Od 10 czerwca pył saharyjski przemieszcza się przez centralną i wschodnią część Morza Śródziemnego.
Jaki się przygotowywali do biegu?
Sprawdź, jak chronić się przed tym niecodziennym zjawiskiem atmosferycznym.
Jak wygląda i czy jest groźny dla zdrowia?
Czy jest groźny?
Czy grozi nam niebezpieczeństwo?
Wszystko zacznie się w czwartkowy wieczór (23 lutego). Czy jest się czego obawiać?
Synoptycy już wyczekują pierwszych warstw pyłu z Sahary. 29 marca tzw. brudny deszcz ma pojawić się w części Polski. Zjawisko atmosferyczne może przysporzyć nam problemu. Gdzie można się go spodziewać?
"W pojedynkę łatwiej poznaje się ludzi".
Pustynia Sahara to jedno z najciekawszych miejsc na Ziemi. Z jej historią wiąże się wiele ludzkich żywotów, które nie przetrwały niesprzyjających warunków panujących na pustkowiu. W ciągu wielu lat badań udało się odkryć tak fascynujące miejsca jak Oko Sahary i liczne oazy. Region Sahary ma powierzchnię ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych i leży na terytorium 11 państw, takich jak Algieria, Sahara Zachodnia, Egipt i Tunezja.
Kalima to niezwykłe zjawisko, które dotarło do Europy z Wysp Kanaryjskich. Będziemy mieli z nim do czynienia także w naszym kraju. Pył z Sahary może zasnuć niebo i ograniczyć widoczność. Sprawdź, gdzie i kiedy możemy się go spodziewać.
Życie w Tunezji nie toczy się tylko na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Na południu kraju żyzna nizina ustępuje miejsca pustyni. Sahara jest ogromna - tu nie tylko jest piasek, ale również piękne, porośnięte bujną zielenią oazy, które otwierają się na turystów. Zobaczcie, jak żyje się ludziom, którzy postanowili się tu osiedlić. Niektórzy z nich świetnie posługują się językiem polskim!