Sianie deszczu - jak to działa?
W połowie kwietnia nad Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi przeszły burze z intensywnymi opadami deszczu. W Dubaju doszło do powodzi błyskawicznej, zdjęcia i filmy zalanego miasta obiegły cały świat. Czy to możliwe, że ulewy były efektem zasiewania chmur?
- To jest możliwe, ale wiemy, że tego nie zrobili. Oni to robią intensywnie, ale po pierwsze nie zasiewali tego dnia, a po drugie, gdyby nawet nie wiem ile zasiewali, to nie udałoby im się utworzyć takiego gigantycznego skupiska chmur i burz. To było wielkości Francji. Nie da się utworzyć chmur, można co najwyżej z nich zrzucić deszcz, jak się uda - powiedział Piotr Stanisławski.
Jak sieje się deszcz?
- W obrębie chmur rozpyla się drobiny, które mają sprawić, że te maleńkie, chmurowe krople, które nie są w stanie same opaść, urosną i staną się albo kroplami deszczowymi albo płatkami śniegu i pod wpływem grawitacji będą w stanie opaść. I rzeczywiście ten opad dotrze do Ziemi - wskazała Aleksandra Stanisławska.
- To czasem wychodzi, czasem nie. Więcej się o tym mówi, niż rzeczywiście jest efektów. Taka skuteczność tego jest czasem 10 proc., a optymiści mówią, że 25 proc. Problem jest w tym, że trudno to zweryfikować - dodał Piotr.
Czy można sterować pogodą?
Ile jest prawdy w tym, że Amerykanie próbowali zasiać huragan Betsy w 1965 roku?
- To jest prawda, że planowali. To ciekawa historia, nawet sądzono, że ten huragan został zasiany. Tylko że tak naprawdę oni go nie zasiali, tylko o tym mówili - wyjaśnił Piotr Stanisławski.
- Huragan nagle skręcił i wszedł nad Florydę, Karolinę Południową. Ludzie mieli pretensje, że to jest wina zasiewania. Dodajmy, że taki huragan to 600 razy większa energia niż bomba zrzucona na Hiroszimę - wskazała współautorka bloga "Crazy nauka".
Czy sterowanie pogodą może mieć pozytywny wpływ na klimat?
- W pewnym stopniu tak. Niedawno były pierwsze testy amerykańskiego działka, które ma dość dziwne działanie, bo ono ma rozjaśniać chmury. Ma sprawiać, że chmury, zwłaszcza od góry, będą jaśniejsze i będą odbijały więcej promieniowania słonecznego. To są wczesne etapy i to jest raczej próba wpływania na klimat. Cel jest taki, żeby mniej promieniowania słonecznego docierało do Ziemi, żeby ono było odbijane w kosmos jak najszybciej - przyznał Stanisławski.
- I w związku z tym, żeby na Ziemi było chłodniej. To w teorii mogłoby sprawić, że ocieplenie klimatu nie będzie tak szybko zachodziło - dodała Aleksandra.
Całą rozmowę można znaleźć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Halny potrafi być bardzo przebiegły. Jak powstaje tej groźny wiatr?
- Jak powstaje mgła i jakie są jej rodzaje?
- Alerty pogodowe. Sprawdź: co oznaczają i jak na nie reagować?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Westend61