Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pył znad Sahary znowu w Polsce (napisy)
Pył znad Sahary znowu w Polsce (napisy)
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Żółty nalot przypominający kurz pokrył samochody i zewnętrzne parapety. To pył saharyjski, który ponownie dotarł do naszego kraju. Czy drobiny piasku mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie i samopoczucie? Jak chronić się przed tym niecodziennym zjawiskiem atmosferycznym? O tym w Dzień Dobry TVN mówili Tomasz Zubilewicz, dziennikarz TVN Meteo oraz lek. Justyna Milewska, specjalistka medycyny rodzinnej.

Pył znad Sahary w Polsce

Od kilku dni możemy zaobserwować obecność pyłu saharyjskiego w naszym kraju. Osadził się na samochodach, na ławkach i innych powierzchniach na zewnątrz domów.

- Pył znad Sahary to są bardzo drobne cząstki zawierające tlenki żelaza, które są unoszone. Latem zazwyczaj są zaciągane znad Sahary do Polski na wysokości 6 do 8 km. I one tutaj spadają czasami razem z deszczem. W Zakopanem w 70. latach był odnotowany pomarańczowy deszcz. Z kolei służby meteorologiczne Hiszpanii nazywają to zjawisko krwawym deszczem. Andaluzja jest troszeczkę bliżej Afryki, więc oni też mają te zjawiska, ale o większym nasileniu. (...) U nas to jest rzadko występujące zjawisko, ale warte podkreślenia - powiedział Tomasz Zubilewicz.

Czy pył jest szkodliwy dla zdrowia?

- Mogą się go obawiać ci, którzy mają problem z drogami oddechowymi. Czy to alergicy, czy pacjenci z przewlekłą, obturacyjną chorobą płuc w wyniku palenia papierosów. U nich te drogi oddechowe są sztywne, śluzówka jest zniszczona. Te drobne cząsteczki, które tu przylatują, powodują dodatkowy czynnik, który śluzówki bardzo drażni. Dochodzi do duszności, drapania, kaszlu, do zaostrzenia w obrębie spojówek, do zaostrzenia śluzówek nosa, czyli kataru. Ponieważ tego pyłu jest sporo, on zagęszcza nam powietrze i te alergeny też nam wiszą, czyli jest ich automatycznie więcej i powodują nasilenie dolegliwości - wskazała lek. Justyna Milewska.

Jak chronić się przed saharyjskim pyłem?

Co możemy zrobić, żeby zminimalizować negatywne dla zdrowia skutki wywołane pyłem saharyjskim?

- Nosimy okulary, maseczki. Słuchamy mądrych ludzi, którzy mówią nam, że dzisiaj jest duże stężenie i wtedy raczej nie uprawiamy sportu na zewnątrz, chowamy się gdzieś tam wewnątrz. Zamykamy okna, oczyszczamy nos solami fizjologicznymi, preparatami w areozolach. Unikamy wietrzenia, lepiej korzystać wówczas z oczyszczaczy powietrza. Po powrocie do domu musimy wziąć prysznic, zmyć z siebie ten pył, zdejmujemy odzież, należy ją wyprać - wyliczyła specjalistka medycyny rodzinnej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jose Gonzalez Buenaposada/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana