Piasek z Sahary nad Polską
Jak poinformowała Wirtualna Polska, w czwartkowy wieczór (23 lutego) pył zacznie napływać nad Niemcy, aby później dotrzeć nad Polskę.
- Dziś znajdujemy się przed pofalowanym frontem, który da o sobie znać w drugiej części nocy. Jesteśmy w rejonie napływu ciepłego powietrza z temp. max. rzędu 5/7 stopni Celsjusza, objawiającego się chmurami piętra wysokiego/średniego wraz z lekko zmętnionym niebem przez pył saharyjski - napisali Poddębicko Łęczyccy Łowcy Burz na swoim profilu na Twitterze.
Pył saharyjski może przysporzyć wiele problemów kierowcom - gdy złączy się z opadami, osadza się na karoserii, szybach, oknach, ulicach i innych odsłoniętych powierzchniach.
Pył saharyjski - jak znalazł się nad Polską?
Przemieszczanie się pyłu saharyjskiego nad Europą jest możliwe dzięki wymianie mas powietrza. Jak poinformowała Wirtualna Polska, nad Skandynawią utworzył się wyż atmosferyczny, który w krótkim czasie przemieści się w kierunku południowo-wschodnim. Europa Zachodnia znajduje się natomiast pod wpływem niżów, powodujących "zaciąganie" powietrza nad centralną część starego kontynentu.
Pył saharyjski może spowodować problemy zdrowotne - działa drażniąco na alergików i osoby cierpiące na choroby układu oddechowego. Ponadto może powodować zapalenie spojówek, podrażnienia śluzówek i zapalenie zatok.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzieci naśladują łowców burz bez strachu przed piorunami. "Chcą popisać się przed rówieśnikami"
- W czasie burzy telefon stacjonarny groźniejszy od komórki!
- Łowcy burz i tornad radzą co robić, gdy zaskoczy nas ulewa: "Odkładamy parasolki"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF / Getty Images