Właściwe karmienie psa to najważniejsze zadanie każdego właściciela czworonoga. Zwierzęciu należy zapewnić wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki pokarmowe i nie dopuścić do przekarmienia lub niedożywienia psa. Na czym polega prawidłowe żywienie psa i ile powinien jeść pies? Jak pomóc psu z nadwagą? W Dzień Dobry TVN o prawidłowym żywieniu czworonogów rozmawialiśmy z Małgorzatą Kizerwetter - zoofizjoterapeutą.
Podstawa to zbilansowana dieta
Dzięki zbilansowanej diecie pies będzie zdrowy, pełen energii i w dobrej kondycji. Prawidłowe karmienie psa nie jest łatwe, jednak stosując się do kilku zasad, można się tego nauczyć.
Zobacz też: Do serca przytul psa. Jak wybrać pupila dla siebie? >>>
Jak karmić psa?
Istotnym elementem opieki nad zwierzęciem jest prawidłowe żywienie. Niedoświadczeni właściciele czworonogów często zadają sobie pytanie, jak karmić psa , aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dobry w smaku i wartościowy pokarm odpowiada za zdrowie zwierzęcia i jego dobre samopoczucie. Drugą kwestią, która może nurtować, to ile razy dziennie karmić psa ? Na te pytania nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ prawidłowe karmienie psa i właściwa dawka żywieniowa zależą od jego wieku, wielkości, rasy, trybu życia i stanu fizjologicznego. Pożywienie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnego psa, co często nastręcza trudności. W trudnych sytuacjach, kiedy np. pies jest chory lub stary, warto w kwestii jego żywienia zasięgnąć porady lekarza weterynarii.
Karmienie psa – co podawać psu do jedzenia?
Niezbędnymi elementami w diecie każdego psa są mięso, węglowodany i warzywa. Podawać je można, przygotowując samodzielnie pokarm lub w postaci specjalnej karmy dla psów. Karmienie psa samodzielnie przygotowanymi posiłkami ma tę zaletę, że dostarczamy czworonogom produkty mało przetworzone i w większym stopniu kontrolujemy skład posiłków. W przypadku karm, które należą do pokarmów przetworzonych, takiej pewności co do składu nie mamy. Karmy dostępne w sklepach zoologicznych ułatwiają jednak właścicielom zadanie, gdyż często dopasowane są do wieku, wielkości czy rasy zwierzęcia.
Zobacz też: Psie sztuczki – jak wyszkolić czworonoga? >>>
Jeśli zdecydujemy się na domowe posiłki, musimy pamiętać, by były specjalnie przygotowane dla psa, bez dodatku przypraw. Resztki z domowych obiadów nie są najlepszym sposobem żywienia psa i mogą podrażniać psie żołądki. Dla psów przygotowujemy przede wszystkim mięso. Może to być gotowany bez kości kurczak, kaczka, indyk, wołowina lub ryby. Ważne, żeby dieta była urozmaicona, czyli najlepiej podawać psu różne rodzaje mięs. Węglowodanów, które zapewniają psu energię, można dostarczyć pod postacią rozdrobnionych ugotowanych ziemniaków, makaronu lub ryżu. Do tego w porcji jedzenia dla psa powinny znaleźć się warzywa, takie jak marchew, buraki, pietruszka. Należy unikać cebuli, czosnku, roślin strączkowych i warzyw kapustnych. Uzupełnieniem domowej diety psa powinny być oleje, np. olej rzepakowy lub oliwa z oliwek, które mają pozytywny wpływ na wygląd skóry i sierści zwierzęcia. Prawidłowe zbilansowanie diety domowej psa nie jest zadaniem łatwym, zdecydowanie prościej jest w przypadku karmienia psa specjalną karmą. W razie wątpliwości co do stosowanej diety, warto skonsultować się w tej sprawie z weterynarzem.
Zobacz też: Agresywne rasy psów. Które są najniebezpieczniejsze? >>>
Ile powinien jeść pies – tabela
Psa można karmić przygotowywanym specjalnie dla niego domowym jedzeniem lub suchymi i mokrymi karmami dla psów. Dużym ułatwieniem w określeniu właściwej dawki żywieniowej jest wybór karmienia jedynie karmą. W sklepach zoologicznych dostępne są karmy wysokiej jakości wielu producentów, którzy gwarantują, że ich pokarm stanowi zbilansowaną dietę czworonoga i zawiera wszystkie składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Właściciel karmiący specjalną karmą nie musi się więc martwić o niedobory pokarmowe u swojego czworonoga oraz o to, ile powinien jeść pies . Na opakowaniach tego typu karm zazwyczaj zamieszczone są tabele żywieniowe , zgodnie z którymi można dawkować psom jedzenie. Porcje ustalane są zazwyczaj ze względu na wagę i wiek zwierzęcia. Sugerując się tabelami, należy uważać na dokarmianie psa innym pokarmem, zarówno suchym, jak i mokrym, gdyż na opakowaniu danej karmy określone są dziennie porcje żywieniowe dla psa tylko tej wybranej karmy. Jeśli decydujemy się na karmienie psa karmą suchą i mokrą, należy te dawki samodzielnie dostosować.
Zobacz też: Jak przygotować zwierzaki na fajerwerki? >>>
Jak często karmić psa?
Częstotliwość karmienia psa uzależniona jest głównie od wieku zwierzęcia. Szczenięta, które nie mają jeszcze uregulowanej pracy przewodu pokarmowego, wymagają karmienia częstszego, ale w mniejszych dawkach . Pies co najmniej do 6 miesiąca życia powinien otrzymywać pokarm trzy razy dziennie, najlepiej rano, po południu i na wieczór. Młody pies potrzebuje stałych pór karmienia i powtarzalności, czyli pokarmu podanego w tym samym miejscu i w jego misce. Jednak jak często karmić psa dorosłego? Właściciele dorosłych psów zazwyczaj karmią je raz lub dwa razy dziennie. W ich karmieniu istotne jest, aby nie jadły bezpośrednio przed spacerem czy wysiłkiem fizycznym, między jedzeniem a spacerem powinny minąć co najmniej 2 godziny. Pies powinien zjeść w spokoju i móc odpocząć, inaczej mogą mu dokuczać problemy żołądkowe, a nawet groźny skręt żołądka.
Pies Max szuka domu
Max ma 7 lat i waży 29 kilogramów!
Max to pies, który trafił do schroniska z powodu śmierci swojego opiekuna. W początkowym okresie zupełnie nie potrafił się odnaleźć w schronisku. Dzięki pracy z behawiorystą okazało się, że Max to kontaktowy i wesoły pies. Jest przyjaźnie nastawiony do otoczenia, pełen energii i chęci do zabawy. Lubi spacery, ładnie chodzi na smyczy, uwielbia przejażdżki autobusem i samochodem. Max to łagodny misiek do pokochania. Dogaduje się z innymi czworonogami.
Kontakt: Norbert 696 645 279, Edyta 604 177 434, Monika 603 656 853, Janusz 888 872 564
Zobaczcie jak wygląda wychowanie i codzienna pielęgnacja championa!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN