IMGW ostrzega przed upałami
Rekordowe temperatury dają się we znaki organizmowi człowieka.
- Ekspozycja na upalne środowisko termiczne stanowi silne obciążenie dla organizmu każdego człowieka. Zwiększenie obciążenia cieplnego i rosnąca temperatura wnętrza ciała mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych - ostrzega IMGW.
Jak dodaje, największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy:
- niemowląt i małych dzieci,
- osób niesamodzielnych oraz w wieku podeszłym,
- rekonwalescentów, a także chorych przewlekle – zwłaszcza ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz chorych na cukrzycę.
Jak przetrwać upały? Porady IMGW
Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali specjalny poradnik – vademecum zachowań – w którym znajdują się m.in. porady, jak chronić się przed przegrzaniem i odwodnieniem. Oto niektóre z nich:
- Schładzaj się – chłodnymi (niezimnymi – może to wywołać szok termiczny) napojami lub kąpielą,
- korzystaj z klimatyzacji i wentylacji, ale unikaj dużych różnic temperatury powietrza,
- upewnij się, czy przyjmowane przez ciebie leki, suplementy diety, odżywki lub kosmetyki nie będą dodatkowo obciążały organizmu w okresie upałów,
- zwłaszcza jeśli przyjmujesz kilka leków jednocześnie, skonsultuj ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj leki w temperaturze poniżej 25°C lub zgodnie ze wskazaniem podanym na opakowaniu,
- zadbaj o utrzymanie chłodu w pomieszczeniach, w których przebywasz; temperatura powietrza w pomieszczeniach nie powinna przekraczać 32°C w ciągu dnia i 24°C w nocy. Jest to szczególnie istotne dla niemowląt, osób starszych i przewlekle chorych,
- wentyluj pomieszczenia w odpowiedni sposób - otwieraj okna jedynie wieczorem i nocą, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej temperatury powietrza w nagrzanych w ciągu dnia pomieszczeniach,
- ogranicz nagrzewanie się pomieszczeń w ciągu dnia – zamknij wszystkie okna i zasłoń zasłony, wyłącz wszystkie zbędne urządzenia elektryczne,
- jeśli pomieszczenia, w których przebywasz istotnie nagrzewają się w ciągu dnia i nie możesz utrzymać w nich chłodu, spędzaj 2-3 godziny w ciągu dnia w miejscach klimatyzowanych (np. budynkach publicznych, centrach handlowych itp. ).
IMGW - jak postępować w czasie upału?
Obok porad w vademecum odnajdziemy zasady, jak postępować w czasie upału:
- Zgłoś bliskiemu lub współpracownikowi, jeśli poczujesz dreszcze, osłabienie i niepokój, silne pragnienie lub ból głowy. Po wystąpieniu takich objawów przenieś się do chłodnego miejsca, odpoczywaj i uzupełniaj płyny.
- Jeśli poczujesz skurcze kończyn, szybko uzupełnij płyny z zawartością elektrolitów; dostarczą ich np. napoje dla sportowców. Jeśli po upływie godziny odpoczynku w chłodniejszym miejscu i uzupełnianiu płynów skurcze nadal występują, skorzystaj ze wsparcia medycznego.
- Jeśli u kogoś w twoim otoczeniu wystąpią objawy udaru cieplnego, takie jak: wysoka temperatura ciała (> 39°C), gorąca i sucha powierzchnia skóry oraz podwyższone tętno i delirium (majaczenie, bredzenie), drgawki, konwulsje i/ lub brak przytomności, niezwłocznie wezwij karetkę pogotowia ratunkowego!
Telefony alarmowe:
- 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego
- 999 – Pogotowie Ratunkowe
- 601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą (WOPR)
- 601 100 300 – numer ratunkowy w górach (GOPR)
Vademecum dostępne jest na stronie IMGW. Ponadto w naszym serwisie znajdziesz:
- Jak przetrwać upały w nocy? Oto 5 niezawodnych sposobów na schłodzenie
- Czy zimny okład to dobry pomysł na schłodzenie dziecka w upalny dzień? Lekarz wyjaśnia
- Jak ochłodzić się w upały? Sprawdź nasze sposoby na gorące dni
- Nigdy tego nie rób w upały. Sanepid przestrzega rodziców
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: "Vadamecum IMGW. Wysokie temperatury. Upał"
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images