Jak przetrwać upały w nocy? Oto 5 niezawodnych sposobów na schłodzenie

kobieta z wachlarzem w łóżku, upał w nocy
Jak przetrwać upały w nocy?
Źródło: AntonioGuillem/Getty Images
Piękna pogoda z wysoką temperaturą na dobre rozgościła się w Polsce. Ciepło, choć z pozoru przyjemne, może okazać się niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z upałem. 5 prostych trików sprawi, że nadchodzący czas z pewnością stanie się łatwiejszy.

Sposoby na upał w nocy

Wysokie temperatury pojawiły się na termometrach w całym kraju, a IMGW zapowiada, że będzie jeszcze cieplej. Synoptycy przewidują, że słupki rtęci wskażą nawet powyżej 35 stopni Celsjusza. Upał najlepiej jest przeczekać w domu - nie każdy ma jednak taką możliwość. Wychodząc na zewnątrz, należy pamiętać o nakryciu głowy i kremie z filtrem. Nie wolno zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu - tutaj najlepiej sprawdzi się woda. W gorące dni nie jest wskazane picie alkoholu, który zwiększa ryzyko zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.

Lato

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Front blond - trend lata 2022
Front blond - trend lata 2022
Zadbaj o swoje stopy na lato
Zadbaj o swoje stopy na lato
Makijaż na lato
Makijaż na lato

Schłodzenie mieszkania w nocy po upalnym dniu to prawdziwe wyzwanie. Choć klimatyzacja staje się coraz bardziej popularna, to nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie ze względu na koszty czy nieprzystosowanie budynku.

Gdy skwar coraz mocniej daje się we znaki, warto sięgnąć po sprawdzone, domowe triki, które sprawią, że wysoka temperatura będzie mniej uciążliwa, a nasze ciało odetchnie z ulgą. Istotne jest również to, aby nie obciążać zbytnio organizmu obfitymi posiłkami czy używkami.

Jak radzić sobie z upałem w nocy?

Lekka kolacja

Walka z wysokimi temperaturami powinna rozpocząć się na talerzu. Ostatni posiłek najlepiej zjeść na 2-3 godziny przed snem. Potrawy nie mogą być tłuste, ciężkostrawne ani pikantne, ponieważ po ich spożyciu wzrasta temperatura organizmu.

Bez zasilania

Wyłącz wszystkie zbędne urządzenia RTV i AGD, które pracując, wydzielają ciepło. Jeśli nie musisz, nie używaj piekarnika, suszarki do włosów czy prostownicy. Warto też ograniczyć korzystanie z kuchenki czy płyty grzewczej, zwłaszcza że w upały najlepiej smakują soczyste sałatki i przyjemne chłodniki niewymagające długiego gotowania.

Pościel z lodówki

Po upalnym dniu nie ma nic przyjemniejszego niż chłodna pościel. Na dwie godziny przed snem warto ją złożyć w kostkę i w szczelnym worku włożyć do lodówki. Oczywiście rozgrzane ciało po czasie podwyższy temperaturę materiału, jednak pierwsze chwile spędzone w łóżku będą bardzo relaksujące.

Śpij na podłodze

Optymalna temperatura do spania mieści się w przedziale 16-21 st. Celsjusza. Zgodnie z prawami fizyki - ciepłe powietrze jest lżejsze - dlatego w gorącą noc warto pomyśleć o spaniu na podłodze. Zła wiadomość dla zakochanych: podczas upałów lepiej spać osobno.

Mokre prześcieradło

Zwilżone prześcieradło zadziała jak łagodny kompres i obniży temperaturę ciała. Świetnie sprawdzi się też w chłodzeniu czworonogów - mokre płótno bądź ręcznik przyniesie ulgę psom i kotom zmęczonym upałem.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości