Dlaczego po burzy czujemy, że powietrze jest czyste? Skąd ten specyficzny zapach?

GettyImages-512334697
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na rowerze w deszczu też może być fajnie!
Na rowerze w deszczu też może być fajnie!
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Zapach, który pojawia się w powietrzu tuż po burzy czy ulewnym deszczu, zwykle określany jest jako przyjemny. Wiele osób chętnie wychodzi na spacery, gdy pogoda nieco się uspokoi i można napawać się tym, co po sobie zostawiła. Co dokładnie dzieje się wtedy w przyrodzie? Skąd bierze się ten charakterystyczny zapach powietrza po burzy?

Powietrze po burzy - dlaczego jest "czystsze"?

Po intensywnej burzy i ulewnych deszczach można odnieść wrażenie, że powietrze nagle się oczyściło, stało się bardziej świeże, orzeźwiające, a nawet pachnące. Za ten efekt odpowiedzialny jest ozon. W trakcie wyładowań atmosferycznych wyzwalają się cząsteczki (jony) naładowane ujemnie. Każdy z nowo powstałych, pojedynczych atomów tlenu łączy się w trójki, tworząc ozon (O3).

Efekt poprawy jakości powietrza odczuwany jest wszędzie, ale najbardziej w miastach. Środowisko, w którym żyjemy, coraz częściej ma nienaturalną, dodatnią charakterystykę jonową. Wpływ na to ma m.in. wszechobecny sprzęt elektroniczny i elektryczny (komputery, monitory, sprzęty RTV i AGD). Źródłem szkodliwych jonów dodatnich są też różnego rodzaju fabryki, spaliny wydzielane przez samochody, ale też wszechobecny beton i asfalt.

Powietrze po burzy i jego wpływ na zdrowie

Działanie jonów dodatnich ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Po burzy, która jest naturalnym jonizatorem, w powietrzu pojawiają się jony ujemne, które neutralizują te dodatnie. Więc uczucie wytchnienia i orzeźwienia spowodowane jest nie tylko tym, że panujący upał został tymczasowo "złagodzony".

Naturalnie pojawiający się po burzy ozon daje wrażenie czystszego powietrza i jest też często wykorzystywany do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Sztuczne uzyskanie podobnego efektu umożliwiają dostępne na rynku jonizatory powietrza. Poprawiają jakość powietrza w domu, miejscu pracy, a nawet w samochodzie. Warto mieć na uwadze, że naturalny, poburzowy poziom ozonu w powietrzu jest korzystny dla ludzkiego zdrowia. Z kolei jago nadnaturalny poziom jest bardzo niebezpieczny. Niekontrolowane, nadmierne stężenie może wywołać kaszel, ból gardła, duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej, a nawet uszkodzenie płuc.

Korzyści z oddychania powietrzem po burzy

 • ujemnie zjonizowane powietrze jest korzystne dla osób cierpiących na różnego typu choroby układu oddechowego, np. astma,
  • mniejsza obecność alergenów, pyłków roślinnych i roztocza,
   • mniejsza obecność kurzy, pyłków i dymu,
    • lepsze samopoczucie i sen.

     Biorąc pod uwagę korzyści, jakie daje oddychanie powietrzem po burzy, a także ruch - warto spacerować w takich okolicznościach przyrody. Albo przynajmniej szeroko otworzyć okna.

     Zobacz także:

     Autor: Diana Ryściuk

     Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości