Rozpoczął się sezon na wiosenne alergie. Jak rozróżnić je od infekcji?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sezon na wiosenne alergie (napisy)
Sezon na wiosenne alergie (napisy)
Sezon na wiosenne alergie
Sezon na wiosenne alergie
Atak kaszlu, kataru, łzawiące oczy a nawet - brak tchu. Wraz ze wzrostem temperatury i nadciągającą wiosną zbliża się również sezon alergiczny. O tym, czy tym kłopotliwym objawom można zaradzić mówił w Dzień Dobry TVN alergolog Piotr Dąbrowiecki. Czy od alergii da się uciec?

Sezon na wiosenne alergie

Wiosna to sezon wyjątkowo trudny dla alergików. Osoby uczulone na olszę jako pierwsze odczuły już konsekwencje pylenia tej rośliny. Jak twierdzi doktor Piotr Dąbrowiecki - niestety jest już za późno by odczulić się na tego typu drzewa, zaś obecnie trwa ostatni moment na podanie szczepionki na pyłki traw. - Ci, którzy mają takie przykre objawy jak katar, kichanie, łzawienie w drugiej połowie maja, w czerwcu i lipcu to ostatni rzut na taśmę, żeby poda szczepionkę, która może spowodować, że objawów alergii w tym roku nie będziemy odczuwali - tłumaczył alergolog.

Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Początek wiosny to nie tylko okres alergiczny, ale i czas podatności na przeziębienia. Jak rozróżnić objawy, które mogą być do siebie zbliżone? Warto pamiętać, że w alergii kichanie odbywa się tzw. salwami, czyli wielokrotnie, falami. Katar zaś jest wówczas wodnisty, w przeziębieniu wydzielina z nosa ma zabarwienie zielone, a objawy utrzymują się dłużej - do kilku dni. Infekcja charakteryzuje się m.in. bólem mięśni i gorączką, czego nie obserwujemy w uczuleniu na pyłki.

- Z reguły alergii towarzyszy świąd spojówek, świąd nosa. To rzadko występuje przy infekcji. [...] Alergik wstaje zdrowy, wychodzi na dwór i nagle się zaczyna. [...] Ekspozycja na alergen wywołuje bardzo szybko objawy - dodał ekspert.

Jak zapewnia, alergolog nowoczesne odczulanie różni się od tego sprzed lat. Obecnie pacjenci mogą przyjmować nie tylko szczepionki, ale i tabletki lub krople. Preparat wymaga codziennego podawania oraz kilkukrotnej konsultacji z ekspertem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości