Tworzywa sztuczne stały się elementem codziennego życia, a ludzie stykają się z nimi na każdym kroku. Polipropylen ze względu na swoje właściwości znalazł zastosowanie w wielu sektorach produkcji. Na co dzień wykorzystywany jest do wytwarzania pojemników, opakowań, butelek, artykułów gospodarstwa domowego, a nawet zabawek. Polipropylen ma wiele cech, które sprawiają, że jest najczęściej wykorzystywanym tworzywem sztucznym, bardziej przyjaznym dla środowiska niż PET, PVC czy PS.
Właściwości polipropylenu
Głównymi właściwościami polipropylenu są wytrzymałość i odporność, które sprawiają, że tworzywo to jest wykorzystywane do produkcji zarówno mebli, jak i drobnych przedmiotów codziennego użytku czy zabawek. Korzysta się z niego także przy produkcji pieniędzy czy materiałów medycznych, dywanów i lin. Zawierają go wszystkie naczynia, które mogą być używane w mikrofalówce. Polipropylen jest również najbardziej ze wszystkich tworzyw sztucznych przyjazny dla środowiska. Podczas produkcji z użyciem PP dochodzi do najniższej emisji dwutlenku węgla oraz najmniejszej produkcji odpadów. Dodatkowo polipropylen poddaje się całkowicie recyklingowi, a podczas jego rozkładu nie tworzą się niebezpieczne gazy. Polipropylen został doceniony przez firmy meblarskie produkujące meble, które doskonale sprawdzają się w zmiennych, a nawet ekstremalnych warunkach atmosferycznych, a przy tym są odporne na zabrudzenia: meble ogrodowe, restauracyjne, wykorzystywane w barach, ogródkach przydomowych. Polipropylen używany jest również do produkcji wyposażenia łazienek, sprzętów do prania, izolacji piankowych, wykładzin, obudowy podzespołów, tkanin technicznych, strzykawek i wielu innych. PP jest substancją bezwonną i bezbarwną, słabo palną i odporną na działanie wody. Wszystkie cechy polipropylenu sprawiają, że jest masowo używany i na stałe zagościł we wszystkich domach. Badania potwierdzają, że szkodliwość polipropylenu nie dotyczy bezpośredniego wpływu na ludzi.
Szkodliwość polipropylenu
PP nie jest tworzywem szkodliwym dla zdrowia ludzkiego, jednak z jego produkcją i użyciem związane są pewne zagrożenia. Polipropylen (zwany mikroplastikiem) może zagrażać życiu zwierząt morskich. Jest bowiem składnikiem różnych kosmetyków: past do zębów, peelingów, kremów, żelów pod prysznic, szamponów, a nawet szminek. Syntetyczne drobinki znajdujące się w kosmetykach pomagają w mechanicznym oczyszczaniu zębów czy skóry, pełnią funkcję wypełniacza, stabilizatora, zagęszczacza, a dodane do szamponu zapewniają włosom gładkość i zwiększają ich objętość. Choć uznano, że dodatek PP nie wpływa negatywnie na zdrowie stosujących go osób, to niestety powoduje zanieczyszczenie środowiska. Wraz ze ściekami trafia do obiegu i z prądem wody lub z wiatrem niesiony jest do oceanów. Mikrodrobinki pływające w oceanie są zagrożeniem dla ryb i innych organizmów morskich, które połykają je wraz z wodą. Syntetyczne drobinki przyciągają inne szkodliwe substancje, stając się pływającym zagrożeniem. Szkodliwość polipropylenu dla środowiska potwierdzają przeprowadzone badania, według których w Wielkiej Brytanii do mórz i oceanów trafia rocznie 16–86 ton drobinek plastiku. Mikrogranulki znaleziono m.in. w małżach, ostrygach, rybach, żółwiach, fokach, ale również niektórych gatunkach ptaków. Istnieje uzasadniona obawa, że ostatecznie drobinki plastiku wraz z pokarmem zostaną także skonsumowane przez człowieka. Zakaz stosowania szkodliwych mikrogranulek polipropylenu wprowadzono w Holandii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie. Wezwano również kraje UE do zaprzestania produkcji kosmetyków z granulkami PP. Polipropylen, będący składnikiem bezpiecznym dla zdrowia, nie musi być produktem eko. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożeń związanych z nadmiernym stosowaniem mikrodrobinek PP. Każdy może jednak przyczynić się do ochrony środowiska poprzez świadomy wybór kosmetyków, a także stosowanie produktów zgodnie z ich przeznaczeniem, np. wybieranie odpowiednich pojemników do przechowywania żywności czy podgrzewania jedzenia w mikrofali. Należy pamiętać o segregacji opakowań, ponieważ te wykonane z PP podlegają recyklingowi. Stosowanie się do kilku podstawowych zasad pomaga chronić środowisko naturalne i własne zdrowie.
Zobacz też:
- Obrazy malowane nitką, czyli moda na haftowanie. "Już od dawna nie jest zajęciem tylko dla babć"
- Masz zły humor? Te produkty sprawią, że na twojej twarzy pojawi się uśmiech
- Urlop wychowawczy – najczęściej zadawane pytania
Zobacz wideo: Wyciek ropy zagroził wybrzeżu. Izrael zamknął wszystkie plaże
Autor: Adrian Adamczyk