Artykuł z cyklu alergie u psów strona główna cyklu
Alergie u psów

Jak chronić łapy u psa? Sprawdzone metody na każdą porę roku

Psia łapa w dłoni kobiety.

peakSTOCK/Getty Images

Alergie u psów

Jak chronić łapy u psa? Sprawdzone metody na każdą porę roku

Psia łapa w dłoni kobiety.

peakSTOCK/Getty Images

Łapy psa wymagają takiej samej pielęgnacji, jak i jego sierść. Poduszki czworonoga są narażone na uszkodzenia mechaniczne, a zbyt długie pazury mogą być źródłem dyskomfortu i prowadzić do kulawizny. Jak chronić psie łapy zimą, a jak latem? Zobacz, jak prawidłowo dbać o ich higienę. 

Psie łapy należy pielęgnować o każdej porze roku. Popękane poduszki palcowe i zaniedbane pazury mogą sprawiać psu ból, a tego każdy właściciel czworonoga chce uniknąć.

Łapy psa – podstawowa pielęgnacja

Regularnie czeszesz i kąpiesz psa? Nie zapominaj o jego łapach. Ważne, aby regularnie przycinać zwierzakowi pazury. Zbyt długie są źródłem dyskomfortu, istnieje ryzyko ich pęknięcia, złamania czy zerwania. Przerośnięte mogą prowadzić nawet do kulawizny lub zwyrodnień. Nie zapominaj też o kondycji poduszek czworonoga - o każdej porze roku.

Regularne mycie łap może też psa uchronić przed pasożytami, takimi jak np. tasiemiec bąblowcowy. Psy zarażają się robakiem poprzez zjedzenie gleby skażonej jajami, np. podczas wylizywania łap. Popękane poduszki mogą być przyczyną uporczywego bólu. Chroń psie łapy przed kontaktem z substancjami drażniącymi takimi jak preparaty do mycia podłóg. Zwierzak, stąpając po nich, może poparzyć opuszki, a wylizując łapy, może się zatruć.

Szczególną uwagę poświęć psim łapom w okresie zimowym, kiedy chodniki posypywane są solą. Tego typu żrące substancje mogą powodować rany i uszkodzenia psich poduszek. Aby temu zapobiec, należy je smarować przed wyjściem na spacer wazeliną lub specjalną maścią dla zwierząt. Zapytaj swojego lekarza weterynarii, który środek poleca twojemu psu. Możesz też zaopatrzyć zwierzę w specjalne buty ochronne, jednak pamiętaj, że pazury służą czworonogowi do utrzymania równowagi na śliskiej powierzchni.

Zimą psia sierść między palcami ma tendencję do zbijania się w twarde, lodowe kulki, które powodują ból i dyskomfort. Jeśli zauważysz, że twój pies wygryza wnętrze łapy podczas spaceru w śnieżną pogodę, to znak, że należy mu pomóc. W domowych warunkach możesz delikatnie wyciąć nożyczkami nadmiar sierści pomiędzy palcami. Jeśli obawiasz się tego zabiegu, poproś o pomoc lekarza weterynarii lub zgłoś się do zakładu groomerskiego. Po spacerze, zwłaszcza zimą, psie łapy należy umyć w ciepłej wodzie z użyciem szamponu dla zwierząt, a następnie osuszyć.

W lecie też pamiętaj o psich łapach. W ciepły dzień wybierasz się z psem na spacer po mieście? Pamiętaj, aby zabrać ze sobą butelkę z wodą oraz miseczkę, z której pies będzie mógł się napić. Czy to wszystko, o czym powinniśmy pamiętać? Otóż nie. Wiedz, że ciepły asfalt czy beton może być wyjątkowo nieprzyjemny dla psich łap. Dlatego przed spacerem zadbaj o odpowiednie nawilżenie poduszek zwierzęcia. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni preparat. Regularne zabezpieczanie poduszek poprawi ich kondycję i uchroni przed skaleczeniami.

Łapy psa – dlaczego pies je gryzie?

  1. Normalne jest, gdy pies od czasu do czasu czyści sobie łapy. Gdy wykazuje nimi nadmierne zainteresowanie, podgryza i wylizuje miejsca między palcami w każdej wolnej chwili, to wówczas problemowi należy poświęcić więcej uwagi. Po poradę do lekarza weterynarii powinniśmy się udać, jeśli codzienna pielęgnacja, mycie łap po spacerze i zabezpieczenie poduszek palcowych wazeliną lub inną substancją ochronną nie powoduje, że pies przestaje je wylizywać. Nietypowe zachowanie może się wiązać ze stanem chorobowym. Przyczyną mogą być choroby alergiczne, autoimmunologiczne, pasożytnicze, bakteryjne czy grzybicze. W takich przypadkach połączenie terapii miejscowej z podawaniem leków może przynieść korzyść i uśmierzyć ból i świąd. Specjalista, biorąc pod uwagę kilka czynników takich jak wiek psa, rasa czy dieta, oceni, co jest źródłem problemu. Medycyna weterynaryjna rozwija się dynamicznie, a na rynku pojawiają się innowacyjne metody leczenia. Wiemy też coraz więcej na temat mechanizmów powstawania chorób alergicznych u zwierząt. Zastanawiasz się, czy twój pies cierpi z powodu świądu? Na stronie stopdrapaniu.pl możesz wykonać szybki test i znajdziesz adresy do sprawdzonych gabinetów weterynaryjnych

Pamiętaj, zaniedbane łapy mogą stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u psów.

Zobacz też:

Jak dbać o psa? O czym powinien pamiętać każdy/a opiekun/opiekunka?

Obcinać czy nie? Czy ta moda jest zdrowa?

Dlaczego psy się drapią? Lekarz weterynarii o alergiach i problemach skórnych zwierząt


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
55
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0