Choć jest prawie niewidoczny, mikroplastik występuje niemal wszędzie. Znaleźć go można przede wszystkim w morzach, oceanach oraz na wybrzeżu, a także w ludzkich i zwierzęcych organizmach. Skąd się tam bierze i dlaczego tak jest szkodliwy?
Gdzie obowiązuje?
Czy grozi nam niebezpieczeństwo?
Jeśli do nielegalnych składowisk odpadów chemicznych dodać śmietniska komunalne - miejsc, określanych jako tykające bomby biologiczne, mogą być w Polsce nawet 2 tysiące. Ich powstawaniu i zagrożeniu, jakie mogą stwarzać, przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Rzeka Odra zmaga się z katastrofalnym zatruciem. Woda zmienia kolor i zapach na coraz dłuższym odcinku. W efekcie masowo umierają żyjące w niej ryby, bobry, migrują ptaki.
Mikroplastik to pojęcie, które od dłuższego czasu pojawia się w dyskusjach o potrzebie zwiększenia świadomości ekologicznej. Na początku najczęściej było wymieniane w odniesieniu do produktów kosmetycznych, jednak problem jest zdecydowanie bardziej rozbudowany i skomplikowany. Czym jest mikroplastik i jak zminimalizować jego ilość w naszym życiu?
Staranne sortowanie odpadków i umieszczanie ich w specjalnych kontenerach to coraz bardziej popularna praktyka w naszym kraju.
13 października przypada Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Jak go uczcić? Najlepiej uświadamiając sobie, czym są tego typu odpady i jak bardzo szkodzą środowisku. Warto to zrobić, ponieważ jeśli nie zmienimy swojego stosunku do nich, do 2030 r. ich liczba osiągnie na świecie aż 74 mln ton.
Z okazji Światowego Dnia Oceanów WWF alarmuje, że grozi nam plastikowa katastrofa. Okazuje się, że Polska jest szóstym krajem w Europie, jeżeli chodzi o zużycie plastiku. Jak temu zapobiec? I jak plastik wpływa na życie zwierząt? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Karpę-Świderek, rzeczniczkę WWF.