Pogodowy spektakl nad Bałtykiem. "Uczta dla oczu i miód dla uszu łowców burz"

Polowanie na burzę
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polowanie na burzę
Polowanie na burzę
Wiosna, ach to ty!
Wiosna, ach to ty!
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Skaldowie – „Wiosna”
Skaldowie – „Wiosna”
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Szukamy wiosny w lesie
Szukamy wiosny w lesie
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
Przygotowania do wiosny
Przygotowania do wiosny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
W ostatnich dniach w całej Polsce mogliśmy obserwować intensywne burze. Prezenterka Dzień Dobry TVN Magda Bober spotkała się w Ustce z ich łowcą - Grzegorzem Zawiślakiem. Czym jest to zjawisko? O czym powinniśmy pamiętać, gdy chcemy je obserwować?

Kim są łowcy burz?

Burza to zjawisko meteorologiczne związane z intensywnym rozwojem chmur, którym towarzyszą wyładowania elektryczne, pioruny oraz silny opad deszczu. To, co dzieje się wówczas na niebie, od lat fascynuje osoby zainteresowane przyrodą. Jedną z nich jest Grzegorz Zawiślak - łowca burz, który nie tylko prognozuje i ostrzega przed zjawiskami pogodowymi, ale i szczerzy wiedzę na temat swojej wielkiej pasji.

- Będąc małym dzieckiem, bardzo bałem się zjawisk burzowych. [...] Pewnej nocy, kiedy burza w styczniu nasunęła się z Warszawy w moje okolice, byłem bardzo zdziwiony, jak w środku zimy może dojść do tak aktywnej, elektrycznej mocnej formacji burzowej. Od tamtego czasu zacząłem się tymi zjawiskami stopniowo się interesować - wspominał.

Jak bezpiecznie obserwować burzę?

Jak zaznaczył łowca burz, zjawiska na niebie mogą być piękne, ale musimy pamiętać, że bywają też bardzo niebezpieczne. Szczególnie intensywne są te nad polskim morzem i to właśnie one są jego ulubionymi. By przystąpić do obserwacji wyładowań, najpierw należy się odpowiednio przygotować - sprawdzić szczegółową prognozę pogody, zabrać ze sobą aparat fotograficzny ze statywem oraz wybrać bezpieczne miejsce. Powinniśmy unikać środku stref opadów i zająć miejsce w samochodzie znajdującym się w odległości około 5-10 kilometrów od komórki burzowej.

- Uwielbiam bałtyckie burze. [...] Morze, plaża, ciemne niebo, droga mleczna, meteory i w oddali nocna komórka burzowa, rozświetlana przez wyładowania atmosferyczne to jest prawdziwa uczta dla oczu i miód dla uszu łowców burz. Im mniejsza i bardziej rozbudowana w pionie komórka burzowa, tym lepszy efekt wizualny. [...] Grzmot w morskiej scenerii niesie się przez kilkanaście sekund. Coś cudownego - podsumował Grzegorz Zawiślak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości