Nadciąga nowa fala pyłu saharyjskiego. Eksperci alarmują: "Znaczne pogorszenie powietrza"

Tekst akapitu - 2024-06-13T131237
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy
Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
Od 10 czerwca pył saharyjski przemieszcza się przez centralną i wschodnią część Morza Śródziemnego. Eksperci Copernicus Atmosphere Monitoring Service ostrzegają, że może ona nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Nastąpi m.in. znaczne pogorszenie jakości powietrza.

Nadciąga fala pyłu saharyjskiego

Eksperci Copernicus Atmosphere Monitoring Service podali, że w tym tygodniu nad Europę dotrze nowa fala pyłu saharyjskiego. Jest to kontynuacja fali przemieszczającej się w dniach 3-7 czerwca. Co to oznacza dla nas? - "Może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne" - zaznaczają pracownicy CAMS.

Jak podał CAMS, przyczyną niebezpiecznego wpływu pyłu jest zwiększone stężenie pyłu grubego (PM10), które może wystąpić na poziomie gruntu. Wartości mogą dwukrotnie przekroczyć normy wskaźnika jakości powietrza Europejskiej Agencji Środowiska. Od 10 czerwca pył przemieszcza się przez centralną i wschodnią część Morza Śródziemnego.

Pył saharyjski - eksperci alarmują

Pył będzie więc przez kilka najbliższych dni powodować wysokie stężenia PM10 w Bułgarii, Grecji i na Cyprze, czyli krajach chętnie odwiedzanych m.in. przez polskich turystów. Zdaniem ekspertów z Copernicus Atmosphere Monitoring Service, nastąpi znaczne pogorszenie jakości powietrza, możliwe, że wystąpi też zamglenie nieba.

Najwyższe wartości stężeń prawdopodobnie wystąpią 13 czerwca. Mogą osiągnąć poziom ponad 100 µg na metr sześcienny. Przypomnijmy, że ustanowiony przez Unię Europejską dla jakości powietrza, średni 24-godzinny poziom stężenia, wynosi 50 µg/m³. Oznacza to bardzo niską jakość powietrza.

Jak tłumaczył starszy naukowiec Copernicus Atmosphere Monitoring Service Mark Parrington, przemieszczenie się pyłu saharyjskiego do Europy "nie jest nadzwyczajnym zjawiskiem". - Obserwacje z ostatnich lat pokazują wzrost intensywności i częstotliwości tych zdarzeń w niektórych częściach Europy, co podkreśla znaczenie stałego monitorowania naszej atmosfery w celu zrozumienia, jak tego typu zdarzenia wpływają na jakość powietrza - tłumaczył.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: wiadomości.radiozet.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Jose Gonzalez Buenaposada

podziel się:

Pozostałe wiadomości