Co to jest alergia krzyżowa?
Czym właściwie jest alergen? - To białko, [...] ma końcóweczkę - epitop, [...], można też go porównać do kluczyka, który otwiera wiele drzwi, każde białko, które będzie miało ten epitop, będzie nas uczulało - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, dr nauk medycznych, lekarz rodziny.
Ten sam epitop, który jest obecny w brzozie, występuje również w jabłku, selerze i marchewce. - To taki najbardziej znany przykład alergii krzyżowej, bo my jesteśmy uczuleni właśnie na ten mały fragment białka, który będzie wywoływał reakcję alergiczną - dodała nasza rozmówczyni. Ten sam epitop będzie w ananasie, lateksie oraz fikusie beniaminie.
Jak sprawdzić, czy mamy alergię krzyżową?
- Możemy robić badania, tych badań jest bardzo dużo. Natomiast jeżeli już np. wiemy o tym, że mamy alergię na pyłki brzozy [...] i potem jemy jabłko i czujemy, że w gardle nas piecze, [...], czujemy, że język nas piecze, to w tym momencie mamy pewność. Alergii krzyżowej nie musimy sprawdzać, jeżeli mamy alergię na dany alergen np. brzozę to w tym momencie ta alergia na jabłko czy na seler będzie automatyczna - dodała specjalistka.
Co ciekawe, np. jabłko pieczone lub gotowane będzie miało dużo mniejsze właściwości alergizujące, tym samym nie musimy rezygnować z ich jedzenia. Ekspertka dodała, że przy alergii krzyżowej warto stosować tzw. diety rotacyjne. - Takie tabele diet rotacyjnych znajdują się w internecie, można sobie wydrukować, powiesić na lodówce, w ten sposób będziemy się odczulać w sposób naturalny - stwierdziła.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- O chorobie dowiedziała się zaraz po narodzinach córki. Marta Wiśniewska: "To było niesprawiedliwe"
- "Kleszcze występują absolutnie wszędzie". Jak skutecznie chronić przed nimi zwierzęta?
- Wstrząs anafilaktyczny zagrożeniem dla zdrowia i życia. "Reakcja rozwija się bardzo szybko"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News