Niebo przybrało dziwną barwę? Sprawdź, co dotarło nad Polskę

Żółto-pomarańczowe niebo
Niebo przybrało dziwną barwę? To saharyjski pył dotarł nad Polskę
Źródło: Dove Lee/Getty Images
Do Polski napłynęło wyjątkowo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Wraz z nim nad kraj dociera pył znad Sahary. Zaobserwować go można niemal w całym kraju. Jak wygląda i czy jest groźny dla zdrowia?

Saharyjski pył dotarł nad Polskę

Niebo przybrało dziwny, mdły kolor? To ze względu na napływ pyłu saharyjskiego. Zwłaszcza na południu kraju jest to widoczne - słońce zostało przyćmione, a niebo przybrało odcień sepii. Już drugi dzień utrzymuje się to niesamowite zjawisko.

- To się zdarza raz na kilka lat, czasami nawet kilka razy w roku, natomiast teraz mamy ewidentnie mocny przypadek napływu tego pyłu - powiedział Paweł Parzuchowski z IMGW w rozmowie z TVN24.

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Piasek saharyjski wzniesiony na pewne wysokości może zostać przeniesiony na odległe tereny. Wszystko to za sprawą silnych prądów strumieniowych.

Szczególnie duże ilości pyłu będzie można zaobserwować w poniedziałek. Jak podkreśliło IMGW "mimo słonecznej pogody, słońce może wyglądać jak przez matowe szkło".

Skutki pyłu saharyjskiego nad Polską

Saharyjski pył nie tylko zmienia kolor nieba, ale widać go również w inny sposób. Widoczna w Tatrach chmura pyłu sprawiła, że na śniegu mogą pojawiać się żółte ślady. Także w miastach - samochody może pokryć cienka warstwa zanieczyszczeń w żółtawym kolorze.

Saharyjski pył nie jest niebezpieczny, jednak może powodować problemy oddechowe u osób z chorobami układu oddechowego i alergiami. Jest także jednym z możliwych zanieczyszczeń powietrza.

Saharyjski pył na Europą

Zanieczyszczenie pustynnym pyłem zaobserwowano nie tylko w Polsce. W Alpach wszystko zrobiło się niemal pomarańczowe. W Czechach również, podobnie jak w Polsce, zamgliło się niebo, jednak miało to miejsce już wcześniej, gdyż tam zanieczyszczenie dotarło szybciej.

- Według ekspertów instrumenty zainstalowane na lotniskach pokazują, że chmury są na wysokości dwóch tysięcy metrów, ale pył jest zdecydowanie niżej i pojawia się nawet na poziomie gruntu - podało TVN Meteo.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak wybrać idealną zabudowę kuchenną?
Materiał promocyjny

Jak wybrać idealną zabudowę kuchenną?