Sterowanie pogodą to nie science fiction. Jak sieje się deszcz?

GettyImages-909605240
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Potężna ulewa spowodowała powódź w Dubaju. W ciągu 12 godzin nad największym miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spadło tyle deszczu, ile zwykle pada tam przez półtora roku. Pojawiły się teorie, że to efekt tzw. zasiewania chmur. Czy to prawda? Czy ludzie są w stanie manipulować pogodą? O tym w Dzień Dobry TVN mówili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga "Crazy nauka".

Sianie deszczu - jak to działa?

W połowie kwietnia nad Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi przeszły burze z intensywnymi opadami deszczu. W Dubaju doszło do powodzi błyskawicznej, zdjęcia i filmy zalanego miasta obiegły cały świat. Czy to możliwe, że ulewy były efektem zasiewania chmur?

- To jest możliwe, ale wiemy, że tego nie zrobili. Oni to robią intensywnie, ale po pierwsze nie zasiewali tego dnia, a po drugie, gdyby nawet nie wiem ile zasiewali, to nie udałoby im się utworzyć takiego gigantycznego skupiska chmur i burz. To było wielkości Francji. Nie da się utworzyć chmur, można co najwyżej z nich zrzucić deszcz, jak się uda - powiedział Piotr Stanisławski.

Jak sieje się deszcz?

- W obrębie chmur rozpyla się drobiny, które mają sprawić, że te maleńkie, chmurowe krople, które nie są w stanie same opaść, urosną i staną się albo kroplami deszczowymi albo płatkami śniegu i pod wpływem grawitacji będą w stanie opaść. I rzeczywiście ten opad dotrze do Ziemi - wskazała Aleksandra Stanisławska.

- To czasem wychodzi, czasem nie. Więcej się o tym mówi, niż rzeczywiście jest efektów. Taka skuteczność tego jest czasem 10 proc., a optymiści mówią, że 25 proc. Problem jest w tym, że trudno to zweryfikować - dodał Piotr.

Czy można sterować pogodą?

Ile jest prawdy w tym, że Amerykanie próbowali zasiać huragan Betsy w 1965 roku?

- To jest prawda, że planowali. To ciekawa historia, nawet sądzono, że ten huragan został zasiany. Tylko że tak naprawdę oni go nie zasiali, tylko o tym mówili - wyjaśnił Piotr Stanisławski.

- Huragan nagle skręcił i wszedł nad Florydę, Karolinę Południową. Ludzie mieli pretensje, że to jest wina zasiewania. Dodajmy, że taki huragan to 600 razy większa energia niż bomba zrzucona na Hiroszimę - wskazała współautorka bloga "Crazy nauka".

Czy sterowanie pogodą może mieć pozytywny wpływ na klimat?

- W pewnym stopniu tak. Niedawno były pierwsze testy amerykańskiego działka, które ma dość dziwne działanie, bo ono ma rozjaśniać chmury. Ma sprawiać, że chmury, zwłaszcza od góry, będą jaśniejsze i będą odbijały więcej promieniowania słonecznego. To są wczesne etapy i to jest raczej próba wpływania na klimat. Cel jest taki, żeby mniej promieniowania słonecznego docierało do Ziemi, żeby ono było odbijane w kosmos jak najszybciej - przyznał Stanisławski.

- I w związku z tym, żeby na Ziemi było chłodniej. To w teorii mogłoby sprawić, że ocieplenie klimatu nie będzie tak szybko zachodziło - dodała Aleksandra.

Całą rozmowę można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się: