Zastosowanie, właściwości, szkodliwość polipropylenu

Polipropylen, plastik
athima tongloom/Getty Images
Polipropylen (PP) jest organicznym związkiem chemicznym, a jednocześnie najczęściej wykorzystywanym tworzywem sztucznym. Polipropylen jest tworzywem elastycznym, rozciągającym się pod wpływem wysokiej temperatury i twardniejącym w niskiej. Idealnie nadaje się do przetwarzania i wykorzystywany jest niemal przez wszystkie gałęzie przemysłu, m.in. do produkcji opakowań na żywność. Jest uznawany za bezpieczny dla zdrowia.

Tworzywa sztuczne stały się elementem codziennego życia, a ludzie stykają się z nimi na każdym kroku. Polipropylen ze względu na swoje właściwości znalazł zastosowanie w wielu sektorach produkcji. Na co dzień wykorzystywany jest do wytwarzania pojemników, opakowań, butelek, artykułów gospodarstwa domowego, a nawet zabawek. Polipropylen ma wiele cech, które sprawiają, że jest najczęściej wykorzystywanym tworzywem sztucznym, bardziej przyjaznym dla środowiska niż PET, PVC czy PS.

Właściwości polipropylenu

Głównymi właściwościami polipropylenu są wytrzymałość i odporność, które sprawiają, że tworzywo to jest wykorzystywane do produkcji zarówno mebli, jak i drobnych przedmiotów codziennego użytku czy zabawek. Korzysta się z niego także przy produkcji pieniędzy czy materiałów medycznych, dywanów i lin. Zawierają go wszystkie naczynia, które mogą być używane w mikrofalówce. Polipropylen jest również najbardziej ze wszystkich tworzyw sztucznych przyjazny dla środowiska. Podczas produkcji z użyciem PP dochodzi do najniższej emisji dwutlenku węgla oraz najmniejszej produkcji odpadów. Dodatkowo polipropylen poddaje się całkowicie recyklingowi, a podczas jego rozkładu nie tworzą się niebezpieczne gazy. Polipropylen został doceniony przez firmy meblarskie produkujące meble, które doskonale sprawdzają się w zmiennych, a nawet ekstremalnych warunkach atmosferycznych, a przy tym są odporne na zabrudzenia: meble ogrodowe, restauracyjne, wykorzystywane w barach, ogródkach przydomowych. Polipropylen używany jest również do produkcji wyposażenia łazienek, sprzętów do prania, izolacji piankowych, wykładzin, obudowy podzespołów, tkanin technicznych, strzykawek i wielu innych. PP jest substancją bezwonną i bezbarwną, słabo palną i odporną na działanie wody. Wszystkie cechy polipropylenu sprawiają, że jest masowo używany i na stałe zagościł we wszystkich domach. Badania potwierdzają, że szkodliwość polipropylenu nie dotyczy bezpośredniego wpływu na ludzi.

Szkodliwość polipropylenu

PP nie jest tworzywem szkodliwym dla zdrowia ludzkiego, jednak z jego produkcją i użyciem związane są pewne zagrożenia. Polipropylen (zwany mikroplastikiem) może zagrażać życiu zwierząt morskich. Jest bowiem składnikiem różnych kosmetyków: past do zębów, peelingów, kremów, żelów pod prysznic, szamponów, a nawet szminek. Syntetyczne drobinki znajdujące się w kosmetykach pomagają w mechanicznym oczyszczaniu zębów czy skóry, pełnią funkcję wypełniacza, stabilizatora, zagęszczacza, a dodane do szamponu zapewniają włosom gładkość i zwiększają ich objętość. Choć uznano, że dodatek PP nie wpływa negatywnie na zdrowie stosujących go osób, to niestety powoduje zanieczyszczenie środowiska. Wraz ze ściekami trafia do obiegu i z prądem wody lub z wiatrem niesiony jest do oceanów. Mikrodrobinki pływające w oceanie są zagrożeniem dla ryb i innych organizmów morskich, które połykają je wraz z wodą. Syntetyczne drobinki przyciągają inne szkodliwe substancje, stając się pływającym zagrożeniem. Szkodliwość polipropylenu dla środowiska potwierdzają przeprowadzone badania, według których w Wielkiej Brytanii do mórz i oceanów trafia rocznie 16–86 ton drobinek plastiku. Mikrogranulki znaleziono m.in. w małżach, ostrygach, rybach, żółwiach, fokach, ale również niektórych gatunkach ptaków. Istnieje uzasadniona obawa, że ostatecznie drobinki plastiku wraz z pokarmem zostaną także skonsumowane przez człowieka. Zakaz stosowania szkodliwych mikrogranulek polipropylenu wprowadzono w Holandii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie. Wezwano również kraje UE do zaprzestania produkcji kosmetyków z granulkami PP. Polipropylen, będący składnikiem bezpiecznym dla zdrowia, nie musi być produktem eko. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożeń związanych z nadmiernym stosowaniem mikrodrobinek PP. Każdy może jednak przyczynić się do ochrony środowiska poprzez świadomy wybór kosmetyków, a także stosowanie produktów zgodnie z ich przeznaczeniem, np. wybieranie odpowiednich pojemników do przechowywania żywności czy podgrzewania jedzenia w mikrofali. Należy pamiętać o segregacji opakowań, ponieważ te wykonane z PP podlegają recyklingowi. Stosowanie się do kilku podstawowych zasad pomaga chronić środowisko naturalne i własne zdrowie.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Wyciek ropy zagroził wybrzeżu. Izrael zamknął wszystkie plaże

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jerzy Stuhr przechodzi na emeryturę, Olga Bołądź wzięła ślub, a Marcin Meller wygłosił apel. Co działo się 22 lutego?

Jerzy Stuhr przechodzi na emeryturę, Olga Bołądź wzięła ślub, a Marcin Meller wygłosił apel. Co działo się 22 lutego?

Piękne uzdrowiskowo zamienione w plac budowy. Mieszkańcy: "Żyjemy teraz w ciemności"

Piękne uzdrowiskowo zamienione w plac budowy. Mieszkańcy: "Żyjemy teraz w ciemności"

Paulina Rzeźniczak pokazała zdjęcia córeczki. "Musiałyśmy z Antoninką, zostać dłużej w szpitalu"

Paulina Rzeźniczak pokazała zdjęcia córeczki. "Musiałyśmy z Antoninką, zostać dłużej w szpitalu"

Joanna Opozda przygotowuje wyjątkową imprezę. W sieci pokazała bajeczne ozdoby

Joanna Opozda przygotowuje wyjątkową imprezę. W sieci pokazała bajeczne ozdoby

Córkę nazywają "księżniczką". Na pierwsze urodziny podarowali jej drogie auto

Córkę nazywają "księżniczką". Na pierwsze urodziny podarowali jej drogie auto

Polacy nie uczą się na błędach. "Dane wskazują niepokojący trend"

Polacy nie uczą się na błędach. "Dane wskazują niepokojący trend"

11 listopada przestanie być dniem wolnym od pracy?

11 listopada przestanie być dniem wolnym od pracy?

Pigułka "dzień po" dostępna bez recepty. Sejm przyjął ustawę 

Pigułka "dzień po" dostępna bez recepty. Sejm przyjął ustawę 

To oni wystąpią w "Hotelu Paradise 8". "Potem w komentarzach zarzucają, że jesteśmy głupi"

To oni wystąpią w "Hotelu Paradise 8". "Potem w komentarzach zarzucają, że jesteśmy głupi"

Trzymał w telefonie intymne zdjęcia byłej

Trzymał w telefonie intymne zdjęcia byłej