Poważne zagrożenie z kosmosu. "Zbliżamy się do maksimum cyklu aktywności słonecznej"

238A4735_Easy-Resize
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co to jest burza magnetyczna?
Co to jest burza magnetyczna?
Odkrywanie, eksperymentowanie, zabawa
Odkrywanie, eksperymentowanie, zabawa
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

W mediach pojawiła się niepokojąca wiadomość. Podzielił się nią naukowiec Peter Becker z George Mason University. Ekspert poinformował, że nasza planeta będzie musiała zmierzyć się z tzw. burzą magnetyczną, która może zniszczyć infrastrukturę internetową. Czy grozi nam brak dostępu do sieci?

Burza magnetyczna - co to takiego?

W Dzień Dobry TVN pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny Karol Wójcicki opowiedział widzom, czy rzeczywiście grozi nam brak internetu, a informacje z George Mason University powinny nas zaniepokoić.

- W takich historiach bardzo często jest dużo prawdy, bo faktem jest, że zdarzają się co jakiś czas burze magnetyczne, np. doszło do niej w ostatni piątek, co skutkowało nad Polską zorzami polarnymi. Faktem jest to, że one są wywołane rozbłyskami na Słońcu. Teraz zbliżamy się do maksimum cyklu aktywności słonecznej. Rozbłysków może być więcej i mogą być silniejsze - tłumaczył nasz gość.

Czy Słońce pozbawi nas internetu?

Co mogłoby się wydarzyć, gdyby skala tego zjawiska byłaby naprawdę poważna? - To mogłoby spowodować kłopoty, bo tak już się stało w XIX wieku. Nie było w tamtych czasach internetu, sieci energetycznych, był telegraf. Rzeczywiście wtedy to wywołało problem - zaznaczył ekspert.

- To, co my musimy teraz oszacować, to jakie jest prawdopodobieństwo, że to się faktycznie wydarzy. Awaria Facebooka czy Instagrama będzie raczej najsłabszą tego konsekwencją. Czynnie staramy się temu przeciwdziałać, [...] dzisiaj wiemy o tych zjawiskach dużo więcej, jesteśmy w stanie przewidzieć ich skutki, podejmować działania prewencyjne - dodał Karol Wójcicki.

Jakie działania można podjąć, gdy wystąpi zagrożenie? Sprawdź w naszym wideo.

Nie ma internetu? To zróbmy wybuch!

W Dzień Dobry TVN nauczycielka i pedagog Patrycja Popławska zaprezentowała ciekawe eksperymenty dla dzieci, które rozbudzą w maluchach duszę prawdziwego odkrywcy.

Jednym z nich jest mały wybuch, czyli mieszanka, która eksploduje niczym wulkan, a może jak wybuch na Słońcu. Do tej zabawy potrzebujemy: tacę do zabezpieczenia blatu, szklankę z wodą, barwnik spożywczy, sodę oczyszczoną, płyn do naczyń i ocet. - Rozpuszczamy barwnik w wodzie i mieszamy. Do kolorowej wody dodajemy 2 łyżki sody, łyżkę płynu do naczyń, i na koniec ocet - tłumaczyła Patrycja Popławska.

DD_20240422_Eksperymenty_REP
Odkrywanie, eksperymentowanie, zabawa
Źródło: Dzień Dobry TVN

Efekt eksperymentu zobaczysz w naszym wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości