Nadciąga fala upałów. Kiedy do Polski dotrze afrykańskie powietrze?

Termometr i słońce
Nadciąga fala upałów. Kiedy do Polski dotrze afrykańskie powietrze?
Źródło: batuhan toker/GettyImages
Choć ostatnio temperatury w naszym kraju spadły, nie możemy zapominać, że mamy już prawie lato. Pojawia się więc, jak co roku, pytanie: "Kiedy nawiedzi Polskę pierwsza fala upałów?". Odpowiedzi na nie udzielił Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Jakie są jego prognozy? Kiedy należy spodziewać się nadejścia gorącego powietrza znad Afryki?

Upalne powietrze w Europie

Ochłodzenie, jakie w ostatnich dniach można zaobserwować w Europie Środkowej, nie pozostanie z nami na długo. Jak wynika ze wstępnych prognoz, już niebawem powrócą wysokie temperatury. Miejscami będzie wręcz upalnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Według prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego nadchodzące do naszego kraju znaczne ocieplenie występuje we wskazaniach modelu meteorologicznego GFS już od kilku dni. Zmierzająca do Polski fala upałów będzie związana z napływem gorącego powietrza znad Sahary. Mocnym klinem wbije się ono początkowo nad Włochy, a następnie zacznie podążać na wschód, by ostatecznie, przemieszczając się nad Niemcami i Bałkanami, dotrzeć do naszego kraju. Nad Europą Wschodnią zapanuje wtedy wyżowa pogoda. Zachodnia część kontynentu będzie natomiast w tym czasie pod wpływem niżu.

Kiedy fala upałów dotrze do Polski?

Tomasz Wasilewski poinformował również o dokładnej dacie, kiedy upalne powietrze pojawi się w Polsce.

- Kulminacja spodziewana jest około 19-20 czerwca. Jest duże prawdopodobieństwo, że temperatura wzrośnie wtedy do 33-34 stopni - powiedział.

Dane dotyczące nadchodzącego ocieplenia przekazał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Według synoptyków model meteorologiczny ECMWF pokazuje, że temperatura maksymalna powyżej 30 stopni pojawi się w części kraju już we wtorek, 18 czerwca. Upałów należy spodziewać się wtedy w południowo-zachodniej i centralnej Polsce. Miejscami, na przykład w Warszawie, takie wartości mogą utrzymać się nawet przez trzy dni z rzędu.

Więcej na temat pogody przeczytacie na stronie TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: batuhan toker/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla