Co jeść, by mieć dobry humor?
Znacie ten stan kiedy przepełniają was złe emocje? Stres i negatywne myśli odbierają chęci na cokolwiek. W trudnych życiowych momentach swoje samopoczucie próbujemy naprawić spożywczymi zachciankami. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto choć raz nie zabijał smutku tabliczką czekolady, lodami, dużą pizzą z podwójnym serem, czy wszystkim na raz.
Jak się okazuje, jedzenie ma ogromny wpływ na nasze emocje, a emocje na to, co jemy. W ten sposób często zataczamy błędne koło. Przekąski, które teoretycznie traktujemy jako nagrodę, w większości tylko pogarszają nasz stan. Po co więc sięgać, by poczuć się lepiej? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby nasza dieta była zbilansowana. Postawmy na pięć zdrowych posiłków.
Zgodnie z badaniami pierwiastkami, które pomagają nam zachować równowagę psychiczną oraz wspomagają działanie układu nerwowego, są: magnez oraz selen. Składniki te znajdziemy m.in. w orzechach, nasionach, rybach, owocach morza. Ponadto w naszym jadłospisie powinniśmy uwzględnić także jajka, fasolę, cukinię, czy szpinak. W tych produktach kryje się tryptofanem, który wpływa na produkcję serotoniny, nazywanej potocznie hormonem szczęścia. Zły humor możemy próbować zwalczyć także odpowiednią dawką witaminy C i B. Znajdziemy je między innymi w cytrynie, pomarańczy, grejpfrutach, papryce, oleju lnianym czy w brązowym ryżu.
Słodycze na zły humor – dlaczego to zły pomysł?
Wiele z was z pewnością zastanawia się, dlaczego wśród wspomagaczy dobrego humoru nie znalazły się słodycze. To proste. Cukier zawarty w słodkich przekąskach bardzo szybko zwiększa poziom hormonu szczęścia we krwi, lecz ten równie szybko opada. To sprawia, że tuż po zjedzeniu czekolady poczujemy nagły przypływ pozytywnych emocji, a po kilku minutach powrócimy do punktu wyjścia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zjedzenie owoców.
Dla fanów wytrawnych słodkości mamy jednak dobrą wiadomość. Wśród produktów, które sprzyjają naszemu dobremu samopoczuciu, znajduje się gorzka czekolada. Przekąska bogata w magnez wpływa także na naszą koncentrację oraz pamięć.
Pikantne przyprawy a endorfiny
Nieco większym, ale równie skutecznym wyzwaniem są piekielnie ostre potrawy. Zawierają one kapsaicynę. To sprawia, że po zjedzeniu pikantnej potrawy, w naszym organizmie następuje pobudzenie układu nerwowego, a następnie rozpoczyna się proces produkcji endorfin, które dają nam poczucie szczęścia. Zatem propozycja dla śmiałków, od czasu do czasu proponujemy dodać do obiadu odrobinę papryczek chili.
Napoje na dobry humor
Dobry humor to sprawka nie tylko jedzenia, ale również odpowiedniego trunku i wcale nie mamy tu na myśli napoju alkoholowego. Na nasze dobre samopoczucie skutecznie może wpływać np. kawa. Przecież kofeina już dawno nazwana została naturalnym środkiem antydepresyjnym. Pamiętajmy jednak, że jej nadmiar będzie wypłukiwać z naszego organizmu witaminy i minerały, a także może doprowadzić do bóli głowy i problemów ze snem. Dlatego starajmy się pić maksymalnie trzy filiżanki kawy dziennie. Wieczorami napój ten spokojnie możemy zamienić na czarną herbatę. Odpowiednio zaparzona i regularnie przyjmowana zmniejsza objawy stresu, a tym samym pozytywnie wpływa na nasze emocje.
Cenne właściwości grzybów. Dlaczego warto włączyć je do diety? Zobacz wideo:
Zobacz także:
Dieta na mrozy, czyli co jeść zimą? Sprawdź, co radzi specjalista
Czy warto brać suplementy, by uzupełnić niedobór witamin? Lekarz: "Najważniejsza jest dieta"
Agnieszka Cegielska ostrzega: "Ojcem większości chorób jest stres, a mamą zła dieta"
Autor: Nastazja Bloch