Jak schłodzić psa w upały? Jak mu pomóc, gdy się przegrzeje?

Jak zadbać o psiaka latem?
Psy, zwłaszcza te starsze i chore, bardzo źle znoszą upały. Jak zatem chronić psa latem? Jakie są dobre sposoby na schłodzenie psa w upalne dni? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła groomerka Iwona Tarnowska-Ciosek. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się również, jak dbać o higienę psa.

Pies poci się przez łapy, a schładza się dysząc. Jeśli leży na podłodze i sapie, nie dzieje się nic złego. Kłopot pojawia się wtedy, kiedy jest apatyczny i pojawiają się problemy z oddychaniem. Objawem przegrzania i odwodnienia jest także zmiana konsystencji śliny na bardziej lepką. Co wtedy należy zrobić?

Jak przetrwać upały?

DD_20220621_Loyd_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?

Chłodzenie psa w upały - sposoby

Aby schłodzić psa w upalne dni, należy zapewnić mu stały dostęp do chłodnej wody, pozwolić mu leżeć w cieniu i przykryć go mokrym ręcznikiem.

A co z kąpielą? W przypadku psa krótkowłosego sprawa nie jest skomplikowana. Można pozwolić mu na kąpiel w wodzie, po której się otrzepie i szybko wyschnie. Inaczej sprawa się ma z psem mającym dużo podszerstka, którego zadaniem jest ochrona naszego pupila przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi - w zimie powinien go ogrzewać, a w upalne dni chronić przed ciepłem. Kiedy nie dbamy regularnie o podszerstek, przestaje on pełnić swoją funkcję. Niewyczesany zimowy podszerstek powoduje, że pies ma poważne problemy z przetrwaniem upałów, ponieważ dodatkowo go grzeje. Co więcej, jeśli pozwolimy takiemu psu się wykąpać dla ochłody i pozostawimy go do wyschnięcia, tylko robimy mu krzywdę.

To tak, jakby ktoś w lecie wykąpał się w swetrze i w mokrym chodził przez kilka dni. Skóra mokrego psa z niewyczesanym podszerstkiem nie oddycha i staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów. Jednym słowem: dramat.

- wyjaśniła Iwona Tarnowska-Ciosek.

Sposobem na chłodzenie psa w czasie upałów nie jest natomiast golenie. Sierść u psa pełni funkcję izolacyjną, jeśli więc ją usuniemy, to nic go nie będzie chronić przed słońcem.

Pewna znajoma weterynarz leczyła yorka, którego właściciel ogolił na łyso. Na spacerze, w środku lata pies doznał poparzeń, których leczenie kosztowało ponad trzy tysiące złotych

- opowiadała groomerka.

Udar słoneczny u psa

Pies, podobnie jak człowiek, na skutek przegrzania, może doznać udaru słonecznego. Wówczas ciepłota jego ciała wynosi 41-42 ºC. Poza wysoką temperaturą powietrza, przegrzaniu sprzyja również dodatkowy wysiłek fizyczny. W trakcie udaru w ciele psa rozwija się reakcja zapalna, która ma wpływ na funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych i może prowadzić do ich niewydolności, zwłaszcza układu krwionośnego, wydalniczego, oddechowego, a także przewodu pokarmowego. Poza tym psy ze zwężonymi drogami oddechowymi, głównie rasy krótkoczaszkowe oraz psy cierpiące na zapad tchawicy, mają problem z właściwym natlenieniem organizmu. Upalne dni są dla nich szczególnie niebezpieczne.

Wiek zwierzęcia również jest istotny. Zarówno te starsze, jak i bardzo młode, szybciej przegrzewają się na słońcu, ponieważ ich organizmy nie mają wystarczających mechanizmów chłodzących.

Jak pomóc psu, gdy się przegrzeje i/lub ma udar?

Aby zapobiec przegrzaniu psa w upał, należy zapewnić mu cień i regularnie umożliwiać napicie się wody. W domu czy ogrodzie powinien mieć stały do niej dostęp, a na spacerze należy robić przerwy na picie. Spacery w ogóle powinny odbywać się tylko po trawie i miejscach zacienionych. Asfalt czy beton mogą parzyć ich łapki. W upalne dni psy nie powinny również nosić kagańców, ponieważ utrudnia to im proces naturalnego chłodzenia się.

Kiedy pies ma udar, to intensywnie dyszy, jego błony śluzowe są suche i zaczerwienione, czasem z wybroczynami. Najbardziej to widać na spojówkach lub na dziąsłach, po odchyleniu warg. Czasami zdarzają się również wybroczyny pod skórą, ale mogą być trudne do zauważenia ze względu na sierść. Objawem udaru jest też wodnisty kał oraz wymioty, w których można zaobserwować krew. Pies może być pozbawiony świadomości, poruszać się w nietypowy sposób, a nawet mieć drgawki lub dreszcze.

Aby pomóc przegrzanemu psu, należy go jak najszybciej schłodzić i zawieźć do weterynarza. Psa możemy schładzać np. przez położenie go w pobliżu klimatyzatora lub wiatraka, na mokrym podłożu i lekkie spryskiwanie jego ciała chłodną wodą. W gabinecie lekarz może m.in. wykonać lewatywę z chłodnej wody lub podać chłodne płyny dożylnie.

Higiena psa w upały i nie tylko

Kąpanie psa w upały

Kosmetyki dla psów są dziś tak dobre, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by kąpać zwierzaka nawet raz na tydzień. Oczywiście, wiele zależy od rasy, charakteru i zwyczajów naszego pupila.

Sama mam spaniela, który potrafi ubrudzić się na każdym spacerze, a po najmniejszej mżawce wraca do domu niczym po wyjściu z jeziora - taki typ zdecydowanie kwalifikuje się do kąpieli regularnie. Zasadniczo wiele zależy też od naszych oczekiwań - jeśli mamy puchatego psa, który śpi z nami w łóżku, to naturalne, że wolimy, żeby był czysty i pachnący

- powiedziała Iwona Tarnowska-Ciosek.

Przycinanie pazurów psa w upały

Odpowiednia długość pazurów psich jest wtedy, gdy między pazury a podłoże, na którym stoi zwierzak można wsunąć wizytówkę. Zbyt długie mogą prowadzić do urazów, a nawet zwyrodnień w łapach. Jeśli pies chodzi na regularne spacery, to sam sobie ściera pazury i większe zabiegi nie są konieczne. W przeciwnym razie należy je przycinać - można to zrobić samemu przy użyciu specjalnych cążek, albo poprosić o pomoc weterynarza lub groomera.

Czyszczenie uszu psa w upały

Higiena uszu psa to temat rzeka. Jeśli pies jest zdrowy i nie ma problemów z odpornością ani alergiami, to uszy czyści się tylko wtedy, gdy są brudne. Inaczej trzeba dbać o psy, którym w kanale słuchowym rosną włosy, co powoduje że ucho "nie oddycha" i wewnątrz zbiera się wydzielina i brud prowadzące do zapaleń uszu. W tym przypadku nie wystarczy czyszczenie - trzeba usunąć zbędny włos u specjalisty. Do psów tych należą na przykład sznaucery, pudle, barbety, lagotto romagnolo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości