się tymi zjawiskami stopniowo się interesować - wspominał.

Jak bezpiecznie obserwować burzę?

Jak zaznaczył łowca burz, zjawiska na niebie mogą być piękne, ale musimy pamiętać, że bywają też bardzo niebezpieczne. Szczególnie intensywne są te nad polskim morzem i to właśnie one są jego ulubionymi. By przystąpić do obserwacji wyładowań, najpierw należy się odpowiednio przygotować - sprawdzić szczegółową prognozę pogody, zabrać ze sobą aparat fotograficzny ze statywem oraz wybrać bezpieczne miejsce. Powinniśmy unikać środku stref opadów i zająć miejsce w samochodzie znajdującym się w odległości około 5-10 kilometrów od komórki burzowej.

- Uwielbiam bałtyckie burze. [...] Morze, plaża, ciemne niebo, droga mleczna, meteory i w oddali nocna komórka burzowa, rozświetlana przez wyładowania atmosferyczne to jest prawdziwa uczta dla oczu i miód dla uszu łowców burz. Im mniejsza i bardziej rozbudowana w pionie komórka burzowa, tym lepszy efekt wizualny. [...] Grzmot w morskiej scenerii niesie się przez kilkanaście sekund. Coś cudownego - podsumował Grzegorz Zawiślak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się: