Do Polski zbliża się radioaktywny pył znad Sahary. Wydano komunikat

Do Polski nadciąga radioaktywny pył znad Sahary
Źródło: Dzień Dobry TVN
Z polskim smogiem walczą w Strasburgu
Z polskim smogiem walczą w Strasburgu
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat, w którym informuje o prawdopodobieństwie pojawienia się w Polsce afrykańskiego pyłu radioaktywnego. Zjawisko to odnotowywane jest po raz kolejny w ciągu kilku ostatnich lat. Czy grozi nam niebezpieczeństwo?

Pył znad Sahary może dotrzeć do Polski

Saharyjski pył po raz kolejny rozprzestrzenia się nad Europą i wzbudza czujność ekspertów badających poziom zagrożenia radiologicznego. Jak zaznaczają specjaliści, tego typu nawiewanie jest zjawiskiem cyklicznym i ostatni raz miało miejsce na przełomie lutego i marca 2021 roku. Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat przypominający o ówczesnych ustaleniach naukowców, by rozjaśnić sytuację, na którą powinni być teraz przygotowani Polacy.

- Prowadzone w tamtym okresie w Europie badania laboratoryjne wykazały, że stężenia izotopu Cez-137 (Cs-137) w próbkach pyłu były pomijalne z punktu widzenia narażenia na promieniowanie jonizujące, a wskazania polskiego monitoringu radiacyjnego, w tym wysokoczułych stacji ASS-500, potwierdzały wyniki badań uzyskane przez europejskie laboratoria - czytamy na stronie rządowej gov.pl.

Czy pył znad Sahary jest niebezpieczny?

Wszelkie doniesienia na temat afrykańskiego pyłu radioaktywnego brzmią bardzo groźnie, jednak w rzeczywistości szkodliwość zanieczyszczonego w ten sposób powietrza jest niska. Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja, że "ilość izotopów promieniotwórczych w pyle jest niewielka i nie stanowi on zagrożenia radiologicznego dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska".

- Państwowa Agencja Atomistyki na bieżąco monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – nie notujemy żadnych niepokojących wskazań stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych - czytamy w komunikacie. Dla potwierdzenia na oficjalnej stronie PAA można odnaleźć mapę sytuacji radiacyjnej kraju.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości