Niż Tina przyniesie ulewy i burze. W niektórych regionach możliwe podtopienia

Ulewny deszcz
Niż Tina przyniesie ulewy i burze. W niektórych regionach możliwe też podtopienia
Źródło: iiievgeniy/GettyImages
W rozpoczynającym się właśnie tygodniu czekają nas bardzo pochmurne i deszczowe dni. W wielu regionach pojawią się również burze, z bardzo intensywnymi opadami deszczu. Możliwe są zatem podtopienia. Sprawdź prognozę pogody na wtorek, środę, czwartek i piątek (11-14 czerwca).

Pogodę w naszym kraju kształtował będzie niż Tina. Czego możemy się w związku z nim spodziewać, dowiadujemy się od synoptyk tvnmeteo.pl Arlety Unton-Pyziołek.

Polska pod wpływem niżu Tina

Polska znajduje się obecnie pod wpływem niżu Tina, który już w poniedziałek, 10 czerwca, przyniósł ulewne deszcze i dużo chmur.

- Polska znalazła się w obszarze obniżonego ciśnienia związanym z niżem Tina znad Morza Śródziemnego i wędrującego nad Bałkanami i wschodnią Polską w kierunku północno-zachodniej Rosji. Układ jest typowym letnim deszczonośnym niżem niosącym ulewy, szczególnie nad górami. Związany z nim front atmosferyczny oddziela masy powietrza polarnego, które znad Atlantyku napłynęły do naszego kraju, od ciepłych usiłujących od południa wedrzeć się w głąb kraju. Efektem ścierania się mas powietrza są obfite opady deszczu oraz burze nad południowymi i wschodnimi regionami kraju - informuje Arleta Unton-Pyziołek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Po niezbyt pogodnym poniedziałku czekają nas kolejne pełne intensywnych opadów dni. Jakie są prognozy na wtorek, środę, czwartek i piątek?

Najbliższe dni upłyną pod znakiem intensywnych opadów

W kolejnych dniach Polska pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie ścierających się na południu i wschodzie kraju mas powietrza. 

- Formujące się nad Morzem Śródziemnym układy niżowe, będą wędrować w kierunku północno-wschodniej Europy co jakiś czas ocierając się o Polskę, niosąc ulewy oraz burze. Możliwe miejscami są podtopienia, szczególnie w obszarach podgórskich - twierdzi synoptyk Arleta Unton-Pyziołek

Wtorek przyniesie zatem umiarkowane i duże zachmurzenie w prawie całym kraju. Należy spodziewać się również przelotnych opadów deszczu do 5-10 l/mkw. Nie będzie padało jedynie na Dolnym Śląsku, na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Synoptycy zapowiadają umiarkowany wiatr, okresami dość silny i porywisty. Będzie wiał z kierunków zachodnich.

Na środę natomiast prognozowane jest duże zachmurzenie, z niewielkimi przejaśnieniami. Nie powinno padać jedynie w północnej i wschodniej części kraju. W pozostałych regionach wystąpią przelotne opady deszczu do 5-10 l/mkw. Synoptycy zapowiadają też zachodni, słaby i umiarkowany wiatr.

Niespokojna końcówka tygodnia

Pod koniec tygodnia należy spodziewać się intensywnych ulew oraz burz. W czwartek prognozowane jest duże zachmurzenie, ponadto na przeważającym obszarze kraju okresami będą pojawiać się opady deszczu do 10 l/mkw. W północno-wschodniej części Polski wystąpią natomiast burze, w których trakcie spadnie do 50 l/mkw. Najbardziej intensywnych opadów należy spodziewać się zwłaszcza w górach. Względnie sucho będzie jedynie na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, silny tylko podczas burz.

Piątek przyniesie natomiast umiarkowane i duże zachmurzenie. W centrum, na wschodzie i południowym wschodzie Polski znowu będzie przelotnie padać deszcz, suma opadów do 5-10 l/mkw. Na Pogórzu Karpackim pojawią się burze, w trakcie których spadnie do 30 l/mkw. Wiatr z kierunków wschodnich powieje słabo i umiarkowanie, w czasie burz silnie.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: iiievgeniy/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości