Co to jest alergia krzyżowa i jak sobie z nią radzić? Ekspertka poleca diety rotacyjne

Co to jest alergia krzyżowa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Najpopularniejsze alergie krzyżowe
Najpopularniejsze alergie krzyżowe
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie
Niektórym wiosna kojarzy się wyłącznie z cieplejszymi dniami i beztroską. Dla osób zmagających się z uczuleniami to jednak trudny czas. Wielu z nich ma tzw. alergię krzyżową. Co to takiego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska.

Co to jest alergia krzyżowa?

Czym właściwie jest alergen? - To białko, [...] ma końcóweczkę - epitop, [...], można też go porównać do kluczyka, który otwiera wiele drzwi, każde białko, które będzie miało ten epitop, będzie nas uczulało - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, dr nauk medycznych, lekarz rodziny.

Ten sam epitop, który jest obecny w brzozie, występuje również w jabłku, selerze i marchewce. - To taki najbardziej znany przykład alergii krzyżowej, bo my jesteśmy uczuleni właśnie na ten mały fragment białka, który będzie wywoływał reakcję alergiczną - dodała nasza rozmówczyni. Ten sam epitop będzie w ananasie, lateksie oraz fikusie beniaminie.

Jak sprawdzić, czy mamy alergię krzyżową?

- Możemy robić badania, tych badań jest bardzo dużo. Natomiast jeżeli już np. wiemy o tym, że mamy alergię na pyłki brzozy [...] i potem jemy jabłko i czujemy, że w gardle nas piecze, [...], czujemy, że język nas piecze, to w tym momencie mamy pewność. Alergii krzyżowej nie musimy sprawdzać, jeżeli mamy alergię na dany alergen np. brzozę to w tym momencie ta alergia na jabłko czy na seler będzie automatyczna - dodała specjalistka.

Co ciekawe, np. jabłko pieczone lub gotowane będzie miało dużo mniejsze właściwości alergizujące, tym samym nie musimy rezygnować z ich jedzenia. Ekspertka dodała, że przy alergii krzyżowej warto stosować tzw. diety rotacyjne. - Takie tabele diet rotacyjnych znajdują się w internecie, można sobie wydrukować, powiesić na lodówce, w ten sposób będziemy się odczulać w sposób naturalny - stwierdziła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?