Jak powstaje mikroplastik i jaki ma wpływ na środowisko?
Z naukowego punktu widzenia mikroplastki, to cząsteczki tworzyw sztucznych, których średnica nie przekracza 5 mm. Powstają w wyniku rozkładu standardowych odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak butelek PET, słomek, toreb plastikowych, które, rozpadając się na coraz mniejsze elementy finalnie nigdy nie ulegają całkowitej degradacji. Innym źródłem mikroplastiku w środowisku są kosmetyki, w których naturalne składniki zostały zastąpione plastikowymi alternatywami (szczególnie w produktach, które zawierają złuszczające granulki). Co ważne, mikroplastik uwalnia się także z ubrań – podczas prania odzieży wykonanej z tworzyw sztucznych, materiał ulega delikatnemu, niezauważalnemu gołym okiem rozpadowi, a jego cząsteczki przedostają się do wody.
Mikroskopijne cząsteczki tworzyw sztucznych mogą swobodnie przeniknąć do środowiska, jest więc obecny w wodach i w gruncie, jest zjadany przez zwierzęta, a ponieważ plastik nie może po prostu zniknąć, więc krąży w łańcuchu pokarmowym i staje się także jest również stałym dodatkiem do jedzenia ludzkiego. Niestety, wciąż niewiele jeszcze wiadomo o tym, jakie dokładnie skutki wywołują mikrodrobiny, ale ostatnie badania wykazały ich szkodliwe działanie na organizmy wodne, w tym uszkodzenie tkanek, zmniejszony wzrost i kondycję ciała, a nawet śmiertelność, można więc domniemywać, że istnieje potencjalne ryzyko dla ludzkości.
Filtr do mikroplastiku Electrolux
Dla konsumentów, którzy chcą dokonywać zrównoważonych wyborów w swoim codziennym życiu, marka Electrolux, rozumiejąc problem związany z rosnącą ilością mikroplastiku, który zatruwa środowisko zdecydowała się wprowadzić rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ten problem. Zewnętrzny filtr to skuteczny i wygodny sposób prania ubrań z mniejszym negatywnym wpływem na środowisko, co więcej, odbywa się bez dodatkowego wysiłku. Urządzenie przechwytuje aż do 75% włókien z mikroplastiku >45μm*, dzięki czemu zapobiega dostawaniu się do ścieków włókien uwalnianych z ubrań syntetycznych w czasie prania. Idąc o krok dalej marka Electrolux zdecydowała się do produkcji swojego rewolucyjnego urządzenia wykorzystać plastik, który pochodzi z recyklingu – zgodnie z ich deklaracją, przynajmniej 50% tworzywa pochodzi z surowców wtórnych.
Trzeba przyznać, że dbanie o środowisko jeszcze nigdy nie było tak proste – wystarczy zamontować filtr do mikroplastiku na ścianie obok pralki lub pralko-suszarki i gotowe. Urządzenie nie wymaga nawet podłączenia do prądu, ponieważ jest zasilane ciśnieniem wody, a dodatkowo współpracuje ze wszystkimi pralkami tej marki.
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe