Upalne powietrze w Europie
Ochłodzenie, jakie w ostatnich dniach można zaobserwować w Europie Środkowej, nie pozostanie z nami na długo. Jak wynika ze wstępnych prognoz, już niebawem powrócą wysokie temperatury. Miejscami będzie wręcz upalnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Według prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego nadchodzące do naszego kraju znaczne ocieplenie występuje we wskazaniach modelu meteorologicznego GFS już od kilku dni. Zmierzająca do Polski fala upałów będzie związana z napływem gorącego powietrza znad Sahary. Mocnym klinem wbije się ono początkowo nad Włochy, a następnie zacznie podążać na wschód, by ostatecznie, przemieszczając się nad Niemcami i Bałkanami, dotrzeć do naszego kraju. Nad Europą Wschodnią zapanuje wtedy wyżowa pogoda. Zachodnia część kontynentu będzie natomiast w tym czasie pod wpływem niżu.
Kiedy fala upałów dotrze do Polski?
Tomasz Wasilewski poinformował również o dokładnej dacie, kiedy upalne powietrze pojawi się w Polsce.
- Kulminacja spodziewana jest około 19-20 czerwca. Jest duże prawdopodobieństwo, że temperatura wzrośnie wtedy do 33-34 stopni - powiedział.
Dane dotyczące nadchodzącego ocieplenia przekazał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Według synoptyków model meteorologiczny ECMWF pokazuje, że temperatura maksymalna powyżej 30 stopni pojawi się w części kraju już we wtorek, 18 czerwca. Upałów należy spodziewać się wtedy w południowo-zachodniej i centralnej Polsce. Miejscami, na przykład w Warszawie, takie wartości mogą utrzymać się nawet przez trzy dni z rzędu.
Więcej na temat pogody przeczytacie na stronie TVN Meteo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak nie upiec się latem we własnym mieszkaniu? Marcin Prokop zaproponował nietypowe nakrycie głowy
- Jak przetrwać upały? IMGW opracowało vademecum: "Jest to szczególnie istotne dla niemowląt i osób starszych"
- Dlaczego po burzy czujemy, że powietrze jest czyste? Skąd ten specyficzny zapach?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: batuhan toker/GettyImages