Święta powinny być czasem odpoczynku i spotkań z najbliższymi. Niestety, czasem zdarza się, że nie wszystko idzie po naszej myśli. Co zrobić, jeśli podczas Wielkanocy nagle zachorujemy? Gdzie w tych dniach szukać pomocy?
Gdzie szukać pomocy medycznej w święta?
Jeśli w świąteczne dni poczujemy się gorzej i będziemy potrzebowali konsultacji z lekarzem, możemy skorzystać z tzw. nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Porady uzyskamy w dowolnej placówce, która w tych dniach pełni taki dyżur.
Warto pamiętać, że nocna i świąteczna pomoc medyczna to przedłużenie podstawowej opieki zdrowotnej i jest ona udzielana w godzinach 18.00 - 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Z lekarzem można się skonsultować również za pośrednictwem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnić formularz.
Adresy i dane kontaktowe do punktów, które udzielają pomocy w święta oraz w nocy można znaleźć na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. W sytuacji, gdy nasz stan zdrowia będzie na tyle poważny, że konieczna będzie wizyta w szpitalu - listę placówek, których SOR-y pracują w święta można znaleźć TUTAJ.
Pomoc medyczna za granicą
Osoby, które planują spędzić święta poza granicami Polski powinny wyrobić kratę EKUZ, czyli Europejską Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej w nagłych przypadkach można skorzystać z pomocy medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta honorowana jest we wszystkich krajach, które należą do Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Posiadaczowi karty EKUZ przysługuje prawo do świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia w trakcie tymczasowego pobytu w danym kraju. O tym, jakiego leczenia potrzebuje dany pacjent decyduje lekarza.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Z naszej twarzy można wyczytać nie tylko emocje, ale i choroby. Co powinno nas zaniepokoić?
- "Możemy sobie wprowadzać nowy smak, nowy aromat". Dlaczego jeszcze warto jeść chwasty?
- Z migreną zmaga się ok. 11 proc. populacji. Jak skutecznie złagodzić ten ból głowy?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint-GettyImages-1446502494